1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од возење автомобил

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ssiillaa, 18 септември 2015.

  1. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    и јас се приклучувам на оваа тема имам положено веќе 5 години ...откако положив возев со татко му но со на дедо ми кола.Кога и да погодив некоја дупка татко ми леле му ја искрши на дедо ти колата...:!: и имаше една ситуација кога на семафорите ми изгаси колата па почнаа да ми свират позади вака бев:sweat: во план сум да си уплатам уште неколку часа со инструктор со негова па со моја кола ...Вие што редовно си возите кажете како да го надминеме овој страв :)
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.273
    40 не ни смее да се вози на автопат ако не е со знак така наведено обично на автопат се вози минимално 60 тоа го има и во тестовите како прашање кола што не развива 60 не смее да се уклучи на автопат
    За стравот од возење да кажам дека го немам воопшто возев и пред да положам одкако положив и возачка додека ми дадат пак си продолжив и после земањето на возачка еве малце релативно 5 год возам али секојдневно сама или со децата сум најчесто и немам страв
    Стравот ке го надминете сами без ничија помош ти угасила колата па што дека свиреле нека свират тоа треба да го игносрирате и сватете дека и они некогаш биле почетници како вас значи само со редовно возење ке изчезне стравот
     
    На MacenceEna и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    @Lella, секако дека моево мислење се однесуваше за градска вожња, каде ограничувањето е 60 или 50, во помалите населени места. @ALISA0000 веќе објасни дека на автопат толку мала брзина не е дозволена.

    Муабетов ми беше, ако се вози по ограничувањата на брзината или нешто поспоро, во принцип никој не би требало да има проблем. Тие ограничувања не се истресени од ракав или затоа што на некој така му текнало - ако се вози со законски предвидената брзина, имаш доволно време и да закочиш, а и ако направиш судар, може да има само минимална материјална штета. Дури и ако удриш пешак, затоа што новиве коли се и pedestrian-safe, пак и тој ќе помине само со телесни повреди - секако, ако возиш согласно ограничувањата.

    Поголем проблем, а и најголема причина за стравот кај многу возачи, се несовесните шофери - кои не почитуваат сообраќајни правила, знаци, семафори и возат низ градов како да се на формула 1. Таквите и ги предизвикуваат сообраќајките за кои слушаме секојдневно и газат преку пешаци како да се бубашваби. Тие се правата опасност - и за себе, но пред се, за сите останати - возачи или пешаци, небитно.

    Иначе, шофер кој вози со 40 низ градов, не може да претставува никаква опасност, ни по себе ни по другите - може само да ги иритира нашите надркани возачи.
     
    На ivon.93, Shy&Glam, mila89 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    девојки...фала многу за вашите совети....јас веќе почнав да ги правам првите чекори да се соочам со таа трема и страв во мене....јас почнав да возам на кратки релации од две-3 улички каде нема многу сообраќај...еднаш дури и излегов во сообраќај...направив една грешка...несвесно не дека не знаам хехех...возев со крената рачна хехех.....уххххххххххх............доаѓам дома му викам на мм направив една будалштина и тој вика,,што?...му викам на одење отидов супер на враќање заборавив да ја спуштам рачната хехе,и на семафор не ми тргнуваше колата....и почна да чади се преезагреа ..ццццццццццц.резили хехе и тој вика еееееее добро не си ја искршила колата хехехех.......најубаво ми е сама да возам или со синчето...ќефој е што јас го возам хехе....со мм нема шанси,ни со таткоми,,,,со некој што не знае да вози подобро ми е...хехеееееее,,но сепак сега малку подобро се чувствувам,,и мм велитој така се научил ја крадел колата од дома,па се научил,,,хехе,,,е сега нормално треба многу внимание и господ да не чува...инаку сообрачајот е таков денес катастрофа ти ако сакаш почитувај и правила и се ако другите не почитуваат џабе ти е..се надевам ќе успеам во ова...
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас немам положено за кола и немам намера. Маж ми има положено за возачка пред 7 години, ама не вози. Страв му е. Откако положил, не возел кола.
     
  6. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    немам положено сеуште немам доволно години, но немам страв од возење еднаш татко ми ми дозволи да пробам како е и воопшто не ми беше страв ми слам дека кога би полагала за возачка дозвола би положила ако не од прва можеби од втора
     
  7. Leichka

    Leichka Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    8
    Најголема желба ми беше да наполнам 18 години и да возам кола. Наполнив 18 години, положив за кола и не возам. Во мене има многу голем страв кога сум зад волан и секој ден си се замислувам како возам кола и си викам ее сега да ја земев колата. :/
     
  8. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Не знам што ми се случува тргнав добро но како се наближува крајот наа часовите се повеќе страв има во мене.Инструктурот само вика по мене и се тоа ми влева голем страв..Плус што не го сакам кумплугот и стално ми гаси колата.Камо да можев со автоматик да полагам и како ке изгурам до крај тоа незнам...
     
