1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилизација на прибор за бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 29 септември 2012.

  1. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Леле јас изгледа сум ненормална.... Шишињата ги стерилизирам пред секое јадење.... Дури некогаш кога немам време и не ги стерилизирам шишињата чуствувам грижа на совест.... Глупава... Инаку за недела дена ќе наполниме пет месеци, од старт сме на АД млеко, а овој месец воведовме и сокчиња. Го користам стерилизаторот за микробранова на НУК и сум презадоволна.... Дефинитивно ќе намалам со стерилизирањето!
     
  2. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    да си ги стерилизираш и ние сме од почеток со ад млеко па и јас се уште стерилизирам се и шишиња за сокчиња за млеко чиниите лажичките цуцлите....
    чисто си е чисто мали се за да ги миеме само со сјај и вода. иначе и син ми има 5 месеци и јас по двапати го полнам и го пуштам стерилизаторот.ад млекото по пола сат не смее да му се дава и тоа е со некаква причина и ако не е стерилно шишето кој знае колку бактерии ќе има во него.водата му ја даваме превриена а како само со обична вода да се мијат шишињата.ако немало врска нема да пишеше и на кутиите за млеко да биди шишето 5мин. вриено.
    можи јас грешам ама планирам да ги стерилизирам дури кога ќе можи не превриена вода да пие
     
  3. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Стефи предпоставувам дека не си од Скопје и затоа можеш да превриваш вода и истата да ја даваш.Нашава Скопска вода ако ја превриваш ќе добиеш толку многу бигор :x .Јас на децата им давам само флаширана вода.
     
  4. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    е не сум од скопје.
    ама и јас купувам флаширана и ја превривам
     
  5. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.202
    Пол:
    Женски
    Зошто?
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  6. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Дали може некој да ми каже каде можам да купам само сад за стерилизирање како овој на Томи типи многу е практичен ,го позајмив на кратко и мораше да го вратам па сега сум во потраага по стерилизатор.
    И друго прашање дали можам силиконско шише да ставам во микро со вода внатре да проврие ,може глупо прашањево но поглупо ке биде беља да направам :worried:
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас стерилизатор не купив иако ќерка ми од сам почеток беше на АД млеко и плус мое измолзено со пумпица бидејќи нејќеше да цица. После секој оброк го миев шишето и пумпицата со ладна вода и четка и ги попарував со врела вода. До година дена користевме стаклено шише, сега сме со пластично и постапката е иста. Цуцлата лажалка кога е нова ја провривам 3 минути и после ја користам месец дена и ја мијам само со ладна вода кога ќе и падне. Тоа до 6 месеци, сега таа што ја цуца само за спиење никогаш не ја стерилизирам, ја мијам одвреме навреме. За 14 месеци само двапати се има разболено , ако е од тоа што не верувам. Таа секако цело време рацете ги става во уста, па не можам нив да ги стерилизирам :)
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    од време не време ми мириса неубо водата цевките се стари иначе на почеток не купував ама почнав за секој случај
     
  9. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    имам гледано на енцименци
    http://www.encimenci.com.mk/kategorije. ... t=&kat2=15
    и во продавницата од чико
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Пред некој ден имаше емисија, каде педијатар беше гостин и кажуваше дека на бебе, никако вода од шише(купена), строго само превриена.
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас купував флаширана и сеуште купувам таква и не ја превривав, според мене нема потреба, претерано е тоа. Сега веќе не превривам.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    А зошто не смее по пола саат? Јас некогаш по саат време му го давам.... Едноставно нејќе да го пие во моментот.... И после саат време го испива.. Јас знам дека може саат време да стои направено млекото.... Инаку и јас купувам флаширана вода и ја превривам.....
     
  13. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Меу цел свет користи флаширана вода и нема проблем,само кај нас се измислуваат глупости. Пробај дома и превриј вода и откако ќе завршиш со превривање погледни како изгледа и размисли дали таа вода би ја дала на бебе. Искрено педијатриве веќе го претераа ,сите имаат различни ставови ама буквално за се :x
    Околу темава апсолутно се сложувам дека 100% стерилно не треба да биде за никој,а и искрено не знам и колку може тоа да се постигне.Јас длабоко верувам во тоа дека колку повеќе мајката се притресува околу вакви работи ,толку децата за жал повеќе се разболуваат.Далеку од тоа дека треба да се остават прљави садовите ,играчките,детето ,но миење раце на 5 минути и се што ќе фати да биде стерилно ,според мене е малку претерано.Првиот проблем кај ваквите деца ќе се појави кога ќе тргнат во градинка,затоа што таму е чисто ,но не и стерилно.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Знам AIT што ми кажуваш, и јас бев на план да купувам флаширана вода за бебето, но ова кога слушнав се замислив.
    И јас кога бев во болница ми даваа да пијам превриена вода, а за дома ми кажаа строго само од шише. Но,јас цел живот од чешма, па краток беше периодот кога пиев од шише.
    За сега се мислам, ако купувам вода, нема да ја превривам дополнително, нема логика.
     
  15. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    значи Скопската вода е премногу бигорлива ... :|
    Кога бев во Скопје вечерта кога стасав на малата да и направам млекце , и дома моите немаа флаширана вода и и преврив обична од чешма ... Водата ужаш целата побеле , па и некој специфичен јак мирис абе ужаш :^)
    не ми текна никоаш пак таква вода да и давам на малата
    И стрикно флаширана вода :x
    А купечката флаширана нема потреба да се преврива , ми нема логика :?:
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  16. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Меу мој совет, да не превриваш Скопска вода, премногу е бигорлива, и пак кога ќе превриеш талог еден прст. Купувај си флаширана и стварно не знам од каде искочи кај нас таа глупост флашираната да се преврива.
     
    На AIT и meU им се допаѓа ова.
  17. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    ^^^ И јас исто сметам дека не треба да се преврива, ама оди па разбери се со свекрва ми..... Плус, јас немам кујна, па она е одговорна за водата :D, и секогаш ја преврива, џабе што и викам да не ја преврива, тоа е....
     
  18. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    така пишува на кутијата јас користан NAN1
     
  19. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    А зошто не смее по пола саат? Јас некогаш по саат време му го давам.... Едноставно нејќе да го пие во моментот.... И после саат време го испива.. Јас знам дека може саат време да стои направено млекото.... Инаку и јас купувам флаширана вода и ја превривам.....[/quote]

    така пишува на кутијата јас користан NAN1[/quote]

    Jaс користам Аптамил 1 и не сум прочитала такво нешто..... Баш сега ќе проверам, инаку по два-три пати дневно и јас го полнам стерилизаторот....
     
  20. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    леле општа узбуна кренав со превривањето на флашираната вода :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    јас нигде не сум прочитала ни па ми кажал некој дали да ја превривам флашираната ама сепак ја превривап оти сум многу шубешлија.
    можи и нема потреба да се преврива.
    имам гледано во зегин вода од hipp и нанеа е нагласено дека не се преврија