1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од стерилност?

Дискусија во 'Бременост' започната од Ulata, 5 јуни 2011.

 1. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Дали некогаш се плашите или се плашевте дека можеби ке имате проблем да останете бремена?? :^)
   
 2. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Да! Јас многу се плашам од ова, кога ќе дојде време да не можам да имам деца....но што е тука е- како ни било судено така ќе да е!
   
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.723
  Не размислувам многу на оваа тема затоа што уште ми е многу рано, но најголема желба ми е да имам деца кога ќе дојде време за тоа и секако дека се плашам од стерилност.
   
 4. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  285
  Па со оглед на тоа дека зад себе имам долга врска во која имавме односи без презервативи и страв од несакана бременост, јас почнав се почесто да размислувам дали воопсто мозам да бидам трудна,да бесе некоја друга досега десет пати ке родесе и многу се нервирав не дека сакав да бидам трудна едноставно ме мачесе мислата дека немозам.За зал сеусте ме мачи,бев на гинеколог на преглед се е во ред но сепак стравот е во мене,па се тесам мозеби не требало со него да имам деца но се надевам некој ден ке имам,рано ми е кариерата ме чека но сепак како е писано така ке биде
   
 5. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Две женски особи од мојата фамилија не можат да имаат деца,тоа не значи ништо ама мене ме мава на психа понекогаш со оглед на мојата чудна менструација... Да, мн често сум размислувала за ова и нормално не ми е сеедно.
   
 6. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  Стравот од можноста да немам деца
  (не дај боже)
  е мојот најголем страв. Многу често помислувам на тоа (имам проблеми со хормони и нередовна менструација) и навистина тоа е мојот најголем страв. Многу сакам деца и еден ден сакам да си имам свои. :inlove: :inlove:
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.315
  Абе ајде, уште сега на тоа размислувате и си правите филмови. Нормално е секого да го е страв ама не е сега на 18 год да седам и тоа да размислувам. Ајде правите бебиња таму... :D
   
 8. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  Да, иако ми е рано понекогаш го чувствувам тој страв, имам нередовна манструација. Можам да кажам дека тоа е еден од моите најголеми стравови.
   
 9. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  3.924
  Пол:
  Женски
  :nod:
  може не од стерилност,но од спонтан абортус да,баба ми на мајка ми мајка имала,мајка ми пред мене имала еден спонтан и незнам,искрено не е времето дојдено за ова прашање,ама некогаш знам да си се замислам жениште брее :D
   
 10. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  Мојот најголем страв. Помислата на тоа дека не би можела да имам свое дете, да почувствувам дека има некој во мене, нешто мое, нешто што треба да биде симбол на љубов... не знам :x не знам дали би поминала преку тоа. Не дај боже да биде така. :worried:
   
 11. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  7.107
  Допаѓања:
  33.572
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што имам хормонски пореметувања и што еднаш треба да пијам апчиња за да ми запре крварењето, а еднаш не ми доаѓа по неколку месеци (како сега на пример), и јас имам голем страв од стерилност :(
   
 12. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  293
  искрено немам страв од тоа (бидејки двапати имам до сега остането) ама имам страв од тие глупи спонтани абортусе бидејки два пати ми се десија,циклус нормален и точен два пати се фати и не ми е јасно од кај бе излегоа мрзливите хормони?? Се надевам во скоро време ке ја имам најголемата срека во животот бебче...
   
 13. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.768
  Допаѓања:
  29.469
  Да, многу се плашам. Со оглед на тоа што сум во долга и сериозна врска, и одамна е дојдено времето за правење деца........Паника ме фаќа од тоа што може да се случи.
   
 14. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  485
  Ако некој од семејството нема деца можно ли е и на пр и јас да немам?
   
 15. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  40.762
  Пол:
  Женски
  Кога ќе ми текне дека едно време не сакав деца да имам, се плашев и згрозував од самата помисла нешто да искочи од мене, сега се прашувам кај ми бил паметот тогаш :fubar:
  Сега откако сум во врска со особа која ја сакам премногу, сфакам дека сакам да имам деца , бар едно, и многу се плашам дека нема да можам да имам, бидејќи имам нередовна менструација и полицистични јајници, иако докторите тоа не го посочуваат за некој си голем проблем , и велат дека нема да попречи во забременувањето мене сепак многу ми е страв :( и дури некогаш ми доаѓаат такви мисли, да пробам уште сега, да видам дали одма ќе се фати, ако не да си го барам чарето додека сум вака помлада. :worried:
   
 16. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  625
  Понекогаш кога ќе си размислувам за тоа ми идат лоши мисли и си мислам дека ќе неможам да си имам свое дете , иако ми е многу рано за тоа да размислувам пак мене ми ида некој глупости во ова мојава глава . Но сепак господ да ме чува и да ми даде детенце кога ќе ми дојде времето
   
 17. M.arty

  M.arty Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Дефинитивно тоа е страв! Меѓутоа ако веќе така требало да биде, да се немаат сопствени деца, па на крај краева има многу деца во домовите кои чекаат да бидат посвоени да добијат свое огниште, тоа би бил изборот доколку настане такво нешто..
   
 18. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  477
  има деца ама не ги дават лесно за да ги посвоиш ти барат еден куп работи
   
 19. Saxobeat

  Saxobeat Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  99
  И јас го имам истиов страв пред 1 месец бев на гениколог ми кажа не се секирај ти си млада жена и барем засега немаш никакви проблеми има време за деца се ослободив малце али оваа психава ме побудалева да мислам се и сешто
   
 20. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  175
  Ах мојата болна тема. Зар има некој кој не се плаши?
  Секој поминат месец без тие проклети две цртки, ме дотолчува. Тагата во очите на мм е необјаслива, а сепак наоѓа утешни зборови. Многу пати сум помислила- Не ми било пишано да бидам мајка, иако безрезервно многу ги сакам тие мали ангели.
  После секој негативен тест се кине дел од мене и ме прави послаба личност. Колку многу го посакуваме ова.

  Имаме и смислено имиња, и каква ќе му биде собата, креветчето, дека ќе бидеме либерте родители и какви лулашки ќе ставиме во двор, каде ќе го запишеме на факултет. Ах, го сонувам тој ден, кога на цел свет ќе се пофалам дека има живот кој расте во мене. Станав љубоморна на секоја трудница, мајка. Почнав да се изолирам од сите кои имаат деца. Почнав да губам надеж и верба и се оптоварувам со секакви мисли :doh:

  Не знам како ми било пишано, ама никогаш не сум замислувала дека ќе биде вака. Дека животот ќе ми постави вакви тестови. Зар ние не заслужуваме да бидеме семејство? Се надевам дека овој тест наскоро ќе заврши.
   
  На irenna, zhap4e и MacenceEna им се допаѓа ова.