1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Столче за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 22 септември 2011.

  1. Pocahontas.93

    Pocahontas.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    600
    @Mucika мислев на тоа дека сакам да го користам и поголем ко ќе е. Се додека да достигне висина за да седи на столчиња ко нас. А тоа со копиите нема да го добијам, знам. Мене ме убедивте со @Madam S, ама сега и маж ми да го убедите. :D
     
    На Madam S му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Madam S

    Madam S Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2020
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    :))) Јас прв пат го видов трип трап во препорака на Мајката Ката за БЛВ. И бидејќи сум таква по природа, воопшто не сакам скапи ствари зашто најчесто го плаќаш брендот а не производот. Ги имав изгледано и онлајн и физички сите можни столици во државава ама цело време се мислев. И тогаш решив да видам што толку е посебен трип трапов:
    - буквално расте со детето и може да се користи и како скала натака (зашто знаеш веројатно дека е многу важно под нозете да имаат подлога, а ако не расте столот со детето или ќе му се превиткуваат коленцата или ќе му висат нозете што не е добро).
    - толку е лесен за чистење што е неверојатно
    - многу е стабилен, ако го удриш со нога ненамерно, ногата ќе те заболи, столот нема да мрдне :)
    - јас купив и каишки, но ми беа непотребни зашто навистина го држи детето баш како што треба
    - купив и тие перниците, но ги тргнав зашто моево по БЛВ јаде од старт и се утепав од перење. Ептен се лесни за одржување затоа што се направени од материјалот што е очекувано дека ќе се мачка, но ме мрзеше секој ден да ги перам и ги тргнав.

    Го имам од ноември 2021, не е мрднат.

    Јас живеам во Скопје, но не сум од тука. Кога одиме кај нашите на гости, таму имаме едно столче кое го користиме. Го имаме купено од тополино околу 3000 МКД. Не можам да објаснам каква разлика има. Додека беше помал, кога ќе го седнев детето на тоа столче, страв ми беше да се одалечам за да не се слизне, без оглед што е врзан и со каиш. Плус, ако случајно ја удрев едната од ногарките, шансите дека ќе падне скроз беа големи ако не реагирав на брзина.

    Кога седнав јас со маж ми да разговарам, му го кажав сето она што го имав истражено и зашто сметам дека трип трап треба да купиме. Го збунив :) зашто не очекуваше јас да посакам нешто поскапо. Шегаџија е и тргна и он да чита за столот и наиде на едно видео, се пресмеавме зошто кога го виде, рече ете, ќе го ожениме синов во столов :) и неговото дете ќе го користи. Не можам да го најдам видеото, ако го најдам ќе ти го пратам

    Столот е една од инвестициите што вредат.
     
    На Anele_k и Pocahontas.93 им се допаѓа ова.
  3. Faith

    Faith Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    6
    Дечки јас имам трип трап ама постара верзија. Ми треба да купам беби сет за да ја претворам во хранилка.
    Дали го има кај нас, или како би можела да го нарачам...
    Тоа пластичното не знам дали ќе се фати на старата верзија, најверојатно не. Ми треба тоа како дрвено напред и каиш. Го има на ибеј ама не знам како би го нарачала...
    Еве слика од стара и нова верзија со бејби сет
     

    Прикачени фајлови:

  4. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    2.786
    Зависи колку стара верзија ти е столот, мислам дека читав за тие произведени после 2004 дека има додаток за бебе.
    И од мене топла препорака за триптрап, ние го користиме од раѓање.
     
  5. Madam S

    Madam S Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2020
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    И јас сум со трип трапот, алал на тој што го измислил. И јас некаде читав за стари нови верзии. Кај нас нема ниту едно ниту друго Можеш да се обидеш да им пишеш маил на контактот од официјалниот сајт и да видиш што ќе ти кажат. Барем јас така би направила
     
  6. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.852
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20230726_181554_Facebook.jpg .Оваква хранилка каде има по Ск?
     
