1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од monimoni, 27 февруари 2010.

 1. monimoni

  monimoni Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Пред неколку дена направив 22 години,во брак сум скоро 2 години(мојот сопруг има 25) и сеуште немаме дете.Тоа е затоа што се плашам да останам бремена.Не знам зошто но секогаш кога ке размислувам за тоа мислам дека сега се решив и готово,но подоцна ме фаќа паника и се премислувам :? .Се плашам од породувањето,од прегледи(не сакам лекари и болници :roll: ).Мислам дека не сум единствена со ваков проблем и затоа ве молам за помош.Како да го надминам овој страв?Инаку мојот сопруг сака да имаме дете и постојано ми го кажува тоа. :?:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  JA PRAVIS NAJGOLEMATA GRESKA,VAKA RAZMISLUVAJKI NEMOZES DA DOZNAES ZA STO NAVISTINA VREDI DA SE ZIVEE,I STO E NAJGOLEMATA SREKA VO ZIVOTOT NA EDNA ZENA -A TOA E DA STANE MAJKA,,,,,,,,,,,,,,,,TOA E CUSTVO KOE NIKOGAS I SO NISTO NEMOZE NIKOJ DA TI GO OPISE ,DODEKA NE GO POCUSTVUVAS,,,,,,,,,,,,,,,kolku i neprospani noki da se,kolku i da bdees nad nego,nad nekoj koj e totalno zavisen od tebe ,del od dusata i srceto tvoi,koga ke ti se nasmee,koga ke zaplace,koga ke proguga,koga ke pocne da lazi,zbori,odi,,,,,,,,,,,,,sekoj den se poveke i poveke svakas kolku vredi da zivees za NEGO.......NE GO PROPUSTAJ TOA CUSTVO,,,,,,,,,,,,,,,,
   
  На Dinnna, saseiefi и ANGEL1 им се допаѓа ова.
 3. ljubov1

  ljubov1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  32
  ова мозе да те разбере само оној сто го има поминато тоа ...истиот проблем го има и другарка ми ,така да те разбирам низ што поминуваш,теско е воедно нешто да сакаш и да се плашиш од истото...така и она сака од се срце да остане бремена и секогаш кога ке помисли на тоа ја фака паника ...и многу се нервира и еве од тоа чуство немозе да се тргне веке неколку год. .....
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.305
  Допаѓања:
  99.756
  Пол:
  Женски

  Vidi , nema zasto da se plasis , a i normalno e bidejki site se plasime od nepoznatoto :) Jas imam 20 godini i za nekoj mesec ke se mazam , decko mi premnogu saka deca ( isto i jas sekako ) , no ne mi e strav od toa sto ke me ceka. I jas si pomisluvam kako ke bide so poraganje se toa, no barem deneska medicinata e napredna , ima epiduralni anestezii itn :D Ne se plasi , ke vidis deka koga ke si go gusnes bebeto ke zaboravis i na bolki i na se drugo :D Pozdrav i so sreka :)
   
  На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  5.341
  И јас имам страв од бременост, од тоа што ке му направи на моето тело. Можеби некој ќе рече дека сум себична ама ете бременоста ја поврзувам со стрии, дебелина, болки, диети а после порагај треба огромен напор вежбање и дисциплина да се врати телото во нормала. А да не зборувам од аспект на бебето.... колку пак имам страв од тие обрски. Ама затоа не се брзам се со време :)
   
  На Lolo5 и wolf4e им се допаѓа ова.
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Леле постов како јас да сум го напишала :D :D
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Ovaa tema kako za mene da e otvorena. Mnogu sakam deca, uste ne sum mazena, imam 26 god, decko, ke si bide se, zdravje Boze.
  Mnogu mi e strav od bremenost.Ne od obvrskite so deca, dali ke se zdebalam, strii.....ke si drzam dieta i se ke se sredi, toa ne me zasega. Ama strav mi e od samata bremenost, poroduvanjeto....Neznam dali ke mi pomine nekogas toj strav.Cesto otvaram sajtovi, citam, onoj den citav za Sistina i vednas me faka trema, me obleva ladna pot :D . Onoj den i se pozaliv na majka mi, a taa mi kaza deka nema da sum ni prva ni posledna :D :D :D
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  337
  девојки и јас имам 20 год.Вчера бев на гинеколог и ми кажа дека имам поврзување на јајникот со матката и дека е можно да ми се прекине каналот пупупупуп недај боже и затоа ми е страв.Со дечко ми размислуваме да се земеме и да направиме дете додека е порано,но јас немам храброст за тоа.Страв ми е ,а и не сум подготвена сега да држам дете во рацете.Многу сум збунета и исплашена и не знам што да правам :Down: :Down: :Down: :Down: ;( ;( :( :(
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. maca.81

  maca.81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  20
  Девојки, јас сум многу малце постара од вас. Имам дечко и се ни е ок. Здравје боже ке биде и она другото, брак, дете, деца... :lol:
  Незнам зошто, дали тоа е и до годините ама воопшто не се плашам од бременоста дури и ми е предизвик, сакам детенце.
  Е сега морам да признаам дека имам голема одбивност од доктори, прегледи и сл. (не е страв, туку мислам од аспект на малтретирање) меѓутоа за такво слатко нешто мислам дека со задоволство би одела. :D
   
