1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

  1. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Види во Аромати, јас за торта на 3 спрата со фондан и фигури платив 3500ден. знам дека извадив 70 парчиња во ресторан за на синко родеденот и дека и за дома имаше торта.
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Излегува дека Канела се поевтини....За торта од 70 парчиња (со фондан) плативме 3100-3200 ден. Од црвената Канела.
     
  3. pierces

    pierces Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Девојки, да ве прашам нешто. Прв пат се наоѓам во ваква ситуација и не знам што, како.. :$
    Најблиската другарка ме викна да и бидам сведок во матично, свадба планира на есен.
    Е сега, треба јас да носам некаков подарок за во матично, букет цвеќе или било што?;)
     
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Можеш букет или бомбоњера да земеш, мене ич не ми текнува што купив, ама се сеќавам дека цвеќе гарант носев.
     
    На do-re-mi и pierces им се допаѓа ова.
  5. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Јас и купив обетки на другарка ми за во матично. Се прерадува. Бомбоњера не купив зашто кумата и мајките благо даваат, а цвеќето ќе овене, овие ќе и останат. Нема правила, како си сакаш така.
     
    На pierces му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Жени дај помагајте:))нигде не сретнав "старосват".Според потеклото мое и на маж ми адет е вујкото негов да е старосват,а јас сакам најдобра другарка да ми е старосватица.Истото го сака и маж ми,ја почитува многу другарка ми,но ова со вујко му нз како да го решиме?треба ли да го поканиме исто ко кум да ни даде благослов или како?
     
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @dunika, колку што се разбирам јас, старосватицата е секогаш од страна на невестата (најчесто блиска/ најдобра другарка) додека кумот е од машката страна. Може да станува збор за старо кумство, кое се пренесува од колено на колено или пак (и се почесто се среќава) кумот е еден од најблиските другари на момакот. Улогата на старосватицата и на кумот (нели, секој од различна страна) е да посведочат дека и мажот и жената сами по своја воља влегуваат во бракот, без присилба. Ако вереникот нема избрано кум, веројатно вујкото може да улета во таа улога.
     
    На Bezopasna2002 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Нова сум, ве читам во темава, наскоро ќе бидам статосватица кај блиска другарка, си ги знам гору доле обрските :D меѓутоа ме интересира во врска со поклонот, според вас која би била соодветна просечна сума? Имаше неколку коментари за ова меѓутоа гледам постари па еве според денешните трошоци. Знам дека е кој колку може, ама еве барам мислење за конкретна средна сума. Благодарам :)
     
  9. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Jana87, 100 евра ти е „просекот“ за старосватица. Меѓутоа, да не се лажеме, тоа воопшто не се малку пари (особено ако одиш сама), плус ти плаќаш дел од црквата (околу 1500 ден), плаќаш за свеќите и нивното декорирање, купуваш стандард букет и бомбоњера, организираш девојачка, на страна што и ти треба да се средиш за свадбата така да навистина тука важи - кој колку може :)
     
  10. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.088
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Сакам да поставам едно прашање...ама не сум сигурна како ќе ме сфатите.. и не сум сигурна дали воопшто треба да размислувам на таа тема.. Сум слушнала, не сакам да звучам суеверно..ама сум слушнала дека на свадба закониците, значи кум, старосватица, не е добро да се луѓе кои немаат деца. :|:x Е сега личноста што сакам да ми биде старосватица, ми е многу добра пријателка, бивша колешка, и сакав неа да ја прашам... а и она мислам дека очекува, во неврзан муабет има спомнато нешто, ама се сетив на тоа... она е возрасна жена, разведена, и не можела да има деца... Многу грда судбина... Жал ми е за неа, ама не би сакала да ми биде тоа грижа и несоница, да го мислам цело време, дека ќе ми се повтори истата приказна.. .сепак во црква ми е сведок... НЕ знам можеби грешам...Ве молам ако сте слушнале, ако имате искуство кажете ми било што...затоа што веќе бев решена, а сега сум неутешна.. :(
     
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Вереничка, штом тоа ти претставува толкав проблем и те оптеретува, друга некоја другарка нека ти биде старосватица. Станува збор за празноверие но штом те фаќа јанѕа, подобро така отколку цела свадба да се туфкаш да не те избаксузира. Или па, не дај боже, нешто да тргне на лошо понатаму, главата ќе си ја трескаш и ќе се окривуваш себе си.

    Си признаваш дека си суеверна, го почитувам тоа, затоа и направи онака како што ти мислиш дека е најдобро, сепак твоја свадба е во прашање :) Најважно е ти тој ден да си опуштена и највесела а ќе најдеш друг начин да ја испочитуваш несудената старосватица.
     
    На Scorpio87 и Вереничка им се допаѓа ова.
  12. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.088
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Фала тиии :* Јас не верувам , знам дека нема врска, ама си реков ако некогаш не дај боже нешто се случи ќе мислам дека причината е тоа... таква сум нема да бидам мирна.. не знам што да правам навистина :(
     
  13. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Мила, штом си свесна дека таа мисла нема да ти даде мир, веќе знаеш што мора да направиш :( Можеби ќе звучи себично, но тоа е твој ден, ти си таа која се мажи и најважно е ти како се чувствуваш.

    Пак ќе речам, другарка ти нема да биде заборавена и изоставена од веселбата, ќе најдеш начин да ја вклучиш и неа :)
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Глупости, глупости, глупости ( извини што сум вака груба)
    На мојата свадба ни кумот ни старосватицата немаа деца, ич на тоа не помислив, плус кумот тазе разведен беше. Па еве јас имам дете, кумот една година после нас доби дете, а старосватицата уште нема.
    Секој со својата судбина.
     
    На priceless, Dust и awl им се допаѓа ова.
  15. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Па ќе бидам со дечко ми, ама јас ќе си ги подмирувам сите трошоци, он е пратња и шофер :) па се мислам да не ми е малку, па според ова што ми одговори се мислам за 150, ваљда е доволно, ти благодарам :)
     
  16. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Скав исто да прашам бидејќи кај нас и старосватицата носи платно па се мислев дали може да земам некоја по убава марама подолга наместо платно. Не ми е тип што ќе шие другарката а марами обожава. Што мислите за ова? Или да не претерувам :D
     
    На Sunnny му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.088
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Не си груба, побарав мислења, се извинив што поставувам глупаво прашање ама сите сме биле понекогаш во слична ситуација, ни требаат одговори, искуства, ни требаат истомисленици, затоа сме и тука :)
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lifche

    lifche Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво...ме интересира невестата што вообичаено и купува на избраната старосватица?
     
  19. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Мене ми имаше земено нараквица сваровски елементс ми ја даде пред свадбата бидејќи сакаше да имам некој успомен од свадбата скроз симболично бевме договорени да биде бидејќи немаше класично земање невеста па и јас освен поклонот во плик др не давав и не купував. Моја тетка лани кога беа стросвати добија и таа и маж и часовници ама таму тераа со сите адети. Ми се чини дека најчесто такви поклони некои сите спремаат, накит, часовници, чанти и новчаници и сл наместо бовчи како што се спремало порано.
     
    На Bezopasna2002 и lifche им се допаѓа ова.
  20. lifche

    lifche Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски

    Ok super =) fala