1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилитет кај мажот

Дискусија во 'Бременост' започната од simonicka88, 15 јуни 2010.

 1. simonicka88

  simonicka88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  сакам да прашам дали машкото мозе да стане неплоден бидејки веке подолг период работи во фабрика со гума , пластика....имам слуснато од некои луге дека од со самото вдишуванје на гумата , платиката мозе да доведе до неплодност ве молам казете ми дали од ова мозе да се стане стерилен?
   
 2. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  580
  Можда може моментално....додека работи, значи ако напушти и одмори некој период може да се среди....Инаку, најубаво да си прашаш лекар некој, кој и да е ке зна да ти каже
   
 3. MilaRoma

  MilaRoma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  Здраво Феминки.
  Пред околу две недели мм правеше спермограм и резултатот излезе олигоастенозоспермија со 60% живи , 40% мртви и ниту еден прогресивно подвижен . Му препишаа СПЕРМОТРЕНД 2x1.
  Прашањето ми е дали некој има искуство со користење на СПЕРМОТРЕНД и какви резултати дава.
  Инаку во брак сме 3 месеци.
   
 4. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.673
  Допаѓања:
  14.777
  Пол:
  Женски
  Нашата е олигоастенотератозооспермија. Терапија засега никаква. Почекавме два месеци да направиме уште еден спермограм. Резултати за некој саат.За спермотренд во темите девојките не беа баш задоволни. Спимен или трибестан се подобри. Да не ширам дезинформации ти велам досега мм не пиел никакви, ако е иста дијагнозата ќе видиме што ќе му дадат. Во која болница одите? За вакви сериозни дијагнози не можеш кај општ матичен гинеколог, за жал финансиски е исцрпувачки, но мораш по центриве за асистирана репродукција систина, ремедика, плодност, њуборн итн.
   
 5. MilaRoma

  MilaRoma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  Спермограмот го правевме во Ремедика а капсулите му ги препиша Златко Пендовски.
  За месец дена ни рече да направиме уште еден па ќе видиме дали има некои подобрувања. Барем јас се надевам дека ке биде се како треа :)
   
 6. hope123

  hope123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  и кај нас е истата дијагноза како кај бир мелек и ние бевме во ремедика, и имаме закажано во вторник кај пендовски. читам постојано по статии, форуми и незнам што ќе биде, ептен се разочаравме кога ни кажаа како камион да не згази. резултатите ни ги прочита хаџилега, и ни кажа дека ако не сакаме да чекаме можеме директно инвитро. @MilaRoma а што ви рече вас пендовски, што ќе правите понатаму?
   
 7. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.673
  Допаѓања:
  14.777
  Пол:
  Женски
  Ние направивме уште еден спермограм пред два дена. Вчера го добивме резултатот. Подвижноста е благо подобрена, но дијагнозата е иста. За понатаму се знае - мора ифв да се прави чаре друго нема. Иако мене докторот ми наговести иуи. А направивте ли и спермокултура? Можеби некоја бактерија ги убива...
   
 8. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.980
  Пол:
  Женски
  Нашата дијагноза е азооспермија.
  Мм направи еден спермограм во авицена кој беше азооспермија, па по две недели направи уште еден спермограм во ГАК кој во дадениот материјал од мм беа пронајдени само два неподвижни сперматозоиди.
  По препорака на доктор од ремедика направивме биопсија во државна, резултатот беше сосема супер. Помина една година од тогаш, сега само јаде мед со јаткасти работи и ни донесоа од Кочани друг мед со тоа од пчелите уфф не ми текнува како се вика. Подобрување има само во изгледот на спермата, а нов спермограм не сме направиле.
  Самиот уролог ке ве упати што понатаму, ние дополнително направивме спермокултура, уринокултура и ехо на тестиси кој беше се супер.
   
  На hope123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MilaRoma

  MilaRoma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  Ne ni kaza nisto Pendovski samo mu gi dade kapsulite i ni rece da go povtorime spermogramot uste ednas za eden mesec pa ke vidime kakvi ke bidat rezultatite.Mozelo za vakov spermogram vlijanie da imal i stresom zatoa mu dade spermotrend i plus jade od mesavinata so jat.plodovi pa zravje vo dekemvri ke vidime kakvi ke bidat rez.a za ifv mislam deka seuste e rano da razmisluvame.
   
 10. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  6.422
  Пол:
  Женски
  мм пие трибестан + витамин е + провирон.
  имаме некои си 5% подобрување на живите за три месеци консумирање.
  Урологот вели ништо не е, и лекарствата се препишани од геникологот. Ќе правиме инсеминација, ама сепак се слаби резултатите.
  мед, јаткасти плодови, нешто друго нема ли??
  сите совети и информации се добредојдени. :angel:
   
 11. hope123

  hope123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  ние во вторник сме кај уролог, спермограм сакаме да направиме сами пак во декември, а хаџилега рече дека може со инвитро директно и тоа преку фонд директно одобрувале со оглед на дијагнозата, значи без претходни инсеминации.
   
 12. hope123

  hope123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  не сме направиле ништо, во четвртокот ја дознавме дијагнозата, да одиме на уролог па ќе видиме понатаму
   
 13. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.701
  Ако не ви се брза за бебе може да почекате ама ако сакате што поскоро мое мислење е да си почнете со собирање документи за инф.ние ја имаме истава дијагноза ја откривме во јуни примаше терапија па нов спермограм направивме ноември имаше некој процент само подобрување,сакам да ти кажам со ваква дијагноза природното забременување дури е невозможно
   
 14. hope123

  hope123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  бевме вчера кај пендовски и ни кажа дека многу тешко да се поправи, долг временски период е, ама и да се поправи пак е малку за да забременам природно, така да ќе почнам полека со собирање документи за инв.
   
 15. milenija

  milenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  220
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,се мачиме со сопругот 8години со олугоастенотератоспермија,намален вкупен број и намалена подвижност.многу работи пиеше последно бешњ спермотренд и тристен заедно бројот се покачи но подвижноста не.Сакам да ви кажам да не губете време по лекарства зашто спермограмот тешко се подобрува одете си на вештачко оолодување без д а губите време.
   
 16. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.701
  Вие правевте инвитро?
   
 17. milenija

  milenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  220
  Пол:
  Женски
  Да 4 за жал неуспешни,неможам да кажам дека само спермограмот беше лош туку со секоја наредна стимулација и моите резерви беа се помалку.затоа ви зборувам не губете време.ние во почетокот изгубивме добри три години пиејки разни апчиња..точно имаше подобрување но сето тоа беше минимално.поз и секое добро.
   
  На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.701
  Офф мила многу ми е жал,каде ги правеше инвитрата? ако ги правеше инвитрата во иста клиника смени ја можеби ете ќе има успех,сега и страв ме фати искрено зарем нема никоја успешно инвитро со ваква дијагноза на спермограм?
   
 19. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  7.576
  Допаѓања:
  102.739
  Пол:
  Женски
  Leleeee panicarka :o ne e do spermogramot samo tuku mnooooogu sreka I treba, a I zenski faktor isto :D
  Cekaj vaucerot I uzivaj, misli tamu pozitivno ne tuku na se se pritresuvaj :D :*
   
  На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.701
  Emce so ke pravam bez tebe? i koga mi e najtesko ti si tuka,i koga pomisluvam na neubavo i prasuvam se i sesto ti se pojavuvas za uteha :hug:mi te guskam
   
  На Momichka, podravka и emkaemka им се допаѓа ова.