1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стринг Форсис (String Forces)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Arhangel-maniac, 21 мај 2011.

 1. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  String Forces е македонски бенд, фомиран 1995 г. во Скопје. Досега, имаат издадено четири албуми: Reductio ad Absurdum (2009), Silky Way (2006), Изохронија(2002) и String Forces (1998), музика за ТВ-филм и многубројни настапи низ Македоија и на Балканот. Низ годините нивната музика еволуираше од прогресив рок со дискретни традиционални мотиви, до World Fusion базиран на традиционалната македонска чалгија со електронска позадина.
  Состав:
  Александра Мангаровска-Милиќевиќ (вокал, флејта)
  Александра Кузман (виолина)
  Ади Имери (гитара)
  Дориан Јовановиќ(електроника)
  Лазар Дарковски (тапани)

  Одличен бенд вреден за почит :bow: :clap: Но, недоволно ценети во нашава држава во која се истакнуваат музичари од типот „Тато дај ми пари сакам да станам пејач/ка“ |( Попознати песни се „Sub“, „Каде бегаш“, „Води ме“, „Јас сум ти“, „Келари шарени“ и соработката со Скелеку Скас (Mosaique, Чиста околина) „Мали души“.
   
  На UbavkaBube, Marilyn-Monroe, innablood и 2 други им се допаѓа ова.
 2. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Некако во последно време за мене се истакнаа многу македонски групи, кои дури сега им го сфатив квалитетот на музиката. Едни од нив се и Стринг Форсис, некако уште од првата песна како да се заљубив во нив, уште од првата песна ми се јави љубопитност да побарам да слушнам нешто повеќе од нивната колекција.

  Дали некој може да одолее на убавината на песнава? :x

  http://www.youtube.com/watch?v=7-_zpQk8 ... re=related
   
 3. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300