1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилитет кај мажот

Дискусија во 'Бременост' започната од simonicka88, 15 јуни 2010.

  1. milenija

    milenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    . Не сакав да ти внесам такво размислување само алудирав да си почнете инвитро.Јас лично знам многу што успеале,еве ние не сме имале срека како што кажа емка.таа дијагноза за инвитро не е некој голем проблем за природно забременебање е.Затоа немој да си внесуваш негативни мисли,ти реков кај нас проблемот подоцна беа и јајце клетките.позитивна мисла и трпение...
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Не дека ми внесе такво мислење ама повеќе пати го имам поставено прашањето за ваков спермограм но никоја не одговорила јас забременив со инвитро е сега ми текна да го поставам пак тоа прашање :)
     
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    @Anetaoh izgleda jas te demnam :o :D kako sto ti pisaa I jas ti pisav mnogupati, so takva dijagnoza jok prirodno ili inseminacija, no taman za inf, ajde malku pozitivnost, sekako ima pozitivno inf so takva dijagnoza I nie ke imame. Ete I ti pisav sega problemot e nesto kaj mene, a ne dijagnozata na mm :)
    Cekaj tamu vaucerot I izvesti ne :*
     
    На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hope123

    hope123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    лелее луѓе како ги читам пораките срцето ми застана и сега гледам последните две оффффф се смирив, значи има успешни случаи ☺.
     
  5. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Имате ли друго инфо за типови на спермограм? Само ова го најдов на нет.
     

    Прикачени фајлови:

  6. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Feminki , zdravoo

    Spermogram vo adria lab ima nekoj praveno
    Vo bt samo plodnost i adria pravat a na drz.samo spermokultura
    Sto mislite kade e podobro ?
    Pozdrav
     
  7. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Клауди ние вториот го правевме сега во адриа лаб. Еден ден порано се закажуваш (утре сабота мислам до 2 работат). 1000 денари е. Спермограмот мора да го однесиш максимум пола саат откако мт ќе остави примерок. Резултат другиот ден. На едно ливче го даваат си пишува дијагноза, подвижно, неподвижни, брзи, бавни, аглутинација, леукоцити итн.
    Плодност е веќе друга приказна. Тие бараат примерокот да го оставиш таму. Влегваш во една соба, си врши мт работа:lol: и го остава. Резултат по некој саат. Цела скрипта ти даваат со се и сешто. ДНА фрагментација на сперма само тие моментално прават. Но, тоа кошта 4.500 денари. Ако не сакаш вака јавно можеш во лична порака да прашаш што те интересира се знам бт каде прават и колку пари е. А богами и докторите ги знам повеќето од матичниве. И те советувам да се упатиш во плодност Таше си е Таше во однос на обичен матичен гинеколог. Секако ако правиш проодност и инсеминација таму ќе ги правиш,Парите се многу знам. Па може да си направиш еден обичен спермограм во адриа лаб и ако (не дај боже) нешто не е како што треба дирек плодност. Не губи време. Сите доктори ги поминав и пак кај Таше ќе завршам тешки порано да одев......
     
  8. MilaRoma

    MilaRoma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Феминки денеска мм правеше спермограм во авицена и еве ги резултатите:
    Изглед - Бело сивкаста
    Волумен - 4,2
    pH - 8
    Концентрација - 17мил во мл
    Вкупно - 71,4 мил
    Прог.подвизни - 25%
    Споро подвижни - 10
    Подвижни во место - 10
    Неподвиѓни - 55%
    Морфологија - 79% нормална градба
    Леукоцити - 2,9

    Мене ми изгледа ок во споредба со првиот во Ремедика кога имаше вкупно 4 мил сперматозоиди и ниту еден прогресивно подвижен.
     
  9. MilaRoma

    MilaRoma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Инаку ова е резултат од 1 месец пиење спермотренд и мешавина со јатки :)
     
  10. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    добро е штом има прогрес, сепак е ниско. колку време пробувате?
    мм од 10 отиде на 15% сепак чекаме термин за инсеминација.
    Како што читам, и со 15% се препорачува инвитро, бидејќи инсеминација тешко да се фати, ама да си пробаме. така да, ако повеќе од година и пол си пробувате, нема да е лошо со инсеминација да си почнете.
     
  11. MilaRoma

    MilaRoma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Не ова ни е 4 месец како пробуваме.
    Првите два месеца немаше ништо и веднаш почнавме со прегледи.
    Кај мене е се ок а кај мм правеше сперм.во Ремедика и излезе катастрофа ( имам на претх. страница пишано рез.)
    Зачи после еден месец со спермотренд денес ги добивме вие резултати ома се консул.со мојот геник. и уролог и ни казаа дека и со ваков спермограм се доага до природно забрменување само треба уште да се направи спермокултура да се види присуство на бактерии бидејки има покачено леукоцити.
     
  12. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Извини @MilaRoma, ги мешaм членките, видов дека на твојот профил нема инфо и затоа прашав пак.
    Ние пред 2 години имавме 20%, паднавме на 10% и сега сме на 15%. Паралено се движат и подвижните и тие во место. И нас ни велат може и природно, ама не бидува. Се надевам вие ќе имате повеќе среќа :l:
     
  13. MilaRoma

    MilaRoma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6

    Se nadevam i dvete vo novata 2016 ke se falime so mesija ☺☺☺☺
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MilaRoma

    MilaRoma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    MESINJA
     
  15. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    да, конечно да го наполниме со нешто друго освен со храна :inlove:
    се надевам оваа да биде нашата среќна година :party:
     
  16. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    некој правел спермограм на Институт за Хистологија и ембриологија и дали знаете дали работат сабота?
     
  17. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки и јас со својата мака, веќе 7 месеци се обидуваме да имаме бебе, сопругот реши да прави спермограм и однесовме од дома материјал, и ни рекоа дека не бил доволно количината за испитување, па ако има некој совет како да се зголеми кличеството на сперма.
     
    На Majakisss му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    @bella.gk
    И мм има таков проблем .
    Не остава доволно материјал во чашката затоа што прска и не може да ја погоди убаво , и нас не имаат неколку пати враќано.
    Пробајте убаво да центрира во чашката и ќе се наполни доволно .
     
    На bella.gk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Beb4e :)

    Beb4e :) Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2016
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Здр ѓе интересира за спермограм кај мажот -- ako se pravi vo drzavna bolnica kako se zakazuva preku maticniot doktor ili maticniot genekolog? Kolku cini i dali dava najcesto tocni rezultati? Dali ima diskretna prostorija kade ja ostava spermata ? I kolku ste zadovolni a mi treba i iskustvo okolu cena i sl i vo privatnite?
     
  20. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Маж ми доби упут од матичната докторка за во државна.. цената е 150 ден. за прватните не знам ама ко што читав околу 1000-1200. Матријалот се остава на трети во посебна просторија. Резултатите се готови истиот ден. Материјал примаат до 10:30 или 11:30, не сум сигурна. Ние имаме правено спермограми во државна и неколку приватни болници (кога имаше преку Групер) и иако скоро сите беа различни, сите покажаа слаби резултати за жал.

    Со среќа :)