1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стрии

Дискусија во 'Тело' започната од eli13, 8 ноември 2009.

  1. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Jas koga imas 12-13 god naednas se izvisiv 10-12cm za 2 meseci i kaj vnatresnata strana na butovite mi se pojavija strii, i tetka mi od Germanija mi donese krema Nivea i dva tri pati staviv i tolku gi snema, ama sega eve gledam na gradite imam po nekoja samo nemozam da se setam koja Nivea bese, a znam deka sega i tuka ja ima,ke proveram na internet pa ke vi pisam, a najpametno vo parfimerija da prasate od Nivea krema protiv strii i jas taka ke napravam ;)
     
  2. shy

    shy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Ќе прашам за прашуење, ама мислам дека има разлика меѓу Нивеата од балканот и онаа од Германија.Сакам да кажам дека оние проиводи од Нивеа кои се наменети за извоз на балканот се со послаб квалитет. Најарно ќе биде тетка ти пак да ти донесе. :) ;)
     
  3. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Имаш право :lol:
     
  4. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Стрии на стомакот

    striite ke gi snema :!: zboruvas od iskustvo dali navistina ti isceznaa striite ili samo izbledeja zosto dosega ne sum slusnala da isceznat velat deka koga ke se pojavat nema lek mozes samo da gi mackas da izbledejat ili da sprecis da ne se pojavat uste ako imas ti poinakvo iskustvo te molam pisi ;) cekam odgovor pozz
    [mod-kirilica:4dr5kqz8][/mod-kirilica:4dr5kqz8]
     
  5. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Имам неколку стрии на стомакот кои и после 18 месеци од породувањето ми се онака модри никако да избелеат... случајно во аптека ми дадоа една крема се вика Мента и се мачкам веќе скоро 2 недели, и баш синоќа убаво се набљудував пред огледало ептен ми се избледени, ептен сум happy:) секако ќе продолжам да се мачкам.
     
  6. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    :$ znaci menta moze da ja najdam vo aptekite? ako moze samo da mi kazes kolku cini odnapred blagodaram pozzz :hai:
     
  7. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    I mene mi se javia strii na stomakot,no mene mi gi snema so vezbanje mislam ne mi gi snema sosema ama se namalija i ponatamu vezbam i se nadevam deka sosema ke mi gi snema zatoa ti preporacuvam samo da vezbas :)
     
  8. ecen4e

    ecen4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    27
    не знам лек за стрии освен со некој мрсен крем сите тоа ми го препорачаја дури специјалисти за кожа ми рекоја со мрсен крем да се мачкам има подобреност но не изчезнјаа сосема.Но имам читано дека ако сакаш да ги прикриеш додека си на плажа или носиш минич или отворено деколте купи си коректор за кожа нијанса иста на твојата кожа и со него помини по 1 стрија и така на сите ама гледај да не излегувваш од линија потоа одозгора намчкај пудра која ја користиш за лицето ако е за минич обична а ако се капиш за на плажа а ко е водоотпорна ефикасно е за тие моменти иначе за сосема да исчезнат ти кажав мрсен крем ама нема сосема да изчезнат.Се надевам дека помогнав :* :D
     
  9. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    lele pa i jas vezbam od koga znam za mene ama striite si se tuka :!: neveruvam deka ke isceznat da izbledeat da ama da isceznat ??? :tmi:
     
  10. baby.89

    baby.89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Lele devojki i na mene mi izlegoa strii(najverojatno od promena na kilazata) pred izvesno vreme i se prosiruvaat se poveke i poveke...pocnav da se mackam so pavliceva mast i badenovo ulje ...se nadevam deka ke ima efekt.Sakam da ve prasam ako se stavam pak na dieta a vo isto vreme se mackam so pavliceva mast i ulje dali ke prodolzat da mi se prosiruvaat??
     
  11. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Доколку почнеш да слабееш нема да продолжат да ти се шират
     
  12. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Баш напротив!При слабеење кожата почнува да виси и повеќе се истакнуваат додека при здебелување не се познаваат толку...Еве јас како слабеам повеќе ми доаѓаат на израз,а другачкиве мои се подебели од меен и на никој не им се познаваат до толку
     
  13. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.253
    Допаѓања:
    235.989
    Iстото и мене ми се случува,како што слабеам така повеќе стрии :(
    сеа планирам да се мачкам со бадемовото масло,капките A и павличевата маст па ќе видам што ке биде...
     
  14. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    i jas pocnav da se mackam so pavliceva mast +AD kapki pa ke vidime sto ke bide ishodot aj nekoj od nesto sto videl air neka pise i nie da vidime zosto koga gi gledam striite po moeto telo mi se ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  15. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    од стрии глава да не можело да се крене :worried: абе ај кај ми беа само по задникот сега почнаа да ми се Шират и по нозете :( редовно се мачкам со павличева збогатена со бадемово масло и капки витамин ад ама некако не гледам аир. последно почнав да си прам и пилинг пред туширање со бадемово масло и кафеаф шекер на зафатените места. моите се и постари веке бели не се ни надевам да исчезнат ама барем малце да ги подопраам бреее :swear: :D
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.931
    Допаѓања:
    103.253
    Пол:
    Женски
    mi treba pomos. ziveam vo stranstvo , no koga bev vo mk slusnav deka ima nekoja krema pregmama (ne sum sigurna za imeto, inaku e za trudnici) , pa ako znaete dali ima efekt da kazam na moite da mi ja kupat. pozzz :)
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.046
    Допаѓања:
    199.202
    Пол:
    Женски
    Во странство сигурно можеш да најдеш поголем избор на креми против стрии. Во секој случај најдобро е што помрсна крема, што содржи витамини А, Д, Е - можеш да користиш обична Павловиќева маст. Пред некое време тука уште кога Енца беше активна на форумов има напишано што користи против стриите, мислам дека е во оваа тема, неколку страни поназад. Јас почнав да го применувам тој рецепт, имам доста стрии од наглите промени во тежината, па сакам да спречам настанување на нови. Освен тоа, имам слушнато дека кремот Мустела против стрии е одличен, ама е прилично скап, барем за наши услови. Мислам дека е од француско производство, па веројатно таму кај што живееш би можело да го има, дури и поефтин отколку овде. Еве ти слика
    [​IMG]
     
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Користаки направи си смеса од павловичева крема, бадемово масло и витамин Е и мачкај се редовно и во поголеми количини- пожелно е навечер бидејќи треба доста време додека телото ја впие смесата и ќе видиш колку ќе ти биде убава кожата ;)

    п.с. И облечи си некои стари алишта- масна е смесата многу :lol:
     
  19. Green88

    Green88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0


    Sesilija, vitamin E mislis kapsuli ili...?
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Па нема веќе ампули- ќе си купиш Т капс од галафарм околу 100ден е една лента и ќе ставиш неколку. Ќе ги боцнеш и течноста ќе истече
    Еве ги. [​IMG]
    Ќе си земеш од лентите, поефтини се дека се помалку ;)