1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од сексуални односи

Дискусија во 'Секс' започната од MyMar, 21 декември 2009.

 1. MyMar

  MyMar Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  4
  Decki videte sega vaka...imam 17 godini veke vleguvam vo 18 godini uste ne sum imala seksualni odnosi...od edna strana toa mi e mnogu cudno bidejki skoro site sto gi znam imale seks duri i pomali od mene....od druga strana mislam deka poveke ke bidam prifatena od masko ako sum uste nevina...ednostavno neznam sto da pravam....mnogu mi e sram duri i koga pomisluvam na taa tema :? mislam deka nikogas nema da mozam da imam seksualni odnosi :worried:hock: ako moze malku pomos :roll:
   
 2. Elisa

  Elisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  7
  Sega jas ke ti kazam za mene :D mozebi na nekoi ke im bide smesno no toa e vistinata. Jas prviot odnos go imav pred edna godina, t.e. na okolu 20 godini :D. Moite drugarki cesto mi se smeeja i mislea deka sum glupava. Nikogas ne velev mala sum ili lele sto ako boli ili nesto slicno, tuku ednostavno ne sakav da legnam so tie so koi sto bev, ne cuvstvuvav potreba so nikoj od niv.Jas go napraviv so onoj so koj sto sum sega,vo vistinsko vreme i na vistinski nacin i pred se od ljubov. Ona sto sakam da ti kazam e deka nema vrska godinite, tuku cuvstvata. Togas koga ke bides sigurna deka TI sakas da go iskusis toa, a ne deka nekoi go napravile toa ili deka imas ne znam kolku godini. Ne treba da se sramis sto si nemala odnosi, tuku da bides gorda sto seuste imas moznost da go napravis toa togas koga sakas i na nacin na koj SAMO TI sakas. Se nadevam deka moeto iskustvo ke ti pomogne :D pozz
   
 3. MyMar

  MyMar Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  4
  se e toa ok fala ama rabotata e toa sto ne se sramam jas sto imam olku godini a ne sum imala odnosi se sramam od prviot pat tolku mnogu sto mislam deka nikogas nema da imam normalen zivot :(
   
 4. Mija

  Mija Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  25
  I jas go mislev istoto i mislev deka posle toa celo vreme ke si mislam na toa i deka samo za toa ke zboruvame so decko mi
  ama ne e taka.Se e mnogu normalno i ubavo i edinstveno nesto na sto ek si misles e koga pak ke bidete zaedno nema da ti bide ni malku sram ni strav ako normoalno toa go napris so nekoj koj go sakas i ti znaci. ;)
   
 5. MyMar

  MyMar Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  4
  fala za poslednovo kolku tolku mi dade hrabrost :)
   
 6. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Еве и јас да кажам дека изгубив невиност на 20 години.Не треба да чуствуваш срам за тоа што уште немаш односи,туку гордост што не си се дала на некој што не заслужува.Главата горе и не размислувај за тоа.Кога треба да се случи,ќе се случи.
   
 7. cupidsarow

  cupidsarow Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  13

  Istoto se slucuva i so mene...:/
   
 8. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  Devojcinja,nema potreba od takvi misli i cuvstva.

  ja nevinost izgubiv na 22. i ja bev edinstvenata u drustvo nevina i segite na moja smetka me pravea gordi. ne brzajte. veruvajte mi, koga ke zapozaete decko od koj ke go dobiete seto ono sto go posakuvate od partner-ljubov, neznost, sigurnost...site stravovi ke vi isceznat. ja ni malku ne se kaam sto pocekav do 22. uste koga ke mi tekne na fackata na decko mi koga slusna deka sum nevina.... :) veruvajte sekoe masko javno ili potajno toa go posakuva od devojka so koja ima seriozni cuvstva i planovi.
  nema zosto da vi e srav od prviot pat. ja na ovaa tema razgovarav so decko mi pred da se desi prviot pat. znaese i za moite stravovi od bolka, od neiskustvo, od sramot da me vidi gola....se e toa normalno. nasiot prv pat se sluci posle 9 meseci vrska a mozebi poveke od mesec dena rabotevme na opustanje i dobivanje samodoverba. ne se sekirajte- vistinskiot parner ke se grizi za vasite cuvstva i stravovi...a ako ne se grizi-togas i ne e vistinskiot ;)

