1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилизација на прибор за бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 29 септември 2012.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    така пишува на кутијата јас користан NAN1[/quote]

    Jaс користам Аптамил 1 и не сум прочитала такво нешто..... Баш сега ќе проверам, инаку по два-три пати дневно и јас го полнам стерилизаторот....[/quote]

    прочитај.абе то можи нема гајле ама така пиши и јас стално го истурам по пола сат ако го нема испиено.е само колку млеко имам истурено :( :(
     
  2. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    во право си дека нетреба да ги држиме во стаклени ѕвона и не планирам цело време да стерилизирам барем до година. и во право си за педијатрите јас повеќе неможам да ги поднесам сите различно ти казуваат па оди ти после чукај си ја глата. :worried: :worried:
     
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Саат време на собна температура, 24 часа во фрижидер. Проверено и нормално се имам консултирано. Можеби им одговара одма да го фрлите и да направите ново, од маркетингшка гледна страна.
     
  4. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Jaс користам Аптамил 1 и не сум прочитала такво нешто..... Баш сега ќе проверам, инаку по два-три пати дневно и јас го полнам стерилизаторот....[/quote]

    прочитај.абе то можи нема гајле ама така пиши и јас стално го истурам по пола сат ако го нема испиено.е само колку млеко имам истурено :( :([/quote]

    Проверив, нема такво нешто, мене докторката ми кажа дека може саат-саат и пол да стои млекото, ама јас најмногу саат време сум го чувала и го истурам, а за фрленото млеко да не кажувам... :D Ама тоа е..... Инаку после секое миење ги стерилизирам шишињата заради тоа што барем два саати ако поминат и не го измијам шишето, така знае да замириса млекото што останало што ме фаќа паника ако не ги стерилизирам шишињата..... За НАН-от немам приметено, иако го користев на почеток, ама посебно мирисот е изразен кај Аптамилот
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и кај нанот има миризба неуба и плус то шишињата ми се некако ко мрсни и јас за то ги стерилизирам
     
  6. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Малку офф топик, ама ако се чува во фрижидер, може ли да се затопли потоа во микробранова? Или како? Не би можело ладно да се даде
     
  7. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Во топла вода најдобро.
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    во право сте дека можи ми се врати филмот ко лежевме на болница.ќе ни напраеја млеката за сите даца сите оброци и кога ќе требаше во топла вода ги топлевме.ама докторката ми рече дека е поубо стално свежо да му го прам млеко и да не го чувам многу. а на кутијата пиши сега прочитав
    ,,предупредување:секогаш пригответе само по едно шишенце.нахранете го бебето веднаш и точно придршувајтесе кон упатствата.не го чувајте недовршениот оброк,фрлајтего остатокот,,
    незнам од кај ми текна дека пола сат можи да седи млекото
    а исто така и пиши,,од непровриена вода, непровриено шишенче или неправилно разредување бебето можи да се разболи,, исто со предупредување.
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Да се пофалам, прво ги преврив шишенцата и цуцлите, ама излезе една мн добра понуда на стерилизатор на Меда за микробранова, кој успеав да го најдам на третинка цена(за смешни 650ден би дошло ако добро пресметав). Одма го пробав и ок за парите ми се виде,а како поната ќе се покаже е тоа ќе видиме. Имаше намалена и рачна пумпица со шишенце на Авент, ама не знам дали да ја земам, иако планирам да дојам, ама од Јануари најверојатно се фаќам за работа па не знам и цело време се мислам. Некоја мама со искуство што морала порано да се врати на работа?
     