  На Lolo5 и saseiefi им се допаѓа ова.
 10. monimoni

  monimoni Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  полесно ми е сега кога знам дека не сум единствената со овој проблем и се надевам дека нема да трае уште долго.уффф теско ми е и додека писувам. :? ќе пробам да се опуштам и да не мислам на пораѓањето,на болниците и докторите :) и ако има нешто ново ќе ве известам :D инаку не се плашам од обврските и многу сакам да си имам бебенце и се надевам наскоро ке успеам :clap:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vikii7

  vikii7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  vaka... znaci imam 17 (uste malce 18god) napraviv test za bremenost i izleze pozitiven :worried: mislam deka vekje sum bremena skoro 4nedeli :( ve molam kazetemi sto da pravam mn mi e strav i ne sakam da doznaat moite :(
   
 12. maleckata.22

  maleckata.22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  16
  Ајде сега фино лепо избриши си ја темата пред да ти ја заклучат и проблемот напиши го овде. bremenost/simptomi-na-bremenost-t62/ .Можеш и да прочиташ па да знаеш што како да правиш.Утре понеделнички право на гинеколог со дечкото и одлучете си дали ќе се земете или ќе најдете друго решение.Ваљда знаеш на што мислам али ми се гади да го пишам.И нареден пат исклучиво со кондом.Извини ако бев малце престрога ама доста веќе за секој проблем нова тема.Да било така никој воопшто немало да се труди да прочепка.Во случајов тоа си ти.Позз и среќно ;)
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.371
  Допаѓања:
  63.411
  Пол:
  Женски
  Темава веќе постоеше, не ја отворило девојчето.
  А зошто и на твоите не им кажеш? Секако ќе сакаат да ти помогнат(откако ќе им помине бесот) и ќе те советуваат. Можат најдобар совет да ти дадат. На гинеколог секако, да не е лажна тревога. И разговор со дечкото, да го слушнеш и неговото мислење.
   
 14. maleckata.22

  maleckata.22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  16
  Јас се извинувам незнам како сум видела само 1 страна.А знам дека ја имам читано и помислив дека е отворена нова.Извини уште еднаш викии7.Мислењето го кажав.Утре на гинеколог и ќе одлучите што понатака.
   
 15. gruevska

  gruevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  9
  i jas imam problem se plasam od bremenost koga ke pomislam na toa mi pominuva cudno cuvstvo ali eve veke odam na pregledi i gi napraviv site a sakam bebence i si rekov strav ne strav site sme taka stvoreni i koga togas ke bide :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. matejab

  matejab Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  vi se prikluci uste edna na koja i e strav :( vo brak sum 2 godini i mn mi e strav za samata bremenost i za poroduvanjeto :( isto taka mojot maz saka bebence a i i obrskite se mn golemi..... aj tie ama stravot veke nikako da go pobedam... samo so ke pomislam me faka panika.....
  sto da pravam ? da pojdam na psihijatar ili ... ? :worried:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. monimoni

  monimoni Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Успеееееееееееаааааааааввввввввв. :rofl: Ќе имам бебенце :clap:
  Матеја не плаши се не е ништо страшно,и јас така се потресував :) ама не било страшно.
  I m happyyyyyyyyyyyy
   
  На Lolo5 и sabatini им се допаѓа ова.
 18. matejab

  matejab Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  milo mi e za tebe moni, se nadevam deka i ja ke ja pocustvuvam taa radost sto ja imas ti vo momentov i nema da mi bidi strav kako ke bidi samata bremenost ( najmn mi e strav od toa da ne imam spontan abortus pa posle da se cistam... uf bolka ne mozam da podnesam .... a i za poroduvanjeto mi e strav, mislam deka ke se onesvestam stom ke dobijam bolka).... mrazam doktori i bolnici....
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Честитки до monimoni :handshake: :*

  Мислам дека детето е најубавата работа што може да и се случи на една жена. Во тој момент кога ќе дознаеш дека си мајка го забораваш стравот, зошто преовладува среќата :angel: .
  И дајте ве молам не бидете толку себични. Стрии? Дебелина? :^) Даваш живот, damn it!

  Нема врска што имам 15 години, битно си прокоментирав на темава :) .
   
 20. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  1.218
  Пол:
  Женски
  Јас сум мајка веќе 4 ипол години :) и верувајте нема ништо поубаво на свет од тоа. Стравот од болници, доктори и породување го има секоја жена/девојка се додека не дојде моментот на раѓањето, а тогаш мислиш само на едно, побрзо да заврши и да си ја гушнеш принцезата/или принцот.
  Поздрав и без страв.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.