1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стрептокока кај деца

Дискусија во 'Дете' започната од zagrizenamama, 4 јануари 2016.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    @eli.karameli колкаво е девојчето?
    Ако е многу мала миј и го носето со морска сол, диво оригано, повеќе витамини.
    Досадна може да е стрептококата.Мене ме клукаа со амоксицилин-Оспамокс е лекот.
    Ама тоа е многу јако за мали деца.
    Пробај некако направи бања во тоалет.Нека е претопло внатре и стави топла вода во кадата со сол да испарува и нека седи внатре да дише.Или врз тенџере некако да пробаш мада мене не ми е сигурно така.
    @Среќичка
    1AEBFB26-D018-46F3-9A00-6329E569E223.jpeg
    Еве од кога е објавено, би требало уште да важи не знам.
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    зашто само до 5 години? Еве ние можи сакаме,а 6 имаме
     
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Не знам хахај.
    Побарав на интернет и ова ми искочи
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Kolku i inekcii si primila i kolku aso ti bilo?Sinmi 850 mue asoto i primi prva inekcija pa zatoa me interesira.
     
  5. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Kako te operiraa so tolku visoko aso,na sin mi e 850 mi rekoa kiga ke se simne na 400 togas ke vidat dali ke mu vadat krajnicite.
     
  6. Але ~

    Але ~ Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, ние од вчера попладне сме со благо покачена температура која е најмн 37 со 5 и растечено носе, нз дали е некој вирус или бактерија во нос? Во понеделник го носам секако на доктор ако и утре сме со тт но ако може некој да ми каже симптоми на стрептокока???
     
  7. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Тт, нос или грло, зависо на што е. Ама не значи дека е тоа. Ќе си направите крвна слика и ќе покаже вирус или батеријата.
     
    На Але ~ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Имате искуство со стрептокока во очи?
    streptococcus pneumoniae
    Конечно појави нешто брисот од очи, често имаше секрет. Не леплив. Сам се губеше.
     
  9. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    на брис покажа стрептокока пиогенис во грло,а малиот нема никакви симптоми.како да ја излечиме бидејќи бараат чист брис за во градинка?
     
  10. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Bi sakala da mi kaze dali nekoj koristel Manuka med protiv bakterii i dali e efikasen kako sto kazuvaat?
     
  11. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Јас изедов две теглички, немаше никаков ефект врз ASO-то кај мене. Воедно да кажам дека пред 2 години случајно открив дека ASO-то ми е 1000 (немав никакви симптоми освен благо покачена температура еднаш во три-четири месеци), извадив крајници и сега после две години сум стигната до 500. Не знам што повеќе да направам за да падне под 250...
     
  12. EVA

    EVA Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    26
    Здраво, сакав да прашам дали некој има искуство со излив на коленото кај дете инаку се работи за девојчево мое има 2 пред еден месец доби излив како последица на вирусна бактерија за која сѓе немале никакви симтоми ниту пак сме се сомневале, кај не бев ме шетаа цел месец пиевме панцеф цели 15 дена и никакво пподобрување сега веке 10 дена прима линдацин со декстаметазон и кетонал а од вчера почна благ осип на кожата под пазувите и на вратот, ве молам доколку има некој со сличен проблем да ми каже да ме насочи веќе сум без памет
     
  13. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ste izvadile krajnici so asto 1000?Vo niedna klinika nesmeat da vadat krajnici so asto nad 400 mene taka mi rekoa i vo infektivna kl. i vo sistina, navistina ame zacudivte.Na sin mi pocna da se namaluva ama toa odi poleka na sekoi 3nedeli se bocka penicilin i ako barem malce nastine se kacuva asto. Vie dali se bockate so penicilin? Jas prv pat slusnav za ova asto a klinikata e polna so deca i vozrasni so visoko asto.
     
  14. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Мене кога ми открија дека ми е 1000, примав инекции пеницилин 6 месеци и успеа да се спушти до 700 и потоа ми ја закажаа операцијата. Мислам дека ми беше точно 680 недела дена пред да ја правам. Мислам дека кај помали деца е поедноставно да се открие бидејќи многу почесто се разболуваат, по школи/градинки владеат бактерии и вируси, па често се разболуваат од стрептокока. Кај мене беше чудно што на 24 години ми открија, но тоа е... еве уште маки мачам, пробувам сега со некои алтернативни лекови ама до сега се било безуспешно. Ви посакувам среќа, ако видам некаков резултат од некој лек ќе ве известам.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    јас се боцкав на секои 3 недели исто.И кај мене беше вредноста околу 1000.Тек после цела година терапија со оспен и пеницилин го намалив на 250 едвај.
     
  16. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram. Nie koga doznavme deka ima streptokoka aso mu bese 400,i 6 mes piese ospen i asoto ne se namali tuku se kacuvase i stigna do 900 i togas ni rekoa za inekcii penicilin. Dosega 8 pati se bockase i samo se namali na 780 znaci mnogu malce za 6mes bockanja.Znaci da odma da mi gi izvadea krajnicite nemase da stigne sin mi do 900asto. Ima samo 9god.a tilku se maciso ova prokleta bakterija. Inaku gledam na klinika i stari lica i mladi sto se bockaat penicilin. Ako nee tajna dali na klinika za infekt. kaj Dr. Lidija se bockavte?

    Da mnogu poleka odi, sin mi 6 mes piese ospen i ne se namali tuku se kacuvase asto i stigna na 900,togas ni rekoa deka treba da se bocka, samo se truese za dzabe so ospeni, nekogas doktorite se vinovni, namesto vednas da gi vadat krajnicite tie ne tuku cekaat da se kaci asto i sega vikaat nesmeat da se vadat dodeka ne se simne do 400.
     
    Последна измена од модератор: 22 октомври 2019
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    ама оти да се вадат ако нема проб со нив?Јас никогаш немав проб со крајници а вредностите ми беа превисоки.
     
  18. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Се боцкав на клиника за инфективно, но беше доктор, мислам дека се викаше Иван.

    Ниту јас никогаш не сум имала проблеми, и тоа им го кажав на докторите, дали 5 пати во живот ме болело грло, а не па да имам гнојни ангини и слично, но ете... така одлучија дека е правилно.
     
  19. Ermina Mina

    Ermina Mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Asto se kacuva samo ako imas streptokoka nema vrska kade se naoga. I sin mi nema problem so krajnicite samo bakterijata e smestena kaj niv. Sin mi samo ednas dobi gnojna angina i togas doznavme deka ima streptokoka.

    I sin mi nemase problemi so nisto, ednas dobi gnojna angina i togas doznavme deka ima streptokoka vo grlo.
     
    Последна измена од модератор: 22 октомври 2019
  20. sanji4444

    sanji4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Јас ова со стрептококата не можам да го разберам, детето го вакцинирав со двете дози и еве сега резултати од брис од нос стрептокока пнеумонија. 5 дена е со температура..