1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од monimoni, 27 февруари 2010.

  1. monimoni

    monimoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена направив 22 години,во брак сум скоро 2 години(мојот сопруг има 25) и сеуште немаме дете.Тоа е затоа што се плашам да останам бремена.Не знам зошто но секогаш кога ке размислувам за тоа мислам дека сега се решив и готово,но подоцна ме фаќа паника и се премислувам :? .Се плашам од породувањето,од прегледи(не сакам лекари и болници :roll: ).Мислам дека не сум единствена со ваков проблем и затоа ве молам за помош.Како да го надминам овој страв?Инаку мојот сопруг сака да имаме дете и постојано ми го кажува тоа. :?:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    JA PRAVIS NAJGOLEMATA GRESKA,VAKA RAZMISLUVAJKI NEMOZES DA DOZNAES ZA STO NAVISTINA VREDI DA SE ZIVEE,I STO E NAJGOLEMATA SREKA VO ZIVOTOT NA EDNA ZENA -A TOA E DA STANE MAJKA,,,,,,,,,,,,,,,,TOA E CUSTVO KOE NIKOGAS I SO NISTO NEMOZE NIKOJ DA TI GO OPISE ,DODEKA NE GO POCUSTVUVAS,,,,,,,,,,,,,,,kolku i neprospani noki da se,kolku i da bdees nad nego,nad nekoj koj e totalno zavisen od tebe ,del od dusata i srceto tvoi,koga ke ti se nasmee,koga ke zaplace,koga ke proguga,koga ke pocne da lazi,zbori,odi,,,,,,,,,,,,,sekoj den se poveke i poveke svakas kolku vredi da zivees za NEGO.......NE GO PROPUSTAJ TOA CUSTVO,,,,,,,,,,,,,,,,
     
    На Dinnna, saseiefi и ANGEL1 им се допаѓа ова.
  3. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    ова мозе да те разбере само оној сто го има поминато тоа ...истиот проблем го има и другарка ми ,така да те разбирам низ што поминуваш,теско е воедно нешто да сакаш и да се плашиш од истото...така и она сака од се срце да остане бремена и секогаш кога ке помисли на тоа ја фака паника ...и многу се нервира и еве од тоа чуство немозе да се тргне веке неколку год. .....
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Vidi , nema zasto da se plasis , a i normalno e bidejki site se plasime od nepoznatoto :) Jas imam 20 godini i za nekoj mesec ke se mazam , decko mi premnogu saka deca ( isto i jas sekako ) , no ne mi e strav od toa sto ke me ceka. I jas si pomisluvam kako ke bide so poraganje se toa, no barem deneska medicinata e napredna , ima epiduralni anestezii itn :D Ne se plasi , ke vidis deka koga ke si go gusnes bebeto ke zaboravis i na bolki i na se drugo :D Pozdrav i so sreka :)
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    И јас имам страв од бременост, од тоа што ке му направи на моето тело. Можеби некој ќе рече дека сум себична ама ете бременоста ја поврзувам со стрии, дебелина, болки, диети а после порагај треба огромен напор вежбање и дисциплина да се врати телото во нормала. А да не зборувам од аспект на бебето.... колку пак имам страв од тие обрски. Ама затоа не се брзам се со време :)
     
    На Lolo5 и wolf4e им се допаѓа ова.
  6. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Леле постов како јас да сум го напишала :D :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Ovaa tema kako za mene da e otvorena. Mnogu sakam deca, uste ne sum mazena, imam 26 god, decko, ke si bide se, zdravje Boze.
    Mnogu mi e strav od bremenost.Ne od obvrskite so deca, dali ke se zdebalam, strii.....ke si drzam dieta i se ke se sredi, toa ne me zasega. Ama strav mi e od samata bremenost, poroduvanjeto....Neznam dali ke mi pomine nekogas toj strav.Cesto otvaram sajtovi, citam, onoj den citav za Sistina i vednas me faka trema, me obleva ladna pot :D . Onoj den i se pozaliv na majka mi, a taa mi kaza deka nema da sum ni prva ni posledna :D :D :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    девојки и јас имам 20 год.Вчера бев на гинеколог и ми кажа дека имам поврзување на јајникот со матката и дека е можно да ми се прекине каналот пупупупуп недај боже и затоа ми е страв.Со дечко ми размислуваме да се земеме и да направиме дете додека е порано,но јас немам храброст за тоа.Страв ми е ,а и не сум подготвена сега да држам дете во рацете.Многу сум збунета и исплашена и не знам што да правам :Down: :Down: :Down: :Down: ;( ;( :( :(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Девојки, јас сум многу малце постара од вас. Имам дечко и се ни е ок. Здравје боже ке биде и она другото, брак, дете, деца... :lol:
    Незнам зошто, дали тоа е и до годините ама воопшто не се плашам од бременоста дури и ми е предизвик, сакам детенце.
    Е сега морам да признаам дека имам голема одбивност од доктори, прегледи и сл. (не е страв, туку мислам од аспект на малтретирање) меѓутоа за такво слатко нешто мислам дека со задоволство би одела. :D
     
