1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилизација на прибор за бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 29 септември 2012.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    почекај, види дали ќе цицате или не, ако сте цело време со ад, е потребен.
    ние бевме од старт со ад млеко. на почеток немав (2-3месеци) ми се смачи да зовривам (стварно е досадно да вриеш 5-6 шишиња 2 пати денот и си купив за во микробранова
    http://www.encimenci.com.mk/proizvod.as ... t=1&sn2=15
    исто е практичен, нема потреба да даваш 2000-3000 ден.(барем според мене ;) )
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние со АД сме од 4месеци. Стерилизатор немам, а немав ни потреба од него. Искрнео до сега цуцлите ги мијам со сунѓер и сјај, а неделно еднаш ги вријам.
    И се стерилизирнао не чини.
     
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас пред да се породам купив стерилизатор на Chicco, на попуст од Енци Менци. Ако решите да купувате почекајте да фатите попуст, јас додека бев бремена два пати беше на попуст, го земав за 2000, инаку е 3000. [​IMG]
    Ќерка ми цуцла не фати, сеуште цица, друго млеко не сум и дала, чаеви не и давав и нема потреба според мене да се даваат на бебе, вода уште не пие, сокови ич.
    Имав две стаклени шишиња тие ги скрши, ни остана едно пластично, една чашка со клунче, три лажички и три чинии. Тоа е целиот прибор за јадење на ќерка ми и се ми стои во стерилизаторот, мијам и ставам во него, и по неколку употреби на приборот го стерилизирам. Кога почнав со дохрана секојдневно го уклучував, сега веќе не.
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie sme na cicanje...od pribor upotrebuvame samo edno sise za sokce i lazicka.Niv gi mijam so topla voda i sjaj i povremeno gi poparuvam so vrela voda.
     
  5. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    И ние сеуште користиме само шишенце за водичка и цуцли. Нив ги превривам во вода со алкохолен оцет. Сега сум во дилема како да стерилизирам играчки пластични и гумени до сега ги миев само со жешка вода и сјај за садови ,но доколку падне на земја надвор како да го стерилизирам,поготово оние кои се меки а не се перат во машина поради механизамот кој свири внатре? Идеја :wasntme:
     
  6. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Испрскај ги со хидроген 3%, потопи ги во вода со сода и тоа е тоа :)
    Мада јас само во водата со сода ќе ги ставев....
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    До 6 и пол месеци на мали мој нон стоп се му стерилизирав во микро стелиризатор, плишани играчки перев на 60 или 40 зависи. За да не ги лапа кога си играше цуцлата во уста ја држеше сам. После полека почнав да не стерилизирам нон стоп еднаш дневно бар, поретко да перам играчки. Причина-како што бевна недела дена на адаптација во градинка, коса има да ти се крене што не буткаат во уста. Како лазаат по под па ако излегуваат заби бап рака во уста, со песка играат паднала цуцлата оп пак во уста, едно дете пластеллин си касна хаххах ама овој тип тие го прават во градинка и не е опасен се им е на природна база. И сега? Мама не е тука да мие и домива па полека го навикнав за не си имам проблем во градинка. Супер е ни болен фала му на Бога и ништо. Како и сите тие деца така и моето. До кај 6 месеци дури стекне имунитет пазење да, јас бар премногу пазев. После полека навикнувајте ги на животнава средина да не им дојде нагла промена и само да ви се разболуваат.
    ЈАс сум се распишала, ама се надевам ќе му помогне на некој моето искуство.
     
    На Annath, gelkaa и Mama25 им се допаѓа ова.
  8. Tami13

    Tami13 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Ние сме 4 месеци,од првиот ден користиме шишенце со цуцла,1 за вода,1 за чај, 1 за млеко,значи,3 шишиња,плус и лажачка цуцла и после секоја употреба ги мијам со врела вода,а 2-3 пати неделно и со детергент за чинии и со четка за шишиња, па потоа ги зовирам за да не ми мирисаат на детергентот,па до сега, фала Богу,се е ок ;) Сега почнавме и со кашички,па и со тој прибор исто така постапувам.
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Мама вчера само ми се јави дека начекала на попуст стерилизатор и ми го купила, што е каков е што функции има ... немам поим. Кога ќе го видам ќе ви пишам.
     
  10. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Каков и да е, сите истата работа на ист начин ја вршат. Јас зедов наједноставен од Медела за во микро и се покажа феноменален.
    Совет до сите идни мами со дилеми- До 6 месеци, после секоја употреба стерилизирав се, и цуцли и се а претходно 5 минути извриени пред првата употреба па пак стерилизирани. После 6 месеци почнав по препорака од педијатар, да стерилизирам се еднаш дневно за полека малецкото да се навикнува на надворешниот свет и се што доаѓа во допир со него, оти кога ќе почне да лази, не прашува дали ви е подот стерилизиран , а и да сакаме не можеме се да е стерилно, а и не е здраво за самиот организам кој треба да се прилагодува. Сега еднаѓ дневно шишиња и чаши и цуцли или на два дена. Па да не се пожалам, суоер сме.
    Поздрави и уживкајте со вашите малечки
     
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ne planiram da steriliziram mislam deka e dovolno da se zovriivat sisencata i cuclite... neka se navikne na nadvoresniot svet za da stekne imunitet...
     
  12. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Јас кога се роди ги вриев на два дена а меѓу оброк ги миев со топла(врела) вода, а сега истото го правам меѓу оброк ама ги вријам еднаш неделно...
     
  13. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Мислам дека ако се мијат во врела вода работите дека се како дезинфицирани и стерилизирани...и да се пребришува се што тоа допира,но неможиш секогаш да го допазиш што и како допира...исто и алиштата мислам треба да се сите испеглани заради дезинфекција.....да се спречи колку толку :)
     
  14. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Јас шишињата ги мијам со топла вода а цуцлите ги вријам на 2 дена
     
  15. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Јас после секој оброк ги мијам шишињата и цуцлите со врела вода а потоа ги мијам и со ладна(така се унишувале бактериите..врело-ладно)а на 2 3 дена ги вријам... :)
     
  16. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Кога се зоврива може да се додаде малку сода
     
  17. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    имам стерилизатор и кога стерилизирам некако ми е шубе, се мислам дека не е тоа тоа како што е на пример да ги превриеш....
     
  18. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Да не ве цитирам за стерилизаторот , јас сум ептен задоволна , еве 6 месец го користиме 3 пати во денот , најискористено нешто што сме купиле . И со купечка вода не дестилирана .
     
    Последна измена од модератор: 22 јануари 2018
  19. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.297
    Пол:
    Женски
    Стерилизаторот и ние го купивме првиот ден кога си дојдовме од болница и нонстоп работи. (Колку често стерилизирате вие? И дали ги бришете шишињата или ги оставате да се сушат?)
     
    Последна измена од модератор: 22 јануари 2018
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Совет од патронажната од систина - такви какви што се (и со капки) одат во фрижидер. Ако ги бришеш или сушиш на цедалка џабе стерилизацијата.
     
    Последна измена од модератор: 22 јануари 2018
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.