1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стоматолошки факултет

Дискусија во 'Образование' започната од maca99, 25 октомври 2010.

  1. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19
    Во почетокот на студиите, сите бевме мотивирани максимално, но по дипломирањето се остана едно ГОЛЕМО РАЗОЧАРУВАЊЕ!!
    За жал стоматологијата кај нас умира, не е ценета ниту платена... Со срека на новите колеги, се надеваме дека нешто ке се смени па ке бидеме поценети:(
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    Ајде да прашам и тука... Дали некој знае точно што се треба за уписот во четврток за стомтолошки?
     
  3. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    Дајте некој нека каже ако знае, што е со електронсково пријавување на испити кое трае до 20ти декември? Никој ништо не кажува и не превзема, а времето тече :)
     
  4. Serpentina

    Serpentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    137
    Jaс сакам да запишам Стоматологија ама во Бугарија , но како што гледам нема никој заинтересиран ... :(
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Годинава ке завршам, се надевам дека ќе дипломирам до септември, па после со среќа нека ни е :D
    И да се убиеш од учење џабе ти е, и да не учиш пак ќе завршиш без некои поголеми проблеми.
    А за праксата, мене ми се посреќи со асистенти и пациенти, па има работа. Ама имам колеги кои со 5 години факс уште ништо немаат работено. Епа, како што реков со среќа нека ни е :)
     
  6. saraa.a

    saraa.a Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    i jas isto ke probam za tamu
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Дипломирани стоматолози, имам едно прашање. :wasntme:
    Колку пари е стручен испит што се полага после стажот?
    Слушнав за цифра околу 500 евра, зар е можно да е толку? :fubar:
     
  8. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.116
    Пол:
    Женски
    Јас зборував со колега од медицински, и он исто ми спомна дека е 500 евра, па најверојатно е вистина, толку е.
    :worried:
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Тетка ми е стоматолог, ве молам да не се обесхрабрувате! Искуството, вештината и платата се зголемуваат со текот на работното искуство и годините. Не може веднаш да бидете успешни. Се си доаѓа со тек на време и се исплаќа. Само храбро и позитивно размислувајте :*
     
    На Serpentina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. a.n.e..n

    a.n.e..n Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Уште ли нема резултати од уписов на стоматолошки фак. ? :)
     
  11. cinderella.red

    cinderella.red Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    чекајте малку, колку што разбрав со завршени 5 год стоматологија факултет не стануваш стоматолог лекар? :^) :^) поправете ме ако сум грешка
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Со 5-те години стануваш дипломиран доктор по стоматологија, ама за да уствари смееш да работиш ти треба една година стаж и после да полагаш стручен испит за да ти дадат лиценца за работа.

    Девојки, изгледа од стоматологија малце не има на Фемина, темава слабо нешто... :)
    Јас дипломирав во октомври и почнав да одам во приватна ординација на стаж. Што сум видела во ординација овој период е 100 пати повеќе од моите 5 години на факултет.
    А приватниот на Европски, сега си е и признаен, башка работат практично многу повеќе од мене и моите колеги. Се што таму не се учи теоретски, надоместуваат практично. Може книгите им беа едвај 20 страни ама затоа работат како луди и имаат многу искуство. А јас тек сега почнав да надоместувам... :?:
     
    На Haritiela и MandyLane им се допаѓа ова.
  13. KimKey

    KimKey Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Здраво сакам да ве прашам за приемниот испит по биологија на Стоматолошкиот факултет во Скопје. Дали е тежок? Какви прашања има?
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Ако има помлади од факултетот нека ме поправат, ама мислам дека откако е воведена матурата на крајот од средно, приемен нема на стоматологија. И неколку години пред матурата мислам дека немаше. Приемен има само ако е многу тесна границата мегу бодовите, ама сега со матурата добиваш некои бодови на пример 97,76 така да тешко дека ќе има потреба дополнително полагање за да се одреди кој ќе се упише.
     
  15. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.116
    Пол:
    Женски
    Нема приемен испит.
    :)
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.984
    Пол:
    Женски
    Кога се учеше по стариот систем и кога немаше на секој чекор приватни факултети по стоматологија, студентите учеа многу, а пракса имаа доволно за да бидат спремни и сами да држат амбуланта после полагање на стручен испит.
    Инаку, не се залажувајте дека цвета стоматологијата - цвета кај оние стоматолози кои успешно работат приватно уште одамна, од 90тите (без договори со ФЗО) и имаат стекнато некој углед и име меѓу народот, и нив обично ги наследуваат нивните деца. Има и успешни случаи кои работат приватно со договор со ФЗО, ама ретки се... останатите затвораат ординации или работат нешто што не им е по струка, а во краен случај, си седат дома. Комората ни функционира само на хартија, постои само за да ги собира парите за разни давачки што ги измислуваат секој месец, а да не зборувам за семинарите на кои мора да се оди поради собирање бодови.
    Хиперпродукција на кадри има во секоја област во нашава држава, па така и во стоматологија. Секако, кому како му е среќата, јас немав досега среќа да најдам постојано работно место во мојата струка, а да отворам своја ординација не ни помислувам, бидејќи не можам да си дозволам да вложам толку капитал, а да работам со загуба. Многу се разочарав и искрено се каам што воопшто завршив стоматологија, самиот факултет и струка се супер, ама не во Македонија, каде што испаѓа дека секое семејство може да си има свој стоматолог само за себе. Не сакам да ве обесхрабрам вас, идните стоматолози, можеби за вас ќе биде подобро, ама јас веќе не се надевам.
     
    На MandyLane и Spidy им се допаѓа ова.
  17. KimKey

    KimKey Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Ви благодарам многу :) имам уште едно прашање дали доколку за државна матура си одбрал филозофија и историја ке ти прават проблем при упис на стоматологија?
     
  18. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    нема да ти прават проблем без гајле :)
     
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.116
    Пол:
    Женски
    Нема да ти прават проблем, ама секако дека предност ќе имаат оние што одбрале предмет поврзан со стоматологија/медицина, но сепак најголема улога играат оценките, ако ти се 5ки на матура и ако си поминувала одлична сите 4 години во средно, ќе немаш проблем.
    А ако тоа не е случај, тогаш шансите за во државна квота ќе ти бидат минимални, ама во приватна т.е. со кофинансирање сигурно ќе те примат.
     
  20. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Кај сте студенти на Стоматологија ?
    Дајте малце да си ја разработиме темата од нашата сфера :D :D :D
    колку ве има
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.