1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од стерилност?

Дискусија во 'Бременост' започната од Ulata, 5 јуни 2011.

  1. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Дали некогаш се плашите или се плашевте дека можеби ке имате проблем да останете бремена?? :^)
     
  2. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Да! Јас многу се плашам од ова, кога ќе дојде време да не можам да имам деца....но што е тука е- како ни било судено така ќе да е!
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не размислувам многу на оваа тема затоа што уште ми е многу рано, но најголема желба ми е да имам деца кога ќе дојде време за тоа и секако дека се плашам од стерилност.
     
  4. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Па со оглед на тоа дека зад себе имам долга врска во која имавме односи без презервативи и страв од несакана бременост, јас почнав се почесто да размислувам дали воопсто мозам да бидам трудна,да бесе некоја друга досега десет пати ке родесе и многу се нервирав не дека сакав да бидам трудна едноставно ме мачесе мислата дека немозам.За зал сеусте ме мачи,бев на гинеколог на преглед се е во ред но сепак стравот е во мене,па се тесам мозеби не требало со него да имам деца но се надевам некој ден ке имам,рано ми е кариерата ме чека но сепак како е писано така ке биде
     
  5. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Две женски особи од мојата фамилија не можат да имаат деца,тоа не значи ништо ама мене ме мава на психа понекогаш со оглед на мојата чудна менструација... Да, мн често сум размислувала за ова и нормално не ми е сеедно.
     
  6. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Стравот од можноста да немам деца
    (не дај боже)
    е мојот најголем страв. Многу често помислувам на тоа (имам проблеми со хормони и нередовна менструација) и навистина тоа е мојот најголем страв. Многу сакам деца и еден ден сакам да си имам свои. :inlove: :inlove:
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Абе ајде, уште сега на тоа размислувате и си правите филмови. Нормално е секого да го е страв ама не е сега на 18 год да седам и тоа да размислувам. Ајде правите бебиња таму... :D
     
  8. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Да, иако ми е рано понекогаш го чувствувам тој страв, имам нередовна манструација. Можам да кажам дека тоа е еден од моите најголеми стравови.
     
  9. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    :nod:
    може не од стерилност,но од спонтан абортус да,баба ми на мајка ми мајка имала,мајка ми пред мене имала еден спонтан и незнам,искрено не е времето дојдено за ова прашање,ама некогаш знам да си се замислам жениште брее :D
     
  10. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Мојот најголем страв. Помислата на тоа дека не би можела да имам свое дете, да почувствувам дека има некој во мене, нешто мое, нешто што треба да биде симбол на љубов... не знам :x не знам дали би поминала преку тоа. Не дај боже да биде така. :worried:
     
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што имам хормонски пореметувања и што еднаш треба да пијам апчиња за да ми запре крварењето, а еднаш не ми доаѓа по неколку месеци (како сега на пример), и јас имам голем страв од стерилност :(
     
  12. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    искрено немам страв од тоа (бидејки двапати имам до сега остането) ама имам страв од тие глупи спонтани абортусе бидејки два пати ми се десија,циклус нормален и точен два пати се фати и не ми е јасно од кај бе излегоа мрзливите хормони?? Се надевам во скоро време ке ја имам најголемата срека во животот бебче...
     
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Да, многу се плашам. Со оглед на тоа што сум во долга и сериозна врска, и одамна е дојдено времето за правење деца........Паника ме фаќа од тоа што може да се случи.
     
  14. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Ако некој од семејството нема деца можно ли е и на пр и јас да немам?
     
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ми текне дека едно време не сакав деца да имам, се плашев и згрозував од самата помисла нешто да искочи од мене, сега се прашувам кај ми бил паметот тогаш :fubar:
    Сега откако сум во врска со особа која ја сакам премногу, сфакам дека сакам да имам деца , бар едно, и многу се плашам дека нема да можам да имам, бидејќи имам нередовна менструација и полицистични јајници, иако докторите тоа не го посочуваат за некој си голем проблем , и велат дека нема да попречи во забременувањето мене сепак многу ми е страв :( и дури некогаш ми доаѓаат такви мисли, да пробам уште сега, да видам дали одма ќе се фати, ако не да си го барам чарето додека сум вака помлада. :worried:
     
  16. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Понекогаш кога ќе си размислувам за тоа ми идат лоши мисли и си мислам дека ќе неможам да си имам свое дете , иако ми е многу рано за тоа да размислувам пак мене ми ида некој глупости во ова мојава глава . Но сепак господ да ме чува и да ми даде детенце кога ќе ми дојде времето
     
  17. M.arty

    M.arty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Дефинитивно тоа е страв! Меѓутоа ако веќе така требало да биде, да се немаат сопствени деца, па на крај краева има многу деца во домовите кои чекаат да бидат посвоени да добијат свое огниште, тоа би бил изборот доколку настане такво нешто..
     
  18. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    има деца ама не ги дават лесно за да ги посвоиш ти барат еден куп работи
     
  19. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    И јас го имам истиов страв пред 1 месец бев на гениколог ми кажа не се секирај ти си млада жена и барем засега немаш никакви проблеми има време за деца се ослободив малце али оваа психава ме побудалева да мислам се и сешто
     
  20. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    Ах мојата болна тема. Зар има некој кој не се плаши?
    Секој поминат месец без тие проклети две цртки, ме дотолчува. Тагата во очите на мм е необјаслива, а сепак наоѓа утешни зборови. Многу пати сум помислила- Не ми било пишано да бидам мајка, иако безрезервно многу ги сакам тие мали ангели.
    После секој негативен тест се кине дел од мене и ме прави послаба личност. Колку многу го посакуваме ова.

    Имаме и смислено имиња, и каква ќе му биде собата, креветчето, дека ќе бидеме либерте родители и какви лулашки ќе ставиме во двор, каде ќе го запишеме на факултет. Ах, го сонувам тој ден, кога на цел свет ќе се пофалам дека има живот кој расте во мене. Станав љубоморна на секоја трудница, мајка. Почнав да се изолирам од сите кои имаат деца. Почнав да губам надеж и верба и се оптоварувам со секакви мисли :doh:

    Не знам како ми било пишано, ама никогаш не сум замислувала дека ќе биде вака. Дека животот ќе ми постави вакви тестови. Зар ние не заслужуваме да бидеме семејство? Се надевам дека овој тест наскоро ќе заврши.
     
    На irenna, zhap4e и MacenceEna им се допаѓа ова.