1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилизација како трајна контрацепција

Дискусија во 'Бременост' започната од Sejfullai, 9 март 2020.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Добра реклама за Дурекс. Пиши им, Биљо :)
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Цело мислење за тоа напишав, ама го избришав случајно. Ме мрзи пак да типкам.
    Само линкот ќе го ставам пак
    https://www.today.com/health/post-t...en-discuss-side-effects-getting-tubes-t152367

    Tubal ligation should not impact how the ovaries work or change the amount of hormones a woman produces. But doctors admit there is not much research on the procedure — or, more specifically, what happens to women after tubal ligation.

    Абе не би требало, ама никој не го интересирало да погледа што се случува после - оти хормоните и ефектите кои тие хормони ги имаат на женскиот организам е неверојатно тешко и скапо да се следат - затоа и испитувањата за лекови вечином се на мажи правени - оти мажи се оние со „лудите хормони“ кои имаат различни хормонални нивоа во телото во зависност од тоа дали им се прди или ебе.
    Жените имаат циклични хормони кои се менуваат во зависност од кој дел од животот и кој дел од месецот е, многупонехаотични и многу поорганизирани од мажите.

    “They said ‘Your hormones will be fine. You won’t even notice,’” Hoy said. “It was complete havoc.”
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Далеку поголеми се ризиците од целосна анестезија и постоперативна инфекција за непотребен зафат, споредбено со тој минимален ризик кој се спомнува на темава за да се додаде на драма. ;)

    едит: Читајте низ форумов, има многу жени со отстранети туби зашто било неопходно (хидросалпингс). Низ темава направивте ко готово, предвремена менопауза за сите. Кога веќе спомнувате, наведете и процент за ризикот.
     
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ама тоа е ризикот што никој не ти го кажува.
    Не е додавање драма, информирање е дека беспотребни операции не се мачкина кашлица.
     
    На christinnn, GirlVolley, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    И тоа дека може и по операцијата да се имаат деца..колкави се шансите за истото?
     
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.175
    Немам намера да додавам драма ама ич. Не сум студирала колкав е тој редок процент и кои се можните последици. Се согласуваме дека зафатот е непотребен, и како и секој друг зафат носи ризик. И затоа во нормални земји не е право на избор, односно не е метод на контрацепција пред да родиш Х деца.
     
    На candy.cane и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  7. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    5 жени од 1000 остануваат бремени после стерилизација.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Секој си знае најдобро за себе, ама при толку големиот број други, помалку инвазивни начини за контрацепција, сметам дека не треба да се оди кон трајна стерилизација.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Јако. Значи може комотно да се стерилизираат. Можда ќе се од тие 5, потоа кога ќе се предомислат.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Само со инвитро.

    Ако веќе се решила на стерилизација, мала е веројатноста дека ќе посака деца. Ама ако посака, пак може со свои јајцеклетки зашто јајниците и' се тука и и' работат.

    И мене ми е глупо и би советувала некого да не прави, ако ми побара совет.

    @Biljarkata, во сите нормални земји е стандардна процедура при царски рез. Одамна. А тој минимален ризик на повреда при операцијата е ист и тогаш. Само се избегнува ризикот од дополнителна анестезија и инфекција, па го практикуваат и тоа многу често.
     
    На candy.cane и zhap4e им се допаѓа ова.
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Читам дека хормонален баланс не се нарушува со стерилизација. Еве погоре Билјарката ставила цитат што може да се случи во многу ретки примери. Таблети што сите ги пиеме одвреме навреме за глава како аналгин или кафетин, имаат исти вакви хорор приказни во делот -можни несакани дејства. Ама оти ова операција е па самиот збор е пу пу не дај Боже, може да умрИш. Кој има верба во свој доктор и општо здравството, не гледам зошто да не. Фино е да се има едно ограничување на пример до 30 години да не можеш пошто нели тогаш си во филм -се' што лета се' се јаде. После 30 отприлика, ок. Дали ќе се каела после 5, 10 или 15 години, наш проблем не е. Сама си одлучила, сама нека си се носи со одлуките. Може мене ме праша некој за што се каам во животот :D
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.175
    Затоа реков после Х родени деца.
    А и царскиот рез не е право на избор, ко што мислите, туку со лекарска индикација, ама ај да не ви кршам филм;)
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Во Мк е право на избор, т.е комотно можеш да си "купиш" царски :D
    Ваљда и во многу други земји.
     
    На candy.cane, DAngel и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Ама зарем после Х родени деца исчезнува ризикот за хормонален дисбаланс?

    И фала, ме просветли за тоа дека треба индикација за царски. :D
     
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ако зборуваме за жени кои веќе родиле и особено во ситуации со жени со повеќе деца кои се одлучиле на истото или поради било која друга причина...здравствена особено, во ред ми е. Ама на девојки (пошто, јас сфатив дека е девојче тоа што пишуваше на темата, затоа и пишав) кои не родиле... нема смисла некој да им зборува за правото да ја направат операцијата доколку сакаат. Исклучок, некаков здравствен проблем кој, постручен од нас треба да го предвиди.
     
    На Biljarkata и LivingGlam им се допаѓа ова.
  16. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Јас лично не би го направила. Без разлика дали сакам да имам деца или не. Најокеј средство за контрацепција според мене е кондом. Јас лично не би конзумирала ни апчиња за контрацепција а да легнам своеволно на операциона маса на докторче наше нема шанси.
     
    На cresa-jagoda и zhap4e им се допаѓа ова.
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Еве, за што се каеш ти, @Bridget - Бриџо:D :D
     
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.175
    Сегде кајшто нештата се продаваат, можеш да си купиш што сакаш. Ама спомна Бриџа
    Ако интерес на доктор му е да му искешираш, ќе те убеди дека тоа поскапото/најскапото е за тебе супер. Ама тоа не е доктор, тоа е трговец.
    Добар доктор ќе ти ги објасни можните сценарија и ќе те советува што е најдобро за твоето здравје.

    Ама пиша некој погоре, ако доктор не им дозволел стерилизација, им го загрозувал правото на избор |(. Што да правиме кога правото на избор не прави истовремено најпаметни.
    А уствари све тоа ЈуТјубето продава амерички причи:|

    @LivingGlam нема да ти се скарам, џабе се закачаш:hug:.
     
    На candy.cane и DAngel им се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    За што и да е тоа е, нема назаТ :D
     
    На Biljarkata и zhap4e им се допаѓа ова.
  20. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ми се скараш, не се закачам со некоја таква цел. И немаме спротивставени мислења на темава па да земеме да се расправаме.
    Само ми забоде очи тоа хормони менопауза, хормони менопауза неколку пати спомнато на темава, затоа дојдов. Таков ризик имаат и оралните контрацептиви, патем (минимален, кога дозите се високи).
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11473959/

    Пак ќе ви речам, читајте за хидросалпинкс, не мора да одите подалеку од мислењата на форумов. Многу жени се со отстранети јајцеводи поради медицинска причина. Хормоните и јајниците им останале исти.

    Минимален ризик да, постои. Но да земеме да го преувеличуваме за да докажеме поента, не е ок. Пологично би било на целосна анестезија да се фокусираме, која е позначајниот ризик од ова.
     
    Последна измена: 10 јули 2020
    На candy.cane, Bridget, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.