  9. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Имам положено пред 10 години, и од кога положив не возев се вадев на тоа дека ми е голема колата дека е стара и не знам што. Е сега имам половна мала кола и ме натераа да возам *мислам супер, ако, сите пари ги давав по такси), и платив часови со инструктор - тој ми вика ма супер возиш, возам со татко ми - вика супер возиш.... но сеуште не сум возела сама.
    Мислам ако возам сама, не ќе успеам да се паркирам, ќе чукнам, ќе ги заборавам прваилата.....
    тој момент од само возење ми ствара паника во душава...не дај боже да ми изгаси кола на семафор, на кружен....
    а знам дека морам, дека е потреба
     
  10. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    I mene ova mnogu me machi. Imam vozacka dve godini, na pocetokot imav mnogu volja za vozenje ama i golem strav. Najmnogu se plasam da ne napravam steta na drug. Se trudev na pocetokot, pocesto vozev i moite me ohrabruvaa ama kako pominuvase vremeto i kako gledav deka uste go imam stravot, se poretko vozam. Se obeshrabriv i veke nekollu meseci nemam vozeno. Plus mi e problem sto ziveam vo centar i e strashna guzva kaj nas, uste koga ke ja zapalam kolata sum vo guzva, mnogu koli, tesni uluci, deca na skuteri od site strani....a i nemam sekojdnevna potreba da vozam, rabotata mi e blizu i toa e. Najverojatno ke pocnam pak koga ke imam pogolema potreba, a mnogu sakam da go sovladam i ova ne sakam taka da ostane. Na seto pak, i decko mi ima strav da vozi, a taka ne biva, i dvajcata ako ne vozime sigurno ke ni bidi potesko.
    (Se izvinuvam za latinicata)
     
  11. Teofil

    Teofil Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2021
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Машки
    Fear from driving a car or "hamaxophobia" e fobija koja rezultira so intenziven strav od vozenje vozilo. Jas koga prvpat otidov vo Amerika, recisi i da nemav vozeno kola vo Makedonija poradi fobija. Po izvesno tamu bev povikan da vozam mal kamion (stright truck). Sekako go izlazav gazdata deka mnogu sum vozel vo Makedonija. Se kaciv vo kamionceto so pridruzba na gazdata i srceto mi lupase stotka na saat. Eden den se pogodi vo 5 nautro, vo najgolemiot trafic da vozam niz Chicago, recisi i da umrev od strav. Podocna pocnav da vozam Uber, a najmnogu klienti ima vo downtown i se pustiv so kolata, vozev na bandazi. I vozev sekojdnevno. Izuciv i da vozam so navigacija, a imav problem i so toa. Potem, pocnav da se komfrotiram so tek navremeto i pocnav da vozam so edna raka. Po nekolku meseci mojata potsvest napravi, "razvi" gen za vozenje kola i pocnav da "besneam" niz downtown. Brzo vozenje, trki i slicno. Zborot mi e deka treba coek da se "prestrasi" od vozenje taka-sto i vo mozokot so povtoruvanje se povrzuvaat nekoi nevroni so myolin, "fire-wire together. I vozenjeto stanuva kako da si na avtopilot
     
  12. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    12.852
    Пол:
    Женски
    Стравот го имам и јас ама се убедувам себеси дека ќе го можам ова и ќе го надминам тој страв затоа што не бидува ништо ако се плашам,тоа најмногу ќе влијае врз тоа што не мислам дека ќе успеам. Немам положено но имам желба да го завршам и тоа полагање за возачка да си ги средам тие нешта за да си го овозможам тоа. Имам желба за возење и сакам да ја остварам. Немам ни пробано да возам но само знам она најосновни што е, значи отприлика знам што се чекорите и не пробувам за да не уништам кола на некого. :wasntme:
    Најважно е да се има контрола и фокус врз возењето па така најмаксимално е сигурно дека ќе се постигне и тоа.
     
  13. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    5.171
    Пол:
    Машки
    Колку повеќе возите т.е се вклучувате во сообраќај се помалку ќе имате страв. Возењето автомобил е пракса и со повеќе возење ќе го совладате бидеќи се учи но повеќе внимание на сообраќајните правила и прописи и ситуации на кој ќе наидите во сообраќајот.