1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страница 99 - мит или вистина ?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од MotherMonsterI, 15 февруари 2013.

 1. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  837
  Верувам дека сите имате некоја книга која достоинствено си го чека редот на вашата полица да биде прочитана , но вие тоа само го одолговлекувате. :^) Доволно познато нели ?

  Врз основа на едно американско испитување неодамна покажаните резултати го поставија следниов императив-дали се работи за мит(или вистина) поврзан со содржината на книгата, за која е релевантно дали ќе Ви се допадне, а која е стационирана на страна 99 . Наш совет е секогаш кога избирате книга, свртете ја на 99та страница-исходот ќе биде неверојатен. :o

  Преземено од Divianarts.com

  Ја практикувате ли вие оваа интересна идеја ? ;)
   
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.027
  Допаѓања:
  10.520
  Пол:
  Женски
  Страна 99 - мит или вистина ?

  Ја пробав техникава на книгата што моментално ја читам, и некако не ми успеа. 99та страна не е толку забавна, а од книгата сум фасцинирана. Јас во принцип ја прелистувам првата и последната страна, и читам краток опис позади на корицата. Ако тоа не ме заинтересира, не ја читам.
   
  На jelena.rozga и tessie им се допаѓа ова.
 3. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Не сум го практикувала ова нешто до сега. Инаку, погледнав баш во книгата што ја читам моментално, и не бев нешто воодушевена. Како и да е, сметам дека ова нешто е мит, бидејќи во некои книги може да се случи да има нешто „уау“ на таа страница, но во некои не. Затоа мислам дека се` тоа е игра на случајност.
   
 4. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Следнава недела ќе одам до библиотека па ќе се обидам, инаку денес прв пат разбрав за ова!
   
 5. Kalinka94

  Kalinka94 Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  4
  Мит! Неодамна прочитав за ова и почнав да го практикувам, но нема никаква точност.
   
 6. blingy

  blingy Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2013
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  19
  Мит мит мит и дефинитивно мит!
  Пошто не читам ништо моментално, првата книга која ми се извлече од полица Мистеријата на синиот воз од А. Кристи. Не! Навистина не...
   
 7. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  290
  Го имав ова одамна прочитано, ја пробав и некако немаше ефект кај мене.
  Така да би рекла МИТ.
   
 8. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  456
  Мит дефинитивно.Го пробав ова пред да ја читам книгата и немаше ништо посебно на 99 а сепак книгата е прекрасна..
   
 9. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Јас прв пат слушам за вакво правило :^)
  Баш земав неколку книги што ги имам дома - дел од нив ми се допаднале премногу, дел од нив не.
  Еве и јас потврдувам дека теоријава е апсолутно неточна.
  А што правиме со оние книги кои имаат повеќе томови? Ќе се важи 99тата страна од првиот том, или од сите? :)
   
  На cresa-jagoda и tessie им се допаѓа ова.
 10. sara333

  sara333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  Јас ова го испробав и од три книги што ги имам прочитано,во двете книги имаше навистина интересни случки.Од тогаш ова почнав да го практикувам кога купувам книги. :D
   
 11. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Неколку пати сум пробала и според мене е мит. :)
   
 12. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  99 :^) првпат слушам ама сега има да ги разлистам сите книги :D
   
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Не го практикувам ова ниту пак тоа со читањето на првата и последната страница од причина што ќе ми се уништи целото читање на книгата. Јас кога купувам книга или кога бирам книга за читање прво го гуглам авторот, за книгата за која ќе се одлучам несакам да знам ништо. Сакам сама да оценам дали е добра или не, сакам да ме изнанади со својата занимливост или досадност :) Чисто од љубопитност ја прочитав од неколку книги - претходно прочитани, страницата 99 и не беше ништо посебно, ниту пак наговестуваше каква е книгата. Така да, дефинитивно ова е мит :)
   
 14. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека ова е само мит бидејќи сум пробала на една книга и на 99-та страница наидов на пренесен збор со цртичка од претходната страница и видов дека тоа апсолутно врска си нема и дека се работи само за чиста случајност,исто важи и за првата и за последната страница ако прво се читаат! :) Не знам кој го измислил ова,но со сигурност знам дека самиот себе многу се зафркнал! ;) 8)
   
 15. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  И јас мислам дека е само мит :D
   
 16. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  12.526
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно е мит. Баш сега проверив,прилично досадна страна од книгата.
   
 17. sweetyB

  sweetyB Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  79
  МИТ, дефинитивно. Ова го читам прв пат, не знаев дека вакво нешто постои, и веднаш ја зедов книгата да прочитав. Всушност тоа го направив на две книги, и случки и на двете книги не беа нешто посебно,а додека книгите се навистина добри :D
   
 18. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Што уште нема да измислат, глупости. Нема врска тоа, книгата може да се процени само од кога ќе биде прочитана истата.
  Најчесто треба да се раководете според кратката содржина и препораките на другите, друго ништо не е битно, исто како и корицата на книгата што е.
   
 19. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Го имам ова практикувано,ама немаше никаква врска така да мислам дека е мит :D
   
 20. JustLoveHim

  JustLoveHim Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Сега првпат слушнав за ова...Баш ја зедов книгата и отварам на 99 и таму глеам сум стаила слика од мене и дечкоми...хахах ...
  Инаку интересна беше страната ...Пробав на една друга досадна беше ...Чиста случајност :D