  pozdraaaav
   
  На anichka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Немој да се секираш воопшто. Јас ги имав твоите стравови до некаде 22 години. Мислев дека сите машки ме гледаат како сексуален објект. Но потоа ја изгубив невиноста со мојот сегашен дечко на 22 и пол години и поради тоа што сама сакав, значи сите стравови исчезнаа. Кога ќе надвладеат чувствата сите стравови ќе исчезнат а сега уживај во младоста и не се оптоварувај со тоа дали твоите врсници веќе ја имаат загубено невиноста. Се ќе си дојде само по себе ;)
   
 10. soncusko

  soncusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  8
  Факт е дека сите девојки се плашат од првиот пат:)
  лелее овие теми за првиот пат ми се најинтересни, затоа што и ја уште не сум го имала, ама се спремам кај и да е! хахаха шала.
  Кога ќе бидеш со некој што го сакаш, и што ти е се, кога ќе постои вистиснак љубов меѓу вас, кога ќе бидете отворени еден спрема друг, кога ќе си веруваре, ќе имате друверба меѓу себе, тогаш нема никаов срам.
  Со другарки кога ќе се собереме и најчесто за ова збориме, и на сите ни е страм како тоа ќе се соблечеш пред него, па што ако не му се допаѓа твоето тело и такви некои работи, и ја си го мислев тоа.
  Сега немам никаов преблем да се соблечам пред дечко ми :):)
  Сеуште сум невина, али срам меѓу нас не постои:) се си дојде некако спонтано.
  кога ќе го поминеш тоа, и кога ќе се почувствуваш спремна дека можеш да го направиш и следниот чекој ИДИ НАПРЕД, ништо неможе да те застане:)
   
  На mayyy21 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. zagrizena23

  zagrizena23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  hii jas seuste ne sum seksualno aktivna.Pa malce imam trema okolu toj cin mi stram kako ke bidi prviot pat deka sum neiskusna i mi e strav dali ke me boli ama ednas mora da bide:) pa se nadevam ke bide dobro iskustvo i isto se prasuvam dali ke tece krv znam deka e razlicno kaj site nevini devojki kaj nekoi tece kaj ne koi ne.mwa mwa
   
 12. soncusko

  soncusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  8
  и јас не сум сеуште неактивна али ми борувале другарки кои веќе подолго време се секусуално активни.. и мислам дека стравот постои секогаш на тоа поле, меѓутоа сама си кажа тоа еднаш мора да се случи, Доколуку си доволно навлажнета болката би требало да биде помала. А крв потекува различно кај сите:)
  Доколку сакаш да го направиш тоа,нема потреба да размислуваш на болката и на крвта. Тоа само ќе си дојде, моментот ќе ве понесе и нема ни да осетиш болка:) Не се преокупирај мн со тоа. Само уживај во сексот:)
   
 13. alwaysmee

  alwaysmee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Страв од секс

  девојки ако може совет...
  во врска сум веке 3 год. и ова лето го имав првиот секс, но тоа се случи додека бев пијана и можаам да ви кажам дека од тогаш не сакам ни да помислам на нешто слично.
  Од тогаш сум имала уште неколку пати, но после секој пат чувствувам големи болки во долниот дел на стомакот... а и не знам како да ја вратам желбата за повторно да имам секс.. дали е можно и покрај тоа што сум имала секс неколку пати сеуште навистина да не сум подготвена, имајки предвит дека првиот пат бев пијана и навистина не го сакав тоа...
  Фала однапред :)
   
