1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стравот кај децата и негово совладување со помош на родителите

Дискусија во 'Дете' започната од kiki-riki, 21 ноември 2009.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    20г ќе правам, уште имам страв од ескалатори. :sweat: Се препотувам при секое качување, се држам да не паднам и едвај чекам да заврши возењето по ескалатор. :tmi:
    Не сум имала страв од висина вака ама од ескалатори од кога знам за себе. :( Досега не знаев ниеден што се плаши од ова, првпат прочитав дека и друг некој со мене дели исти страв :$.
    Не дека нешто ти помогнав појше офф топик отидов. :$
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    И ти да не си добила уплав од тој од Рамстор :sweat: По језив неможеле да го направат тој ескалатор. Има отвори од страните, пониска ограда од другите, а и некако како пострмен да е... Јас не се плашам, ама на тој дека ми е до колк (дека висока сум), така језивко ми е малку.. :D
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па мислам дека прво возење во Рамстор ми било, знам дека околу 4г бев кога го отворија тој мол, често ме носеа таму моиве. Можно е значи и мене од таму да ми е. :worried::D Памтам дека само многу плачев на ескалатори, после накај 9/10г се потсмирив, во себе го чувам стравот, ќутам дур се возам и пробувам да се смирам психички, дека срам ми е пред луѓето да кризирам. :rofl:
    Кога ќе порасне веројатно и он така ќе се прилагоди полека. :)
     
    На cresa-jagoda и mariz им се допаѓа ова.
  4. beblakot

    beblakot Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Welcome to the club.. jas do sega ne sum imala strav od skalila .. ama mi se pojavi pred mesec dva .imam 26 godini. se nadevam deka kje bide prolazno .. ali tolku e intezivno .. pokraj toa shto se prepotuvam mislam deka vo momentot muskulite na nozete mi otkazhuvaat.. i se ukopuvam vo mesto.. srceto mi chuka trista na saat .. imam chuvstvo kako da mi se vrti vo glavata i kako da kje padnam .. Help
     
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Обрати се кај психолог :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. beblakot

    beblakot Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Sum bila ..nishto dzabe see
     
  7. Ане.

    Ане. Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    1.073
    Син ми има 20 месеци и има страв од базени. Бевме пред некој месец во Охрид и се исплаши од внатрешен базен, од вода не се плаши. Гума исто така не сака да види, а ќе одиме на одмор па ќе видиме како ќе поминеме
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Majki so iskusvta i soveti.
    Cerka e 9ipol god,ima mnogu stravovi,od inseti,od novi raboti/aktivnosti koga treba nesto da pravi za prv Pat ima mnogu strav...
    Mislam se raboti i za ansia...koga ceka Red za sto i da e vo sala si igri,vo cekalna za sto i da e ona ke preblede,strav ima pa' nekogas i Place a se ima i sluceno 2/3 pati da se onesvesti...
    Kako pedijatra od kako pravise vakcina(imase 5god) za prv Pat se onesvesti..posle okolu 6ipol God pravese test za allergia Pak se onesvesti od stravot...

    Denes bevme vo sportska sala za prova na karate (Sama imase zelba da prova karate) dodeka cekavme preblede PA koga pocna provata nitu 1 Min pa' pocna da Place deka ima mnogu strav...

    Od vozbuda od ansia i se slucuvat ovie epizodi....
    Davajte iskustva i soveti ( ke si puknam)...
     
    На mal.ecka и Kallias2 им се допаѓа ова.