1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стрептокока кај деца

Дискусија во 'Дете' започната од zagrizenamama, 4 јануари 2016.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Здраво значи да не е настинато.
    Јас пред вакцина брис направив,така матичната ми рече.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Dali nekoj znae da mi kaze od kolku god.moze vakcina dete da primi?Na sin mi ne se pokazuva na brisot ama asto ima 700 znaci ja ima vo krvta,od grloto otisla vo krvta.Pijese ospen 3 kutii ama dzabe.I ponataka odime na infektivna kl.Mi rekoa ke go bockaat so penicilin ama jas sakam da gp zastitam ponataka bidejki tesko se lekuva streptokoka vo krvta koga ke navleze.
     
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Од два месеци.
     
  4. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram!
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    се дур бактеријата не ја снема и аст не се симне на нормала вакцина не смее да прими.Три кутии не се мн.Јас пиев оспен повеќе од 8 месеци за истиве вредности плус инекции на секој три недели
     
    На Ermina Mina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    За ова оспенот не ви врши работса, тоа мораат да ви го пишат лекарите. Само пеницилин инекции, но веќе де тргнати од употреба, и многу ретко некој да ги најде...
     
    На Ermina Mina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Mi kazaa samo vo Grcija ili Kosovo deka gi ima
     
  8. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Провери и во Србија. Подобро да ги најдиш, џабе се труете со Оспен.
     
    На Ermina Mina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Пред нешто повеќе од недела дена правевме брис од грло и нос. На нос излезе ретки бактерии на streptococcus aureus а во уста k
    Candida albicans. Бидејќи ни стигна картонче за вакцина одам со резултатот во диспанзер да им кажам дека не сме во можност. Го видоа резултатот и рекоа дека тие не се пречка за да не се прими вакцината. Кај матичен ми даде капки нистатин само за устата. Сега еве пак носот затнат. Стрептококата не ја третиравме. Колку е опасна?
     
  10. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Стрептококата ако дава симптоми детенцето тогаш се лекува, ако не џабе ќе го труеш со антибиотици. Плус по пишаното ретко значи не е многу. Можеш локално да прскаш некој спреј, исто така внимателност околу пикање прсти во нос, поголема хигиена на раце.. Матичниот што ти кажа за вакцината?
     
  11. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Sto vi kazaa za candida ta, dali e opasna, i dali ve upati ja sa ispita te kandida vo crevnata, preku feces
     
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    за стрептококата ништо не кажа но за кандидата бидејќи ми даде капки рече да почекам барем едена недела.
    симптоми нема ништо освен одвреме навреме што му затекува носот. Еве 10 дена одкако ги зедовме резултатите немаше мака сега му е носот де затнат де растечен. Е сега се двоумам да го повторам тестот. Од денес почнав со инхалации,физиолошки раствор. После апликација му растекува носот дува и почист му е. Ќе прашам утре во аптека колку капките од прополис делуваат поволно бидејќи прочитав доста позитивни искуства со примената на прополисот во вид на спреј капки па и сирупче.
    не,само капки нистатин ни дадоа. Тие додуша се чуваат на јазик па се голтаат вањда одкако ќе се голтнат делуваат и на цревата. Само имам забележано овие два дена многу некако му кркори мешето цревата....
     
  13. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Sin mi e 10god.i sega e dobar,mi rekoa da go cuvam da ne se razboli.do 21 maj togas nie terminot na infektifna,ni rekoa ke mu pravat alergo test za penicilin pa oe vidime.Inaku koga se razbole bese mnogu bolen,temper.40 so denovi,osip po teloto,nitu jadese nitu pijese bidejki go bolese grloto i imase afti vo grloto,mislev deka dedeto ke mi umre togas doznavme deka ima streptokoka bidejki asto mu bese 700 a na bris ne se pokazuvase.Gospod da gi cuva site deca od losoto!
     
  14. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Mene za streptoka vo infektivna kl.mi rekoa ako se leci streptokoka nee opasna,a ako ne se leci moze da bide mnogu opasna i po zivot bidejki i sepsa moze da se dobije.Ima na net za nejze i citav sama od maka :(
     
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    @marchi-cool зошто не пробаш со Цитерал капки?
    За еден ден ќе исчезнат мрсулите.
    104 ден се,во Зегин ги има.
     
    На marchi-cool и fana им се допаѓа ова.
  16. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Сега битно е да ја тргнеш кандидата, може да има мака со јадењето од неа. Моја препорака земи нешто за имунитет, прополис некои капки, и ацидосалус за во носе. Одкако ке завршиш со овие работи, направи пак брис. Чим матичниот не ти дал ништо, на своја рака не е препорачливо антибиотик.
    Има разлика АСО то е антитела на стрептокока во крвта тоа се лечи со инекции пеницилин што нс жалост кај нас ги нема.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    @marchi-cool капи му Цитерал капки во носето одма ќе биде подобро. За мешето давај пробиотиче, ќе се среди.
     
    На marchi-cool и referentka им се допаѓа ова.
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да,нормално ја има во носот а патогена е за кожата.
    јас сакав да земам капки од оние со оригано.
    Screenshot_20190512-182838.png
    На овие мислев
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Мене матичната ми даде амоксиклав за малото за стрептокока. Демек најмногу делувал. А малово со кашлица со слајм дури и малце на плуќа симнала. Не се знае што попрво да се третира. Да се оправи одма ја вакцинирам за стрептокока.
     
  20. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Од која возраст може да се прими вакцината?