1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Странски јазици- колку од нив познавате и зошто?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Angelche, 24 јули 2010.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ист е со српскиот. Затоа и те прашав како го одделуваш, што е различно? Веројатно си студирал јазици па затоа ги знаеш јазициве како посебни..
     
  2. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Има некои зборчиња различни.
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Да бе, и тоа е доволно да се класифицира како целосно различен јазик. |(
    Во CVто можеш да го напишеш, ама тука не поминуваат вакви глупости. И дете од една годинка може да научи неколку зборчиња.
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Во училиште учам Англиски јазик кој го владеам многу добро. Го разбирам одлично, е сега некогаш имам пречки во зборувањето.
    Втор странски јазик во училиштето ми е италијанскиот и искрена да бидам уште кога почнавме да го учиме не го сфатив сериозно и не го знам многу.

    Годинава почнав да учам германски јазик кој е според мене еден од најубавите јазици.
    Интересен за изучување, имаат некои смешни правила како на Пример сите Именки се пишуваат со голема Буква. :D И добро ми оди, иако сеуште не сум дошла до тешкиот граматички дел. :)
     
  5. Idealista

    Idealista Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    551
    Пол:
    Женски
    Ви се чудам на логиката. Некој ќе напише дека знае 3+ јазици и ете ве одма:
    „Браво!!“ (сарказам)
    „Фалбаџија!“
    „И што ако знаеш толку јазици?“

    Го читате насловов на темава? За што ви личи дека е?
    Да додадам дека нема ништо лошо што @Marick14 напишал дека знае британски и американски англиски. Многу различни зборови имаат. Јас што можам да кажам дека знам перфектно американски англиски, оние британцине да ми прозборат пола нема да ги разберам.
     
    На Tanjamm, Oscar Lady, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    @Idealista , тоа пак не значи дека знаеш два различни јазици туку дијалекти од еден јазик. Значи треба да ги знаете тие основни работи, оти во CV ќе ви се смеат за тоа. И јас струмичани и кумановчани пола не ги разбирам, па ај оние што ги разбираат во CV нека пишат дека знаат и струмички.
    @Marick14 , тоа што во Битола се вика чупе, во Охрид момиче, друго место дејче.... па девојче... не значи дека сите зборуваме различен јазик. Значи постои нешто што се вика ЈАЗИК и нешто што се вика ДИЈАЛЕКТ. Насловот праша колку јазици зборувате, а не колку дијалекти. Официјален јазик во Велика Британија, Америка, Ирска, Австралија, Нов Зеланд, Јужна Африка е АНГЛИСКИ јазик. Ако тие си го рачунаат за еден јазик, кои сме ние да ги рачунаме за посебни јазици за да си кренеме бројка на јазици кои ги познаваме?

    Ви се молам немојте со вакви основни грешки!!!
     
    Последна измена: 4 ноември 2015
    На blackwave, ForeverYoung, Eli23 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Испомеша и баби и жаби. :D
    Ти изгледа не разликуваш дијалект и јазици. Црногорски и српски се два различни јазици. Ако е така како што викате ондак и рускиот и украинскиот се еден ист јазик.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Idealista

    Idealista Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    551
    Пол:
    Женски
    Во право си и разбирам дека се дијалекти ама не ми беше тоа поентата на напишаното. Истакнав како одма напаѓаат некој кога ќе напише дека знае повеќе јазици. @Marick14 згрешил и напишал дека знае повеќе дијалекти, ништо страшно. Ако сте сакале да му ја потенцирате грешката сте можеле убаво да му кажете. Ти сега убаво си објасни и се надевам дека ќе сфати.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    @Idealista , јас затоа потенцирав дека се дијалекти... значи ако веќе сакаш да назначиш во CV дека владееш одредени дијалекти ќе си напишеш англиски јазик и во заграда можеш да пишеш (американски, британски), ама да ги пишеш како различни јазици, можеш само да покажеш дека изиграваш паметњакович и да не се постигне ништо посебно :D

    За црногорскиот, не знам точно да кажам, искрено не сум ептен во тек како се стандардизирани босански и црногорски и дали воопшто се рачунаат како посебни јазици, ама кога веќе би кажале дека знаеме српски и хрватски, самите тие би заклучиле дека би се разбрале и со црногорски клиенти, пример. По мое мислење, и со моето скромно познавање, мислам дека српскиот, хрватскиот, босанскиот и црногорскиот спаѓаат како стандардни норми на српскохрватски јазик. Зборуваме официјално, иако секоја држава од нив си има стандардизирано свој јазик (после распадот на Југославија) кој, да речеме, го користат како своја варијанта која официјално се користи во документи и училишта.

