1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сте пробале ли да напишете книга?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од butterfly4, 8 јануари 2014.

  1. bihterka

    bihterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    55
    Ми се допаѓа.Посебно што Михаела е главен лик-така и јас се викам.А убаво е што и темата е забранета љубов,а гледам и лик од друга националност тоа е одлично за тоа дека љубовта може да премине се и дека не познава никакви граници и разлики.Во неа се дише како еден. :D .Јас имам напишано книга и тоа на 13 години.Се вика Забранет сон во сините очи.Не ми е објавена.
     
  2. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Да,се имам обидено да пишувам.Да имам повеќе слободно време повторно би се обидела да напишам нешто.
     
  3. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.970
    Сеуште НЕ, но некој убав ден сигурно ќе започнам со пишување!!!
    Морам да напишам барем една книга. Една пријателка кога ќе ме видеше како пишувам состави, проектни, семинарски... ми велеше - штета ако не напишеш книга, јас прва сакам да ја прочитам...
     
  4. teffi.tkm

    teffi.tkm Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Да јас сум пробала почнав ама тоа беше пред една година и тогаш уште немав 18 год. И дали поради недостиг на идеи и време пррстанав сега имам мнпгу убава идеа сакам да пробам пак да напишам некој така помал роман сакам да биде нешто инспирирано од мојот вистински живот да додадам малку моја фантазија и од идеи што сум ги добила од други книги и филмови само сакав да ми помогнете да ве прашам како да го пишувам како роман во трето лице,прво лице или како дневник се уште се мислам помогнете ми побрзо да почнам барем сега кога сум на распуст фала многу однапред
     
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Можеш како сакаш, како тебе ти одговара. Како дневник хмм, не ми се допаѓа таа идеја, нема да можеш да ги доловиш оние пошокирачките моменти. :lol:
    Јас пишувам во трето лице секогаш, во прво лице ми е многу чудно некако :D Сепак ти си знаеш. ;)
     
    На teffi.tkm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. teffi.tkm

    teffi.tkm Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Фала многу и јас мислам како тебе веќе се одлучив и почнав напишав 10страни во трето лице затоа што и ја мислам дека така се има поголем преглед не си ограничен еве малку од почетокот ве молам сите кажете дали е добро или не нема да се лутам

    Алармот заѕвони,беше 06:30 часот наутро.Како и обично Изабела го помести за 5 минути.Често и се случуваше тие пет минути да станат 50 и често доцнеше на училиште.Доцнењето и беше слаба страна,секогаш доцнеше и секогаш беше во брзање иако се трудеше да се поправи во поглед на тоа.Но, тој ден не се случи тоа,откако алармот ѕвонеше по втор пат таа стана.Не можеше да си дозволи да задоцни тој ден,беше 01:сеп. 2012 година и тој ден и беше прв ден во школо.........

    Еве нешто и од понатамошните поглавја:

    Влезе во својата соба но не заспа,уште долго време размисливаше за многу работи.Изабела не беше од оние девојки кои прават нешто само за другите да ги видат,никогаш не се працеше нешто што не е,секогаш им го кажуваше на другите тоа што го мисли наместо да им зборува позади грб.Понекогаш сметаше дека тоа и е слаба страна затоа што знаеше дека светот не функционира така....
    Беше многу позрела од другите на нејзина возраст,и како што сама сметаше тоа беше поради нејзиното минато од кое бешто спомнавме а подоцна ќе се запознаеме повеќе со тоа.Се рабира тоа не значеше дека е некој чидак и дека е постојано намуртена,често знаеше и таа да се забавува и да се смее од срце.Колку што беше зрела толку често знаеше да си игра со деца да стане и таа детинеста поради тоа што никогаш немаше вистинско детство.

    Ве молам мислења ви благодарам однапред
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Нештo пoчнaв, oнaкa текстoви. Глaвен лик ми е женa. Нo секoгaш сo рaзни рaскaзи. Тaкa штo .. се oткaжувaм пoлекa,нo сигурнo.
     
  8. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Да, сум пробала.. напишав 20 страници и после ја оставив..
    ај денес ај утре..секој ден така..и ништо не испадна :)
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Се обидов, но прекинав. Не се сеќавам каков наслов имаше. се работеше за девојче стидентка кое прв пат заминува во друг град и се вселува во стан. Зградата сепак криеше една мрачна тајна, од еден страшен стан извираше многу зло.
     
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Имам пробано да напишам од пред 3 год одприлика,уште ги чувам текстовите во компјутер,и не дека ми снема инспирација,туку едноставно стагнирав,се прашувам само дали ќе имам храброст да го објавам материјалот и да го вклопам и спаковам во една убава книга,кој знае се е можно:wasntme:
     
    На 2212 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    Vcera probav da napisam kniga.Ke bide motiviracka kniga.Ke vidam kako ke odi.
     
  12. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    E sega dali bi sakale da citate statii koi ke gi ima vo knigata? Jas da . Bi sakala
     
  13. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Да. Имам повеќе обиди. Но никако да дојде времето или вистинскиот момент за објавување. Веројатно ми фали храброст или малку повеќе решителност...
     
  14. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.942
    Допаѓања:
    50.024
    Пол:
    Женски
    Не ме бидува воопшто за пишување, не можам еден состав саглам да напишам а не пак книга. :D
     
  15. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Не, не сум пробала.
     
  16. Skorpija99

    Skorpija99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2020
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    4.801
    Пол:
    Женски
    Не,но би сакала.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не. :shake:
    Не ме бива ни состав да напишам, а не па книга. :|
     
    На Dashing:) и minne992 им се допаѓа ова.
  18. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    Пробав ама во погрешно време најверојатно и престанав.
    Убаво би било некоја книга за деца со сказни, бајки, тоа ми оди повеќе, можам да забегам со фантазија, имагинација, има повеќе слобода на играње со ликови, суштества.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Да, многу одамна имав обид да напишам книга и почната е, можеби околу 15 страни се напишани и останато е само на тоа.
    Веќе немам ниту желба, ниту мотив за тоа. Поточно кога се повлекувам во сама себе, или ќе отидам на некое место по мирно во природа одма се буди тоа во мене и имам инспирација за пишување. :wasntme:
     
  20. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    јас се мислам, се мислам :) не пишувам нешто посебно ама сакам да споделам некои пораки... можеби треба да му дадам шанса, па има и на интернет курсеви да се научиш да пишуваш убаво :$