 14. sonja29

  sonja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  страв од секс

  секогаш е до психата. претпоставувам дека кога ќе дојде моментот за секс ти доаѓаат слики од првиот пат. не плаши се, кога ќе дојде моментот АКО САКАШ и АКО ГО САКАШ НЕГО опушти се и не мисли на ништо друго. а ако не го сакаш нема ни да имаш желба за секс. разговарај со него, нека прави така како што тебе ти е поубаво. ;)
   
 15. Ana-skopje

  Ana-skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  страв од секс

  И јас се сложувам дека се е до психата, мислам дека тоа што првиот пат си имала секс кога си била пијана и баш тоа не си го сакала, направило довболно за после тоа да не се чувствуваш убаво. Затоа најдобро би било за да се опуштиш да разговараш со дечко ти, да поченет некоја тема за секс, што сакаш штоп он сака, така ќе се опуштиш и ќе се чувствуваш попријатно со него на таа тема. А исто така треба и неколку пати да пробате само петинг, допирање, галење, лапање, да правите се без да имате секс, т.е. пенетрација. Така се повеќе ќе се опуштиш.
  Е сега ако и тоа нешо не помага ис стварно имаш некаков проблем со тоа искуство може и да отидеш на психолог, не е ништо страшно. Една другарка имаше некој сличен проблем и отиде на психолог во младински центар и беше фино откако си направи муабет. Ако сакаш можеш да се јавиш на 02/3176-950 да се распрашаш шо како е за советувањето со психолог.
   
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.834
  Пол:
  Женски
  Мое мислење сексот не е нешто што мора да го правиш ако тоа го прават членовите во друштвото... како што и сами рековте ќе си дојде само по себе со тој што се сакате иначе и јас имам 17 и не сум имала до сега, има време за сеа,а не ни осеќам желба да имам( тоа ми е изгледа заради доцниот пубертет) :) :) :)
   
  На Ana.brojka и Mimi123 им се допаѓа ова.
 17. mona.liza

  mona.liza Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  47

  БРАВО девојко .... така и треба да биде.Одамана не сум слушнала девојка вака да размислува.Како што кажа има време за се.Мој совет направи го тоа кога ќе имиш емоции кога ке си вљубена,немој онака ради реда.Ама што да ти кажувам ти и онака си памета девојка :)
  Поздрав душо!
   
  На Ana.brojka и pupi.girl им се допаѓа ова.
 18. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.834
  Пол:
  Женски
  БРАВО девојко .... така и треба да биде.Одамана не сум слушнала девојка вака да размислува.Како што кажа има време за се.Мој совет направи го тоа кога ќе имиш емоции кога ке си вљубена,немој онака ради реда.Ама што да ти кажувам ти и онака си памета девојка :)
  Поздрав душо![/quote]


  Хахахаха Мона :$ :$ ме устрами... па не сум имала досега некој таков да се осеќам сигурна дека сакам нешто повеќе, има време за секс. Мена за тоа важно ми е и дечкото каков е ( зошто има секакви простаци кои се фалат за тоа демек јас вака така :o )
   
 19. mona.liza

  mona.liza Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  47

  Хахахаха Мона :$ :$ ме устрами... па не сум имала досега некој таков да се осеќам сигурна дека сакам нешто повеќе, има време за секс. Мена за тоа важно ми е и дечкото каков е ( зошто има секакви простаци кои се фалат за тоа демек јас вака така :o )[/quote]


  Тоа е најважно каков е дечкото и уште една најважна работа е ти да имаш емции за него зошто сакала или не тоа е животно искуство кое заекогаш ќе го паметиш.А и друга работа од искуство да ти кажам ;) машките многуууууу ги ценат девојките како тебе,мислам девојките кои вака размислуваат.
   
  На pupi.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.834
  Пол:
  Женски
  Тоа е најважно каков е дечкото и уште една најважна работа е ти да имаш емции за него зошто сакала или не тоа е животно искуство кое заекогаш ќе го паметиш.А и друга работа од искуство да ти кажам ;) машките многуууууу ги ценат девојките како тебе,мислам девојките кои вака размислуваат.[/quote]


  Фала мона срце си :* :* :* :*