1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

  1. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    Женскииии, старосватица ќе бидам и јас.. мераци невидени, најдобрата ми другарка ми се вери, свадба ќе правииии.. Колку сум среќна за неа, лелееее.. Немале да прават во црква, само матично и ресторан. Е сега се мислам во плико да и ставам 150 ЕУР, со дечко ми ќе идеме заедно.. плус торта за во ресторан. Незнам колку пари се дава во просек, читам некоја 100 ЕУр, некоја 150, некоја 200 ЕУР.. Кумот се опрчил знам уште од сега им земал нешто поскапо, ама сега мислам има разлика од кум до старосватица.. Некако мислев да не треба да се рамњам со него, да пуштам пари во плико нешто приближно на него, ама се решив да не се замарам со тоа.. Само ме интересира за тортата.. Колкава треба да биде? За колку луѓе? Ај плис хелп
     
    На Bojana.20 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Mene tortata mi bese od isto mesto so nevestinskata naracana I dadov pari na drugarka mi koga ke poracuvaat da poraca I za mene,deka za vo drug grad od prakticni pricini I bese slicna so nevestinskata samo na eden sprat,negde 30i nesto parcinja mislam deka bese.Mi kazaa cena 2500 za torti of starosvaticata.
     
    На priceless му/ѝ се допаѓа ова.
  3. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    Фала за информација :) ајде ќе видиме.. за торта имам време
     
  4. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    790
    Девојки, ај да ве прашам. Дали може старосватица да ми биде другарка која е од друга вера? За во матично знам дека нема проблем ама за во црква? Може една старосватица за во матично, друга за во црква?
    Фала однапред
     
  5. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
  6. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Може, јас сум старосватицата на братучетка, различна вера сме
     
    На i13dk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Дечки, дали може старостватиците да си бидат старосватици една на друга? Ние сме три најдобри другарки, е сеа финтата е што двете ми се верија и двете сакаат јас да им бидам. Едната официјално (во април), за другата неофицијално. Е, сега... Дали може да ми биде една од нив?
     
  8. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Може. Знам за таκов пρимеρ. Две дρугаρκи си беа стаρосватици една на дρуга. Κумство не се возвρаќа.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.060
    Старосватовите ни се од Србија...т.е.Срби... што мислите треба ли да применам некој српски адет/обичај за старосват? Знаете ли некој нивни адет? :)
    Ние кога бевме кај нив на свадба имаа еден кум од кај младоженецот и една кума од кај невестата, некои правеле со 2 кума некои со кум и старосват.... кажете барем некоја песна што е популарна кај србите како кај нас на пример Стани моме да заиграш :))
     
  11. Bezopasna2002

    Bezopasna2002 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Zakovnite mora da se pravoslavni i krsteni, toa e kum i starosvat ili dever (zavisi od koj grad si).
     
  12. Bezopasna2002

    Bezopasna2002 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Mislam.
    Apsolutno se soglasuvam. Kaj zenata ne mozela da ima deca, pa uste i da bide diskriminirana vrs osnova na sueverie. Ova samo vo Makedonija go ima, definitivno. Stvarno nema smisla.
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Токму на благовец најдобрата другарка ме побара за старосватица....па нели е тоа прекрасно!!! :l:
     
    На kavadar4anka, cresa-jagoda и Bezopasna2002 им се допаѓа ова.
  14. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Ќе бидам старосватица на другарка и свадбата ќе биде само во црква (секако ќе има матичари во ресторанот после, а ќе бидеме само родителите, кумовите и јас, така да фокусот е повеќе на црквата).

    Може ли некој да ми каже степ бај степ како иде целата церемонија во црквата? Нииишто не знам, не стапнувам во цркви, ниту пак сум била на венчавка во црква. Што се' се случува и што се' ќе треба јас да правам? Знам само за круните, и ме фаќа трема за тоа да не го утнам :D

    П.С. Дали е во ред да носам сандали со отворени прсти во црква? Горе ќе бидам покриена, ама за чевлите не знам.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Освен круните, ќе си имаш работа и со бурмите. :D Треба да однесеш платно, свеќи (се купуваат во црквата) и машнички за свеќите. Пред да почне церемонијата ќе застанеш до невестата со запалени свеќи.

    Можеш да носиш отворени сандали. Јас такви носев кога бев старосватица. А и горе бев со голи рамења. Не ми рекоа ништо.
     
  16. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    Круните се должност на кумот,кумата,прв пат слушам старосватица тоа да го прави.За свеќи и материјал различни краеви,различни обичаи.
    Ако веќе ти им ги ставаш круните,можеби е така кај вас,нека не те фаќа трема ако мислеше на да не се чукнат круните.На венчавка го слушнав попот како му вели на кумот не се плаши и да се судрат нема врска.Најверојатно суеверие од народот измислено.
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Во Скопје и старосватицата венчава.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    Хм,ок затоа реков може е така некаде,иако и во Скопје не е секаде така.Колку семејства, толку обичаи.:)
     
    На Cinderfakinrella и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. Ariety

    Ariety Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Девојки изгледа ќе немам старосватица. Како да најдам личност најблиску до мене за свадбата. Сите се машки. Ќе немам поддршка. Веќе ми се чини треба јавен оглас да дадам
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не гледам проблем и машко да имаш за старосват. Ако сакаш старосватица, можеш да прашаш некоја од братучетките. Може и роднина да ти биде сведок на венчавката.
     
    На Ariety му/ѝ се допаѓа ова.