Стрии

Дискусија во 'Тело' започната од eli13, 8 ноември 2009.

 1. eli13

  eli13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  5
  здраво. пред една недела ми се направија стрии на стомакот. досега имав само на задникот и не им обрнував многу внимание ама сега ова ме плаши. :o знам дека стриите не се лечат но имам разбрано дека може да се намалат особено ако се нови.
  кажете ми што користите вие? по можност да е на природна база, а не апчиња. поздрав
   
 2. irena

  irena Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  23
  Re: стрии

  Имам една магична рецепта против стрии ама за да дејствува треба да се користи редовно. Смешајте: половина чаша сок од алое, половина чаша маслиново масло, 5 капки витамин А и 10 капки витамин Е. Чувајте го во фрижидер и секој ден мачкајте се по два пати. ;) со среќа
   
  На Moonshine19 и tigarche1 им се допаѓа ова.
 3. emka

  emka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  12
  Re: стрии

  Мене стрии ми се појавија уште на 13 години кога градите ми се зголемија наеднаш. На почетокот беа црвени и многу ми пречеа, но со текот на времето избледнаа. Сега горе-долу ја одржувам тежината и немам многу видлив проблем. Се надевам дека нема да имам проблеми во бременоста :?
   
 4. mareto

  mareto Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  5
  Re: стрии

  Imam slusnato deka svinskata mast pomaga za strii. Mnogu omeknuvala kozata. Nemam probano zatoa sto ne mozam da ja podnesam mirizbata :?
   
 5. milena-21

  milena-21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Re: стрии

  За стриите имам читано многу на интернет и основно нешто што секаде советуваат е да се обидувате да ја спречувате појавата на стрии, а не после појавата да се трудите да ги излечете. :(

  @eli13
  Инаку главна причина за појавата на стрии е промената во телесната тежина (растегнувањето на кожата). :x
   
  На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. eli13

  eli13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  5
  Re: стрии

  знам дека стриите ми се последица на тоа што се здебелив. не знам како можев да ставам 5 кг за една недела. :oops: :oops: ;(
   
  На Psychoo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. milena-21

  milena-21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Re: стрии

  мачкај се со масло од семки од грозје. тоа е многу силен антиоксиданс и се користи и за лекување на лузни и акни. ;)
   
 8. Dona

  Dona Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  16
  Neznam da ti kazam lek za toa da ti isceznat veke napravenie strii, ali mozam da ti kazam deka nastanuvaat poradi toa shto doaga do sirenje na kozata a taa nema dovolno elasticnost ili e suva pa puka. Zatoa, pravi shto ke pravis za tie shto gi imas, ama voedno gledaj obavezno da se mackas so hidratantno mleko za telo cesto, osobeno na delovi kako stomak i zadnik, a i na gradi...
  pozdrav:)
   
  На naty2 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. poisonF

  poisonF Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Striite nastanuvaat koga ti se olabavuva kozata, pomagaat mnogu vidovi na kremovi, ama mislam deka najdobro ke gi iscistes dokolku vezbas, posetuvaj fitnes centri, ili dokolku nemas vreme za toa, trcaj po 3-4km dnevno, 4-5 pati vo nedelata. Posle 2 nedeli ke zabelezes mnogu podobar rezultat. Ti go kazuvam ova od iskustvo, imav i jas mnogu, otkako oslabev, no so vezbanjeto se se smeni, sega nemam nitu edna `reshka`. Probaj i pisi ni da kazes kako e bilo. Pozdrav
   
 10. kiki

  kiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  17
  морам да признаам дека до сега нигде немам прочитано дека физичката активност може да помогне против стрии. навистина ако пробам знам дека нема да зажалам :) ама тешко дека ќе можам да го одржам твоето темпто од 4-5 пати неделно :oops:
   
 11. Sonce

  Sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  17
  Стрии на стомакот

  Знаете ли некаков лек против стриите на стомакот (и не само на стомакот) за време на бременост? Јас сум за прв пат бремена и ми треба ваша помош. До сега имав само неколку стрии на задникот, но сега започнаа и на стомакот и сигурно ќе ми се појават и на други места затоа што мојата мајка имала и на градите и на нозете. Некаде сум читала дека тоа е до гените и затоа сум многу исплашена. Какви мерки да преземам за да не ми се појават? Има ли нешто што може да ги спречи? Споделете го вашето искуство.
   
 12. marin4e

  marin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  9
  jas cela bremenost se mackav skoja nok so pavloviceva i nepropustiv nitu ednas da ne se namakam i ne mi se pojavi ni edna strija , ama sepak mislam deka e do genite i do elasticnosta na kozata.
   
 13. srcule

  srcule Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  16
  Sonce,
  najdobro e da go mackas teloto so krema so vitamin E,mene mi uspea
   
  На amy-ame му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  191
  Јас тоа го правам со Павловичева во која додавам бадемово масло
   
 15. secret

  secret Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  i jas imam problem so striite i mn se nerviram sega se mackam so edno maslo od hemel i so pavloviceva......nesto dr efikasno ? ima li voopsto?
   
 16. mozo4e

  mozo4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  i jas go imam istiot problem stiriite ne isceznuvaat, osven da sprecis nivnata pojava so toa sto ke se mackas so mrsni ili hidratantni kremii da ne stavas nisto vo vid na gel pozz :D
   
 17. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  34
  Jas imam strii na preponite bidejki bev mnogu slabo koga bev malo, i na 12-13 godini koga po4na teloto da mi se oformuva se podzdebeliv(iako pak bev slaba) i togas mi se pojavija. Imam zabelezno deka vleto koga poveke se grizam za fizi4kiot izgled i vezbam, so zategnuvanjeto gi snemuva i niv. A dosega preparati nemam koristeno bidejki ne mi se poznavaat mnogu.
   
 18. BIKI

  BIKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  striite ke ti gi snema so sigurnost ako se mackas so vitamin AD kapki pomesani so mleko za telo.pozrav ;)
   
  На Fallin-ForHisSmile му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  47
  a dali i posle sedum god od poslednoto poroduvanje ke gi snema so upotreba na toa sto go kazuvas i ima li nekoe posebno mleko vo kombinacija so kapkite ili obicno mleko za telo
   
 20. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  33
  Jas imam strii na zadnikot i po malku na butovite...ponekogas stavam topol talog od kafe i vrz talogot folija i taka sedam 20 minuti...pa sega neznam kolku bi pomognalo ova