1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стилот на музика и начинот на облекување

Дискусија во 'Музика' започната од Wild.Child, 17 јули 2010.

  1. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Нееее...Сллушам и рок,поп,рап,хип-хоп...И понекогаш знам малце така "раперски" да се облекувам ама не сум којзне шо..
     
  2. blaa

    blaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    378
    Па влијае, неможе турбо фолкер да се облекува како рокер или обратно. :^)
    И аман бее, сите фејкери сте ги напрајле. |( Еве например јас: слушам рок, хард рок, метал, панк, но понекогаш слушам и поп. Најчесто носам темни маички со рок/метал натписи, принтови, познати бендови. Носам кожни панталони, јакни.. „искинати“ фармерки, мартинки.. Нормално, носам и посветла облека, сигурно нема сега во лето да се варам во црни маички, фармерки и мартинки.
    И шо? Носам Iron Maiden маица за да бидам фаца? Не, туку затоа што го сакам и почитувам тој бенд.
    Секако, има фејк металци, но не се сите ;)
    Толку од мене, поздрав. :)
     
    На Natali.3, Dog-lover, punkrocker-girl и 2 други им се допаѓа ова.
  3. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Исто,исто,исто,ама баш исто.Само што јас не слушам поп :)
     
    На Dog-lover, punkrocker-girl и blaa им се допаѓа ова.
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Ауу, јас ако тргнам да се облекувам според музиката што ја слушам. :) Искрено, никогаш не сум се ограничувала на музиката која ја слушам, па да слушам исклучиво еден тип на музика, освен еден период кога слушав само рап/хип-хоп и тоа најмногу Еминем, па почнав да облекувам вреќести панталони и долги маици, ама не ми личи едноставно веќе тој стил, иако кога сакам да се облечам полежерно, ги облакам тие фармерки и некоја лесна маичка и супер ми е. Во моментов слушам алтернативен и обичен рок, метал и рок балади, и нешто помек метал, ама слушам и рап, поретко поп, хардстајл, хардкор, електроника и пситранс. На пример тие што слушаат пси и гоа транс се облекуваат во широки шарени шалвари, и такви некои огромни маици во сите бои.. мислам интересно во секој случај, ама не би излегла така само зашто слушам таква музика. И многу глупи стереотипи се тие што ако некој е металец, одма е надуван, наркоман, не е чист и незнам ти што.

    А вака си имам специфичен стил, некогаш се облекувам да речам 'дамски' со кошулки, сако чат пат, некогаш лудо и тинејџерски, еве лично обожавам да носам crop tops во јаки бои, не сакам да се затворам многу во темни бои, сакам да се облекувам некогаш полежерно, некогаш edgy, со рокерски детаљи, ама не да се зацрнувам. Немам некој омилен стил, ама ми се допаѓа оној hipster style, инспириран од осумдесетите и деведесетите, сакам кожни јакни, нитни и искинати шорцеви со висок струк во јаки дреч бои, ама тоа не ме прави автоматски рокерка, туку само така сакам да се облекувам. А немам ништо против некој да се шета со маица на Металика или Ајрон Меиден, само да не биде фејкер, и кога ќе го прашаш да не знае да ти каже две песни од овие бендови. :)
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baby.blue

    baby.blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    33
    Слушам рок, помек така метал, алтернативен рок и панк и поп. Но не се облекувам целата во црно нити пак носам маички со принтови на познати бендови. Музиката што ја слушам „оставила трага“ на стилот на кој се облекувам, да. Сакам да носам белегзии со нитни на пример. Ги сакам кожените јакни (иако не поседувам таква сеуште), ги обожувам кратките фармерски панталони, без разлика дали се со висок или низок струк и уживам да ги носам. Но стојам зад едно - за да слушаш некој вид музика нема потреба да се облекуваш така за сите да знаат дека ти на пр слушаш метал, но за да се облекуваш така, мора да слушаш. ;)
     
  6. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Па мислам дека има вистина во ова :?: :!: ...Рокерите си се облакат рокерски...Раперите раперски...и така тоа...Исто така мислам така од причини што не може турбофолкерка да се облекува раперски или рокерски :^) :rofl: ...Или рокер/ка,рапер/ка да има turbofolc style :!:
    Моето размислување е тоа па сега... ;)
     
    На blaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Па како помала искрено се облекував рокерски.Бидејќи слушам : рок,метал..во тој стил се држам.Носев искинати фармерки,маички строго црни.
    Се облекував само во црно и така.
    И сега не дека сум нешто поарна пак си се облекувам така,ама незнам некако ко да созревам па годините си го прават своето.А во мојот плакар,се само црни алишта.
    :rofl: :rofl:
     
  8. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Зашто бе да не може средено девојче со фустанче и штикла да слуша дет метал на пример? Другарка ми е жив пример за таква шмизлетина, која откачува и по дома и на журки на рок и метал бендови. Познавам момци, турбо-фолкераши што фураат Еминем стил. Не разбирам.. што би требало инаку да облечат м? Јасно и едноставно - не, не мешам едно со друго. Само бидете свои, и во едното и во другото. Етикетите од околината се небитни.
     