  7. Madam S

    Madam S Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2020
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    На No Makeup му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.178
    Допаѓања:
    2.515
    Пол:
    Женски
    На No Makeup му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Дали купивте некоја од овие хранилки или се одлучивте сепак за трип трап? :D

    Прашувам, бидејќи набрзо ќе треба да набавиме за бебче :)

    Трип трап ни е опција, само што ќе мора да нарачам преку мајка ми од Солун да ми ја купи.. а сакав да ја видам во живо каква е и да направам споредба со овие "копииве", бидејќи и јас ги разгледував истиве.

    Доколку може да споделите искуство, ќе биде одлично 8)
     
  10. Madam S

    Madam S Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2020
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Купувај не му ја мисли. И јас бе ја видов во живо, ама еве веќе скоро две годину душата и ја извадивме и уште е како вчера купена. Со неколку други мајки тука лобираме за трип трап. Мразам да давам многу пари за детски гаџету, но ова е нешто што долго ќе се користи.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_1316.jpeg
      IMG_1316.jpeg
      Големина на фајлот:
      190,6 KB
      Прегледи:
      75
    На IRBBB, Panovic и Cence им се допаѓа ова.
  11. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Ајде уште нешто да прашам да соберам инфо :D

    За столицава треба и други гаџети да докупам плус? Како се продава?

    * Од која продавница од Солун сте ја купиле?
     
  12. Madam S

    Madam S Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2020
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Јас од Бугарија ја купив - таму имав каде да ја пратам нарачката и кој да ми ја донесе https://mams.bg/collections/stokke®-tripp-trapp®-стол-6-месеца

    По правило треба:
    - столче
    - послужавникот напред
    - безбедносен појас
    - перниче за да не седи на тврдо.
    Јас купив се, ни појасот речеси воопшто не го искористив ем затоа што на почетокот кога почнуваше да јаде сакав, ако не дај боже треба, веднаш да можам да го извадам од столчето, ем детето е неверојатен јадач кој ужива додека јаде и ден денеска сам не се обидува да стане. Може натака ќе ми затреба ама нр знам Перничето го користев околу 2 месеци се додека не почна убаво да јаде и да се мачка, после го извадив, иако, материјалот е мноооогу лесен за одржување.
     
    На Cence му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kikipedia.mk

    kikipedia.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира на што падна одлуката бидејќи со истата дилема сум :D
     
  14. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    3.252
    Пол:
    Женски
    Дали ја има некој и како сте задоволни IMG_1527.png
     
  15. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.460
    Допаѓања:
    3.820
    Од бебе хоме ја купив тоа е во Солун баш. Ама беше со предпорачка, ме залажа овде една членка името и го гравираа позади. :D
    Гаџети требаат и тие креваат цена. Бејби сетот е неопходен.
    Перничиња не купив и не ми затребале.
    Послужавник земав до кај година ипол те го користев те на маса беше, после тоа си е директ на маса.
    Каиши обавезно, јас стварно не знам како на срна и мадамс не им стануваат децата, мојава и каиши вади и искача дури.
     
    На Cence и Madam S им се допаѓа ова.
  16. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Искуства со столчето на Kinderkraft ENOCK од Либерта Бебе? :)
     
  17. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Од колку месеци ги храните во столчево, откако ќе почне да седнува?
     
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    @marta993 мислам дека го имаа.
    Ние се двоумевме меѓу него и тики 2 во 1, на крај ја зедовме тики. Иако сум презадоволна, понекогаш ми е криво за енокот.

    Од кога почнавме со дохрана, на 6м. Прво со потпора, после самостојно.
     
    На Cence и Amore123 им се допаѓа ова.
  19. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.021
    Пол:
    Женски
    @Cence Столчето е супер квалитетно и издржливо.
    Истовремено купивме две столчиња Tiny од Loco Croco и Енок-от од Либерта. Додека беше помала ја ставав и на двете, па откако малку порасна по моја вина, постојано јадеше на Tiny затоа што Енок-от за да се помести нивото за поголема возраст треба да се вадат штрафови па повторно да се заштрафува и ја тргнав на страна.
    Сега чекаме принова и таман ќе ни дојде столчето со тоа што ќерка ми е 2 години и за неа мислам попрактична ќе ми е баш Енок-от.
     
    На Cence му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    3.252
    Пол:
    Женски
    Предлог за хранилка од која сте задоволни а да не е прескапа