1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стрии

Дискусија во 'Тело' започната од eli13, 8 ноември 2009.

  1. kikuuus25

    kikuuus25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    16
    pavlovikeva vo koja dodavas sisence bademovo maslo, ad kapkite, i ampula ili injekcijaa vitamin e, sto ke najdes...ostavas pavlovikevata na toplo da se rastopi malku i mesas se da se soedini....kako sto kaza uste nekoj, sekoj den redovno, bez propust da se mackas...isprobano mnogupati i so efekti...:)pozzzz
     
  2. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    А некоја од вас да го сподели искуството со останатите во врска со вежбање/невежбање за време на бременост? Дали вежбавте, се движевте, што е дозволено, а што не и дали во Скопје има клуб/тренер/медицинска установа која овозможува рекреација за бремени жени?
    А за стриите-дефинитивно зависи од гените 80% а на кожата сигурно ќе и помогнеш ако дополнително ја храниш со павловиќева, витамин Е, А и Д за пиење (колку што знам овие витамини се идеални за секоја жена)...
     
  3. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Ако веке се појават стрии не постои начин (освен по хируршки пат) да се отстранат и да исчезнат.Помадите и кремите само го спречуваат нивното ширење
     
  4. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    naracav krema od francija koja slucajnost mi dojde tester vo raka i staviv cuda pravi momentalno cekam da mi donesat pak zaboraviv kako se vikase ke ti pisam , a pavloviceva koristev i djabe , barem mene ne mi koristese
     
  5. zorica.bl

    zorica.bl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    10
    Стрии на стомакот

    Jas sum 3 mes bremena i vi preporacuva samo pavloviceva originalnata i ad kapki ...Isturete pola sisence ad kapki vo pavlovicevata dobro promesajte i top e!
    [mod-kirilica:2qhpg2hm][/mod-kirilica:2qhpg2hm]
     
  6. marinastr

    marinastr Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    pavliceva mast so bademovo maslo ke ja izmesate zaedno i ke se mackate na kriticnite mesta..provereno ;)
     
  7. len4e

    len4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    60
    da marina, eve od iskustvo kazuvam deka toa pomaga najmnogu, jas koga zabremeniv najgolem problem mi besedeka ke ja izgubam linijata na teloto, ke mi se pojavat strii po stomakot pa zatoa poracuvav kremi od amerika, bev na specijalisti i da ti kazam edna mast koja sini 50 evra ke ja potrosis odma dodeka go izmackas celo telo , neli dodeka si bremena ti pukaat gradi,stomak noze, zadnik pa kaj ti e esapot...
    Eden lekar vaka mi rece,, mozes da potrosis stotici evra na kremi, pomadi, no dokolku tvojata koza ne e sama po sebe elasticna gjabe ti e sve, eve ti sovet od mene zemi pavliceva mast od najgolemite i mackaj go celoto telo 2 pati dnevno vo period od 9 meseci i akoti se pojavi strija dojdi da mi kazes.,,Go poslusav i eve me posle tolku vreme od poragajot nemam ni ednna strija, teloto mi e mazno i sto da vi kazam , ne e sekogas reseniteo samo vo skapite kremi, najgolema hidratacija i elasticnost dava pavlicevta ne za gjabe taa se preporacuva za postignuvanje pogolema elasticnost kaj detskata koza koja e uste poosetliva od bilo koja dr
     
    На Fallin-ForHisSmile му/ѝ се допаѓа ова.
  8. majatri

    majatri Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    36
    Стрии на стомакот

    Jas imam pominato 2 bremenosti i pokraj toa sto bev ogromna (vo vtorata bremenost imam bliznaci pa mozete da zamislite kolkava bev) , sepak sum zadovolna od toa kolku malku strii imam vo dolniot del na stomakot. Prviot pat kotristev nekoj melem za strii od apteka, a vtoriot pat mi go preporacaa eden serum za strii, mislam deka na evelin bese, isto od zegin go kupiv. Redovno se mackav i dobro e.
    [mod-kirilica:26jnrokk][/mod-kirilica:26jnrokk]
     