  9. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Ко почнува некој да ми збори за жанрови на музика се осеќам ко да зборам со Ристо од к15. |(
    ДА.
    Па ко ќе ги видам низ град напуцкани со црвени прамени, јао јао, арт.
    Луѓе ве молам, носете она што ви е удобно да го носите, немојте да се ковате со нитни и ланци.
    Не можам да дефинирам металец по стил на облекување се додека не седне да ми каже што слуша.
    А и тоа ништо не ми значи.
    Овие работи се многу површни а им оддаваме премногу внимание.
     
  10. mrs.rose

    mrs.rose Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    2
    не многу, но сепак влијае. како што кажаа погоре, не е можно некој турбо фолкер да се облекува металец, или обратно. слушам хард рок и метал, се облекувам фармерчиња, искинати, блузиче со бенд или костурче, старки, мартинки, а и обична бела патика, зашто да не? поздрав :)
     
  11. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    исто и јас слушам и се облекувам, но повеќе мавам на готик :D но не значи ништо зависи и од расположение
     
  12. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Може имаат некоја врска кога човек е во тинејџерски години и сака да се идентификува со нешто и да припадне некаде или ако е посветен на музиката. Според мене облекувањето е одлика на личноста на човекот, исто како и неговиот вкус за музика. Не за џабе викаме сукњава е баш како за тебе или песнава ми личи како за тебе...
     
  13. BlackPiano

    BlackPiano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Jас слушам рок и метал. Се облекувам во фармерки, не секогаш искинати, кожно палто, старки, мајци со бендови, на рака алка со нитни и со црн лак на ноктите. Често добивам коментари од типот ти си девојче и како девојче треба да се облекуваш, а не како рокерка. |( Да бе рокерите или металците не се луѓе.
    Во врска со темава имам вечна дилема, па ако може некој да ми разјасни: Зошто голем процент од турбофолкерите носат мајца со знакот на ролинг стоунс? :puke: :roll: :fubar:
     
  14. DaddyDirectioner

    DaddyDirectioner Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Па треба да си вистински внесен во песните и да ги обожуваш за да се облекуваш според нив. Како на пример јас си се облекувам во она што ми се допаѓа и ми стои убаво, секако и е модерно. Врз основа на тоа дека слушам поп музика незнам дали за тој вид музика има некој посебен стил.
     
  15. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Нема врска едното со другото, мене ми е поубаво да си барам нови бендови, да уживам во музиката, па наместо да губам време барајќи црна маичка од металика само затоа што морало нели, за да не се испадне позер, а дали 2 песни знаат не е битно. Имавме една другарка, и излагаме еднаш она доаѓа цела во црно, боцки, лакови и костури, го остава мобилниот додека е во вц, разгледувам песни и гледам се турбо фолк некој српски...И првиот пат се извади демек не биле нејзини..
    Следниот викенд додека бев на свирка, ја гледаме тагната на слика на некој си исто фолк бенд..
    Мислам не ми смета што слуша, ама глупаво изгледа многу...
    Освен тоа јас за по дома никогаш не носам фармерки, маички ајде, ама да се стегам не.
     
  16. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Слушам рап но и други видови на музика (поп, рок, метал...), ама најсамоуверено се осеќам коа ќе облечам нешто гангстерско. 8)
    Некоја широка дуксерка, опасни патики...револвер... :emo:
     
  17. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Слушам се , али највеќе уживам и секојдневно слушам само поп музика најновите странски хитови , а тоа уопште не ми влијае на мојот стил на облекување , се облекувам како сакам јас :)
     
  18. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Мислам дека стилот на музика не би требало да влијае на стилот на облекување!Според мене,тоа што му се допаѓа на увото немора да му се допаѓа и на вкусот за облекување.Немора да имаат допирни точки стилот на музика и стилот на облекувањето.Но си има и некои кои си слушаат пр. металик и така и се облачаат,но претпоставувам дека тоа е од причина што им се допаѓа тој стил на облекување
    :)
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    aко се облекувам според музиката што ја слушам ке ме избркаат од школо
     
    На Natali.3, Jenniffer и Dog-lover им се допаѓа ова.
  20. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Јас слушам рок,метал.. па дури и поп. :D
    Ама не се облекувам баш така, ретко ептен. Повеќе спортски се облекувам :)

    Носам мартинки, старки,кожна јакна,искинати фармерки ама не многу често. Некогаш за излегување.

    Еднаш се појавив во школо со мартинките, фармерки ( не искинати) и обична црна маичка и одма ме направија.. демек уфилмана сум била многу. :^) :|
    Си се облакам како што сакам, важно мене да ми е удобно. :)