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    NoellePage Јас ја имам пумпицата од Авент и задоволна сум , и кај нас сега ја гледам на многу намалена цена а кога ја купував беше изгор...
    Иначе многу не ја употребував само дали 3 пати до сега и тоа кога морав да ја оставам малата кај свекрвата па се измолзував :) И супер се покажа
    би ти ја препорачала :!:
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас си начекав 30% попуст во дуќанот на Чико во гтц и си земав голем стерилизатор Чико,3 шишенца и комплет од 2 цуцли лажалки исто и тие Чико.
    Долниот дел е за шишенца од 5-8 во зависност од големина на шишенца или било какви садови, а горниот дел е решетка за цуцли, капачиња и лажичиња, самиот се активира на секое отварање и ги држи стерилни 24 часа.
    Така што не би се замарала со четки, сода, вриење, миење и останати методи на стеризлизација. Мислам дека е практично од машината за садови само да ги префрлам во стеризлизаторот и да не се замарам повеќе.
    Одма добив коментар од колешка дека било жива глупост и фрлање пари, во нејзино време само се вриело, ама тоа е, секој си има право на свој избор :)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
  13. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    да, тој е, само со попуст доаѓа 2000 ден.
     
  14. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Јас кога ќе имам своја куќа и семејство ќе си купам вакви стерилизатори
     

    Прикачени фајлови:

    На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    не сум користела стерилизатор,година ипол сме со шишиња бидејки сме на адаптирано млеко,пред првата употреба се провривам и после од време на време,а шишињата ги попарувам со врела вода и со четка убаво ги мијам и пак попарувам,тоа е се а цуцлите лажливки ги попаувам исто . ;)
     
  16. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Леле читам и си викам па само јас ли сум толку блесава после секоја употреба на шишенцата и цуцлите јас да ги мијам со детергент, врела вода и на крај да ги превривам :o Ама една работа не ми е јасна, како ги превривате еднаш неделно? А до тогаш бебушите цицаат од шишенца само измиени со врела вода? И во што е финтата тогаш цела недела да пијат од измиени и еднаш неделно да ги превривате? :?:
    Инаку, сакам да земам стерилизатор, се мислев помеѓу http://encimenci.com.mk/proizvod.asp?id=672890002 на Чико, http://encimenci.com.mk/proizvod.asp?id ... t=1&sn2=15 на Томи и http://bebesupermarket.mk/?p=1309 на Меби, па би ве замолила да ми препорачате доколку сте користеле некој од овие, ми досади веќе после секој оброк миј, превривај, кој што прави, јас во кујна вријам шишиња |(
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас на почетокот ги стерилизизрав еднаш неделно во стерилизатор на Baby Nova и добар е стерилизаторот ама јас ми здосади и сега само го мијам шишенцето после секоја употреба со сјај и четка убаво и исплакнам со вода обична од чешма и тоа е тоа. Нема веќе ни превривање ни стерилизирање глупости се тоа, во минатото ко да имало такви работи и еве сме живи здрави прави :)
     
  18. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Еден совет од мене до вас мамички : за првото дете ги стерилизирав шишињата после секоја употреба во стерилизатор во микробранова. Второто бебе остана во болница 12 дена(беше многу мала родена) и ниту на болница не ги стерилизираа шишињата и ми кажаа дека доволно е во садопер или со детергент и жешка вода да се измијат и веќе не губев време за стерилизирање од сам старт и многу полесно е. Сега е две години и не сме имале никаков проблем .
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Незнам што да правам луѓе, посоветувајте ме....мајка ми ме убедува дека стерилизаторот е одлична работа. А јас пак се мислам да не го зимам. Незнам што да правам.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Исто работа ќе ти заврши и вриењето на шишињата и цуцлите со врела вода. Затоа, ако веќе мораш да купиш, ќе си земеш стаклени шишенца, најдобри се. Пластиката под дејство на топлината може да испушта штетни материи во течноста што се чува во шишето. Да, на пластичните шишиња сега пишува БПА фри, ама од кај знаеме дали навистина не содржи такви хемикалии? Како и да е, ова е мој совет. Вриењето и попарувањето со врела вода е исто толку ефикасно. Јас што дека имав стерилизатор (позајмен), не го користев толку многу, иако мојот малечок беше на доење плус дохрана.