  9. eci656

    eci656 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    lelle i jas imam strii nA gradite sto da pravam pomagajte ;(
     
  10. 007

    007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Strii na gradite ?! Pomoooooss!!!!! :worried:hock:
     
  11. Minuska

    Minuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    јас иам 2,3 стрии бели на едната града... и уште коа почнаа градите да ми растат ги имав... и мислам ке ги иам цел живот.. :/
     
  12. kalinaaa

    kalinaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9

    marinastr да те прашам ова е за исчезнување на стриите или за да се спречи нивното појавување и во кој сооднос треба да се измешаат овие две супстанци. Мене ми треба под најхитно помош со ова зашто ми се појавија на нозете сега и на градите се појавуваат, а веќе извесно време вежбам...држам диета и се што може да се прави ама не престануваат да се појавуваат :(
    Фала ти однапред ;)
    Поздрав
     
  13. kalinaaa

    kalinaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9


    леле еј знам дека станав досадна :oops: .... ама каде може да се најде ова масло од семки од грозје???
     
  14. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Uf strii !! ;( mi se pojavija uste od malecka koga naglo izvisiv i kozata se rastegna na kolkovite potoa koga malce se popraviv pa oslabev naednas povtorno mi se pojavija na zadnikot i na kraj so slabeenjeto mi se smalija i gradite pa i tamu mi se pojavija :((( Bi bila navistina blagodarna koga nekoj bi mi kazal preparat so koj striite isceznuvaat ili se pomalku vidlivi...Od vasite komentari kolku sto razbrav preporacuvate kremi i sl kako prevencija pred da se pojavat ili se efikasni i otkako ke se pojavat striite ??
     
  15. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    И мене ме интересира, како да се отстранат стриите кои се веќе појавени... Мене ми се одамна, пубертетски, на задникот од нагло слабеење... Слушнав за некое ласерско отстранување, ама ни тоа не давало којзнае какви ефекти само само некоја нијанса изедначување ама и со тоа би се задоволила.... Да не слушнал некој поконкретно за каде кој што како и за колку пари го врши ласерското на стрии... Или некој препарат кој ќе успее бар да ми ги изедначи за некоја нијанса... HELLLP , се ближи лето :D
     
  16. leptirce

    leptirce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    55
    Стрии на стомакот

    aj ako sakas koga ke ti stigne kremata pisi kako se vika mislam ako ne ti e tesko , zs i ja imam problemi so strii na stomak od bremenost. pozz i te molam pisi ni kako se vika kremata
    [mod-kirilica:azh0g1vi][/mod-kirilica:azh0g1vi]
     
  17. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    мене ми се појавија од страна ми сметаат многу :( препорачајте ми крема што делува убаво
     
    На Njanje му/ѝ се допаѓа ова.
  18. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    мене ми се појавија стрии одамна ама модри се, а викаат дека модрите стрии биле тазе и со тек на време ке избледат ама нееееееее кај мене се више година и више и уште се модри не избелуваат! леле што да правам кажете ми како да ги избледам ??? ке бидам задоволна и само да ми бидат бели а не модри :@
     
  19. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Ребека во нејзината емисија Поинакви рекламираше една маст за лузни, (уствари стриите се лузни) односно за исчезнување на лузни, мислам дека се викаше контратубекс (ама не сум 100% сигурна) ако му текне на некој за што зборам нека пише како точно се вика.
    Лично јас немам пробано но викаат има ефект се намалувале лузните, треба да се мачка подолг период од 3 до 6 месеци али делувала.. сепак неможе преку ноќ да ги снема :)
     
  20. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    да контратубекс се вика таа маст што збориш ама нема шанси да е за стрии :^) зашто додека се намачкаш ке ти снема од маста а не е ефтина + она ја рекламира за лузни и флеки а не за стрии :^) :^)