    На Lolo5 и saseiefi им се допаѓа ова.
  10. monimoni

    monimoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    полесно ми е сега кога знам дека не сум единствената со овој проблем и се надевам дека нема да трае уште долго.уффф теско ми е и додека писувам. :? ќе пробам да се опуштам и да не мислам на пораѓањето,на болниците и докторите :) и ако има нешто ново ќе ве известам :D инаку не се плашам од обврските и многу сакам да си имам бебенце и се надевам наскоро ке успеам :clap:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vikii7

    vikii7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    vaka... znaci imam 17 (uste malce 18god) napraviv test za bremenost i izleze pozitiven :worried: mislam deka vekje sum bremena skoro 4nedeli :( ve molam kazetemi sto da pravam mn mi e strav i ne sakam da doznaat moite :(
     
  12. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    Ајде сега фино лепо избриши си ја темата пред да ти ја заклучат и проблемот напиши го овде. bremenost/simptomi-na-bremenost-t62/ .Можеш и да прочиташ па да знаеш што како да правиш.Утре понеделнички право на гинеколог со дечкото и одлучете си дали ќе се земете или ќе најдете друго решение.Ваљда знаеш на што мислам али ми се гади да го пишам.И нареден пат исклучиво со кондом.Извини ако бев малце престрога ама доста веќе за секој проблем нова тема.Да било така никој воопшто немало да се труди да прочепка.Во случајов тоа си ти.Позз и среќно ;)
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Темава веќе постоеше, не ја отворило девојчето.
    А зошто и на твоите не им кажеш? Секако ќе сакаат да ти помогнат(откако ќе им помине бесот) и ќе те советуваат. Можат најдобар совет да ти дадат. На гинеколог секако, да не е лажна тревога. И разговор со дечкото, да го слушнеш и неговото мислење.
     
  14. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    Јас се извинувам незнам како сум видела само 1 страна.А знам дека ја имам читано и помислив дека е отворена нова.Извини уште еднаш викии7.Мислењето го кажав.Утре на гинеколог и ќе одлучите што понатака.
     
  15. gruevska

    gruevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    i jas imam problem se plasam od bremenost koga ke pomislam na toa mi pominuva cudno cuvstvo ali eve veke odam na pregledi i gi napraviv site a sakam bebence i si rekov strav ne strav site sme taka stvoreni i koga togas ke bide :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    vi se prikluci uste edna na koja i e strav :( vo brak sum 2 godini i mn mi e strav za samata bremenost i za poroduvanjeto :( isto taka mojot maz saka bebence a i i obrskite se mn golemi..... aj tie ama stravot veke nikako da go pobedam... samo so ke pomislam me faka panika.....
    sto da pravam ? da pojdam na psihijatar ili ... ? :worried:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. monimoni

    monimoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Успеееееееееееаааааааааввввввввв. :rofl: Ќе имам бебенце :clap:
    Матеја не плаши се не е ништо страшно,и јас така се потресував :) ама не било страшно.
    I m happyyyyyyyyyyyy
     
    На Lolo5 и sabatini им се допаѓа ова.
  18. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    milo mi e za tebe moni, se nadevam deka i ja ke ja pocustvuvam taa radost sto ja imas ti vo momentov i nema da mi bidi strav kako ke bidi samata bremenost ( najmn mi e strav od toa da ne imam spontan abortus pa posle da se cistam... uf bolka ne mozam da podnesam .... a i za poroduvanjeto mi e strav, mislam deka ke se onesvestam stom ke dobijam bolka).... mrazam doktori i bolnici....
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Честитки до monimoni :handshake: :*

    Мислам дека детето е најубавата работа што може да и се случи на една жена. Во тој момент кога ќе дознаеш дека си мајка го забораваш стравот, зошто преовладува среќата :angel: .
    И дајте ве молам не бидете толку себични. Стрии? Дебелина? :^) Даваш живот, damn it!

    Нема врска што имам 15 години, битно си прокоментирав на темава :) .
     
  20. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Јас сум мајка веќе 4 ипол години :) и верувајте нема ништо поубаво на свет од тоа. Стравот од болници, доктори и породување го има секоја жена/девојка се додека не дојде моментот на раѓањето, а тогаш мислиш само на едно, побрзо да заврши и да си ја гушнеш принцезата/или принцот.
    Поздрав и без страв.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.