1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Струмица

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од N.A.T.A.S.A, 10 мај 2011.

  1. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    не споредувајте светски метрополи со нашава Струмица,значи прво и основно овде е сеирски менатлитет,па на фб веке имам видено 2 слики од девојчиња (околу 21 год) како се паднале и овие сеир им пукат....низ земјиве никој не стои само да слика кој паге овде глупердиве Струмички ДА....

    И уште нешто не е работава (само да се мрчи) па у пм и јас сум од Струмица сигурно нема да напаѓам ако сум во право,зошто за некои други работи не мрчам а? Ке дојдете еднаш двапати овде и мислите во Ср се е розево е не е богати....
     
  2. Bunny05

    Bunny05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    124
    Zoza не би да се расправам,ама од далеку се гледа дека си тежок вмровец кој сака да плука по градоначалникот :) Што му фали на градот? Овде дискутираме за градот а не за народот во него. Струмица е еден од најубавите градови во Македонија после Скопје,ама очигледно се што е наше не чини.
     
    На Lili.lili му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Во Струмица до сега сум одела само на карневали или на брзинка на поминување па не сум имала можност да разгледам.Ама последен пат кога бев и кога имав прилика малку повеќе да прошетам искрено се изненадив...градот многу ми се свиѓа и убаво е среден.Широк плоштад,подземниот премин е исто добар,тесните уличиња накај дискотеките...и што е најбитно многу е чисто,јас едно ѓубренце на улица не видов.И на крај за јадење многу пријатно ме изненади и пицеријата Дукат.Убав амбиент,пристапни цени и стварно вкусно јадење.
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    “Струмичкиот карневал“ нема да го промени периодот на одржување на карневалот, останува за време на “прочка“, го менува денот на главната карневалска вечер, наместо во вторник ќе биде во сабота, а Маскенбалот ден пред тоа, во петок.


    Карневалските празнувања ќе траат седум дена, започнуваат во четврток на 23-ти февруари со “Концертот под маски“ на Музичкото училиште “Боро Џони“ од Струмица. Во петок е традиционалниот Маскенбал кога ќе се изберат принцот и принцезата на “Струмичкиот карневал 2012“, кои ќе ја предводат долгата поворката од разновидни маски.


    Главната карневалска вечер или како што велат организаторите, Интернационалната карневалска вечер, ќе се одржи во сабота, започнувајќи од 17:00 часот. Зборното место, формирањето на поворката и почетниот старт остануваат исти, од ЕВН Македонија, покрај хотел “Илинден“, главната зграда на “Македонски пошти“, по должината на Булеварот “Маршал Тито“ од кај “Тинекс“ до Трговскиот центар “Глобал“. На главната раскрсница се свртува лево кон хотел “Централ“, па десно до Собранието на општина Струмица и продолжува десно кон плоштадот “Гоце Делчев“, каде ќе се изведуваат карневалските точки. По завршувањето на триминутниот настап, секоја од маските продолжува кон “19“-ката, покрај Струмичката библиотека, а кај Домот на АРМ маските се одделуваат од поворката.


    По претставувањето на сите маски, околу 22:00 часот во подземниот паркинг простор од плоштадот “Гоце Делчев“ ќе се одржи целовечерна карневалска забава, “Гаража парти“. Детскиот карневал останува на сам ден “прочка“ во недела од 11:00 часот, а на 27-ми февруари, “чист понеделник“, на плоштадот ќе биде организиран “ручек на отворено“ на бел грав или како што велат струмичани “фасуљ“, додека вечерта во 19:30 часот во Центарот за култура ќе биде отворена изложба на карикатури од наградниот конкурс за карикатура посветени на карневалот и доделување на наградите од конкурсот за афоризми на тема “Карневал“.


    Организаторите, поместувајќи ја Главната карневалска вечер, (во организирана форма) од вторник во сабота, кои ја иницираа младите од “Младинскиот Совет“ на општина Струмица, ќе го поттикнуваат некогашниот начин на одржување на “Струмичкиот карневал“, во вторник вечер, кога и секогаш се одржувал карневалот, маскирани лица да одат во домовите на армасаните девојки.


    “Не сакајќи да ја изгубиме традицијата, ќе дадеме посебен акцент на обновување на посетата во домовите на армасаните девојки, со традиционалното “карневалско корзо“, кое ќе го направат наградените маски од Главната карневалска вечер, кои ќе имаат обврска, облечени во своите маски да дојдат на бината да ги примат своите награди, потсетувајќи на времето кога “Струмичкиот карневал“ се одржуваше на Струмичкото корзо“ – рече на денешната прес конференција претседателот на Организациониот одбор, Александар Цицимов.


    Тримерските обичаи во домовите на армасаните девојки, како составен дел на “Струмичкиот карневал“, остануваат како и секогаш во среда, со кои завршуваат годинашните седумдневни карневалски денови во Струмица.

