1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилизација како трајна контрацепција

Дискусија во 'Бременост' започната од Sejfullai, 9 март 2020.

  1. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Кое е вашето мислење на ова?
    Дали би го направиле?
    Јас како сѐ уште млада индивидуа не, бидејќи не сметам дека сум доволно зрела за ваква одлука, покрај тоа што не можам да се замислам да раѓам деца.
    И дали воопшто постои ваква процедура во Македонија?
     
    На flawless., Elf и *Ane* им се допаѓа ова.
  2. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Постои подврзување на јајници кај нас како метода за контрацепција, колку што јас знам. Лично не би сакам да имам деца некогаш во животов , а секој си решава сам за себе не сум јас таа некоја што треба да му каже ако некој се решил за оваа опција go for it !
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Не се нафаќам на вакво нешто, иако немам намера да имам уште деца.
     
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Постои подврзување на јајници и вазектомија на тестиси. Стерилизација целосна не знам дали се применува како контрацепција или исклучиво како здравствена мерка (пр. канцер).
    Мислење немам особено. Ако не сакаш деца, не сакаш. Иако има ризик, низок ама постои, значи ни едната ни другата процедура не се 100 % сигурни дека заштитуваат од несакана бременост.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не едноставно изводлива операција, која бара доста стручност и знаење. Ако е неуспешна, прерана менопауза е можен контра ефект, како и низа хормонални проблеми. Во нашата земја може да се гледа како на високо ризична хируршка процедура. Затоа не.

    Надвор - да. Кој има пари и услови нека ја направи, ништо страшно. Постојат многу жени кои после зафатот водат сосем здрав и продуктивен живот.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elaine

    Elaine Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2020
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Рутинска процедура е при вршење цезареа во исто време се подврзуваат јајцводите ако жената не сака да раѓа понатаму. Се врши секаде по претходен договор со гинеколог, освен некаде во муслиманските земји и други каде што жената ја сметаат за машина за раѓање, на пример како во Венецуала каде што пожелно би било секоја жена да родела барем 6деца(facepalm)
     
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Да постои,ама не сум слушнала до сега некој да се одлучи за ваков чекор бар не кај нас,освен поради здравствени причини. Јас никогаш не би го направила ова затоа што многу сакам да имам деца :inlove:
     
    На TKelly му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.680
    Допаѓања:
    116.507
    Пол:
    Женски
    Иако сум 95% сигурна дека не сакам да раѓам деца,сепак не би го направила ова,ем поради ризици,ем поради можноста да се предомислам подоцно.
    Ама,ако некој/а го направи ова,нема да го/ја осудам,сепак е право на личен избор.
     
    На hermosa, Gosh и Feminka22 им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Се мислам да направам одамна, ама не ми се оди 'доброволно' под нож.
    Сега имам една пендинг операција што си ја одлагам, уз која е можно и матката да ми ја извадат.
    Така да, ту литл, ту лејт е за подврзување јајцеводи.

    За предвремена менопауза, не сум многу загрижена, пошто веќе имам 42 години.. и нема да е крај на светот ако ме фати.

    Оние кои немате деца, не би ви препорачала да подврзувате јајцеводи.
    Ионака тоа ќе ви биде заштита само од бременост.
    При секс, постои опасност и од СПБ, така да, кондом е секогаш најдобра опција за заштита.
     
    На tambelina, Feminka22, Elaine и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не гледам потреба од вакво нешто. Во денешно време има многу многу мерки на контрацепција, фали свест само кај луѓето.
     
    На piksooki и Feminka22 им се допаѓа ова.
  11. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Јајници не се подврзуваат туку јајцеводи.
     
    На LivingGlam, Elaine и ☆°Night°☆ им се допаѓа ова.
  12. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Прво консултација со гинеколог, а потоа со тим психијатри, па на крај да се донесе одлука. Без консултација со гинеколог и без консултација со тим психијатри одлуката може да е погрешна, каква и да е.
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Се согласувам дека би требало да се консултира, но чисто објективен разговор со психолог, да не биде како порано што го имаше законот за абортус па да ги разубедуваат и слично.
    А за гинеколог секако, тоа е задолжително и за контрацептивни пилули, а не па ваков огромен чекор.
     
  14. Elaine

    Elaine Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2020
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Кога станува збор за одлука за сопственото тело во случај на жена само таа и нејзиниот матичен гинеколог се меродавни за донесување одлуки.
    Додека во случај на маж не знам колку гинеколог и психолог или тим на психијатри би допринеле за некаква одлука освен можеби пренасочување и адресирање таму каде што треба да се одлучи мажот за оваа постапка.
     
  15. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Истото важи и за машки, консултација со медицински лица и психијатри. Постои можност во иднина да се појави депресија или друга несакана состојба кај тој/таа што одлучил/а трајна стерилизација...
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Таа и само таа, готово. За неа само таа, за него само тој, но со совети од стручни лица.
     
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Хормоните кои што ги лачат јајниците се тие што ја прават жената да биде тоа што е. Не знам зашто некоја жена би имала потреба такво нешто да си направи.
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elaine

    Elaine Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2020
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Стерилизацијава како трајна контрацепција кај жени опфаќа само подврзување на јајцеводите.
    Ти пишувам само да имаш во предвид дека генерално хормоните не ја прават жената да е жена.
    Однесувањето и личното чувство побитни се од хормоните за ти да се доживуваш и чувствуваш како жена.
    Знаеш има жени кои од х причини имаат оперирано и комплетно извадено матка, јајници и (или) јајцеводи кои (не) земаат дополнителна хормонска терапија и знаеш кога би прочитале ова хормоните те прават жена знаеш како би им делувало? Лошо секако.
    Потоа кај жените во менопауза се намалува лачењето на одредени хормони ама погоди што тие и понатаму се жени.
    Така да жената не ја одредуваат хормоните, самата таа се одредува и дефинира што е.
    А за тоа дали некој ќе подвзе јајцеводи или не навистина е лична одлука.
     
    На Konfetka, Herrera, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Хормоните не ја прават жената жена,туку имаат удел во либидото,сексуалниот живот,со вадење матка или јајници можат да се нарушат хормоните точно,НО со подврзување на јајцеводите немате никаков хормонален дисбаланс освен неможност за забременување преку однос. Кога размислувате на оваа тема треба малку повеќе да се едуцирате.
     
    На LivingGlam, FVP, Konfetka и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Elaine

    Elaine Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2020
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Темава од почетните мислења е поставена на погрешна основа кога се изедначува подврзување на јајцеводи со подврзување на јајници а за останатото треба да се прогугла и научи, потполно се согласувам со тебе.
     
    На Herrera, WildMk и Stressed Out им се допаѓа ова.