    Ама за англискиот, поради што ми е струка, значи сериозно можам да кажам дека е сосема неточно да ги набројуваш разните дијалекти како башка јазици и би изгледало комично во CV или било каков професионален разговор или интервју. Пак ќе напоменам, може да се потенцира до јазикот кои дијалекти ги владееш, и тоа би било сосема точно па и паметно до некаде.

    И ајде доста ми е тупење за ова :D
     
    На Kitten, Eli23 и Lella им се допаѓа ова.
  10. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Сакам на научам италијански ама од дома така да ако може да ми пратите некој веб сајт кај што би можела да преведувам да учам зборови и слично. .?
     
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Vo CV ne se pisuvaat koj dialekti gi znaes.
    Ne pisuvajte takvi smesni raboti, so toa pokazuvate deka nemate osnovno poznavanje. Rabotodavecot bi rekoj; nepravi razlika megu jazik i dialekt, kako li ke pravi razlika megu pr: algebra i geometrija.
    Na nikoj ne mu treba poliglota. Im treba covek koj znae edna rabota, ama virtuoz e vo taa rabota.
    Ke ja zeme rabotata vo svoja raka i ke ja zavrsi, bez ni edno prasanje da postavi.
    A toa znam da kopam, ama i da jadam, veze nema. Pokazuva deka neznaes nisto.

    Ako znaes poveke jazici ne si seriozen kandidat, tuku si neseriozen zosto mislis so dva stepena kurs ke te svati nekoj seriozno.
    Zatoa i lugeto imaat problem da bidat povikani na intervju.
    Neseriozno e koga izlozuvas netocni raboti.

    Izlozuvajte go ona sto stvarno go znaete za da ve svatat seriozno. Sekoe preteruvanje kazuva jasna poraka deka osobata znae od se po dva zbora i na kraj veze nema od nisto.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lavicky

    lavicky Активен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Англиски,шпански,германски а можам да разберам нешто од италијански и португалски.
     
  13. 1418

    1418 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Germanski znam, a sega go ucam i grckiot. Angliskiot mi e odbiven.
     
  14. SURF

    SURF Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.331
    Пол:
    Машки
    До сега знам турски и малку руски (секако освен англиски и екс - ју јазиците освен словенечки).
    Разбирам Бугарски и Украински но неможам да вратам.
    Инаку сите ги учев како хоби ,без некоја посебна потреба.
     
  15. Bella.04

    Bella.04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Босански,Турски,Шпански,и малце Албански:)
     
    На SURF му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Српски и англиски највеќе ми одат . Германски знам некои основни работи , шпански исто така . Англиски и германски учев у школо , одев и на курс по англиски . Српски знам од тв а и мм ме учеше по нешто . Шпански знае сестра ми па таа ме научи основни работи . Сакам да ги усовршам овие па понатаму да научам руски .
     
  17. alena19

    alena19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Покрај Македонски со граматика говорење и пишување ги зборувам Бугарски и Англиски . Француски учев од основно до 4та година средно и два збора незнам да сврзам ... Српски е многу логично али далеку подобра сум од Елизабета Канчевска Милевска хахах ...
     
  18. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    probaj na duolingo mene mi e super sajt
     
  19. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Albanski i angliski od mala, isto i spanski od serii plus ucenje gramatika, germanski solidno na skolo i plus polagav germanija,portugalski razbiram ama slabo zborenje (imam samo edna drugarka ) , francuski ne obozavam ama moram da zboram so ljubavi pribideki slabo stojam so flamanski (dutch) i italjanski sekako ke se zapisam na kurs i za dvata samo koga ke se vratam doma a inace Italjanski ucam i na net Duolingo (y), turski normalno e, swedski i latviski imam dobro poznavanje samo slaba komunikacija valjda ke se do usovrsam, bi sakala da naucam uste indiski (hindu) japonski i finski. Za srbo-hrvatski i ne zboram :)
     
  20. WinterGirl16

    WinterGirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    651
    Зборувам англиски и француски,шпански можам да сврзам неколку збора,моментално учам романски(на фах сум во Романија),следната година ќе почнам и германски(една од двете специјализации на фах ми е)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.