    Превземено од http://strumicanet.com/component/co...-02-02-22-27-39/1644-2012-01-12-01-46-37.html

    Па народе, повелелеееееееееееее!!!!
     
    На Cacy, duffi и bubili61 им се допаѓа ова.
  5. Idonea

    Idonea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    642
    Е јас мнооооооооооогу ви ја сакам Струмицата !
    Сум била само 2 пати, се на карневали, и имам само едно да ви кажам - луѓе, вие знаете како да се забавувате!!! Многу ми се допадна ноќниот живот, сите играат, мнооооооооооогу убави девојки (за оние кои не биле, верувајте, не зборуваат џабе за ова), цените топ!
    Јас почнав да си ја припремам мојата маска, така да за разлика од лани, ова година НЕМА ШАНСИ да го пропуштам карневалот
    :hai:
     
    На eemmiilliijjaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bubili61

    bubili61 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Струмичкиот карневал е прекрасна манифестација.....Повелете и уверете се сами.....
     

    Прикачени фајлови:

    • CSC_0229.JPG
      CSC_0229.JPG
      Големина на фајлот:
      249,5 KB
      Прегледи:
      310
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. aquamoja

    aquamoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    4
    Може ли некој да ми каже Кој е најдобар хотел за престој во струмица за два дена, да биде луксузен и обавезно со џакузи :) и колку се движат цените за престој за 1 вечер Ве молам :D
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Младинскиот Совет на општина Струмица во соработка со Средните општински училишта во вторник, 14-ти февруари, на “Денот на вљубените“ и “Денот на виното“, организираат забава на Градското лизгалиште во Струмица, со почеток во 12:00 часот.

    Како што ни рече Петар Божинов, претседател на “Младинскиот Форум“, по повод овие два прекрасни празници на љубовта и виното, сакаме да направиме меѓусебно дружење меѓу нас младите, но и повозрасните кои ќе бидат таму. Ќе се избира “највљубен пар“, “најдобра порака“, а ќе има и “гратис гушкање“ за оние околу лизгалиштето.

    Планирана е и декустација на колачиња и вино.
    [​IMG]


    Превземено од
    http://www.strumicanet.com/europe/item/2387
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    колку ни е само убавооо уф мори мајкооооо би дала милион евра (да имам) за да си дојдам на карневалот но нема фајда :(
     
  10. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    http://www.youtube.com/watch?v=8J1ER9gY ... r_embedded


    Само еднаш сум учествувала на Струмичкиот карневал и тоа пред 2години. Ама секоја година сум присутна на карневалите по Струмичките дискотеки.
     
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Девојки за време на карневалот, во кафичите и дискотеките под кои услови се влегува?
    Не сум била едно добри 5-6 години, па сега не знам како е.
    Знам дека е невидена гужва...
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Cрцето ми плаче да одам во Cтрумица :D Oд кога не сум била, а мноооогу си ја сакам јас Cтрумица :)
    ќе одам за илинден годинава, па што сака нека биде, многу многу многу ми е убаво таму
    Hародот, местото ама баш се :)
     
    На Marcey му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Ќе те очекуваме Лудото :D
    Инаку едвај чекам да дојде карневалот!Ќе биде прекрасно :)
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Услови за карневалот? Освен што се плаќа во некои дискотеки, друг услов нема ;)

    А за гужвата си знаеш :)
     
  15. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски

    Услов за карневалот е добро наполнет џеп, бидејки таа вечер пијачките се 2пати поскапи за разлика од нормален ден, се перат пари, секаде е скапо, мада и јас сум од Струмица, ама за време на карневалот е лудница, убаво е и нема услови, освен некаде каде што ке сакаш да одиш ке мора да си платиш карта, а дали ке можеш да влезеш... е знак ? .... Како и да е , има неверојатна забава, па ке ве очекуваме сите во Ср :) :*
     
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    На тоа и мислев, на дискотеките.
    Може секој да влезе, така? Резервации освен за маси, за влез и не треба.
    Слушнав некои муабети, затоа.
    Туку пијачките се дупла цена, како што ме држи сеќавање :^) .
    За буџетот ми се потребни информациите :wasntme: .
     
  17. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    дечки треба карти, картата е 200ден, ако не сакате карти да плаќате резервација на маса е 2000 денари вклучено коњак 4 редбул така нешто...

    ова е за во кафе бар пинда
     
  18. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    ах мене коллку ми се иде сега во с
    Струмица за карневалот али далеку сум западна Македонија :|
     
  19. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Одам и јас за Струмица во сабота. Хуху едвај ги убедив мојте. Ќе биде интересно.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Поставив мислење во темата за автобуси и превози ама еве и тука, дали има организирано превоз со комбиња, автобус или слично до Смоларските водопади? :)