1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Струмички карневал 2020

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Компир Манџа, 8 февруари 2020.

 1. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Главната вечер оваа година е на 28ми фебруари.
  Одам секоја година, а ќе одам и оваа.
  Еден од најдобрите карневали во Македонија.

  Дали планирате да се маскирате и да одите?

  d77c6c49e8a1d8ad1bf95c2cced01280_XL.jpg
   
 2. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  Togas e Procka?
   
 3. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Во исто време е со Прилепскиот.
   
 4. @Iv

  @Iv Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  230
  Пол:
  Женски
  Не е во исто време. Прилепскиот е на прочка, а струмичкиот пред.
  Е сега кај мене дома на едниот календар прочка е на 1ви март, а на другиот на 8ми март. Според тоа дека велигден го пишува на 19ти април тогаш би требало прочка да е на 8ми март. Дај некој ако знае нека каже. Забегав малку од темата. Мислам дека порано карневалот беше подобар сега некако послабо ми е. Не верувам дека ќе одам годинава тие што ќе одаат убаво да си поминаат.
   
 5. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.219
  Оваа година изгледа ќе успеам да отидам и многу се радувам :party: Прекрасен настан ми е, ниеден друг карневал во државава не се споредува со овој во Струмица, барем според мене.
   
  На tirkenbal, Ambitious, Superlejdi27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Од година во година е се подобар.
   
 7. Ambitious

  Ambitious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  11.333
  Пол:
  Женски
  На 29ти е карневалот оваа година, прочка е на 1ви.

  Многу ми се допаѓа карневалот како манифестација и како традиција. Ми буди многу убави чувства и имам ептен драги спомени од детството.
  Се сеќавам како со сестра ми ги пречекувавме мајка ми и татко ми од работа секоја година, па ги брзавме за порано да отидеме, да не случајно испуштиме нешто. Потоа седевме во некоја пицерија, секогаш тие неколку што се најблизу до паркот, и не пуштаа да прошетаме малце. Еве се разнежив сега. :inlove:

  Последните 3-4 години, па и оваа, поради студирањето го испуштам карневалот. Секоја година ми е толку мака што не сум дома, па си велам следната обавезно ќе си одам, и пак ништо. ;(
   
  На Blue.Sky и candy.cane им се допаѓа ова.
 8. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  На 29-ти завршува, иначе главната вечер е на 28-ми фебруари. А трае мислам дека 6 дена.
   
 9. Ambitious

  Ambitious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  11.333
  Пол:
  Женски
  Главната вечер е на 29(сабота).
  Почнува од вторник мислам, ама за тоа не можаж да тврдам бидејќи не е нешто што многу се применува. Во четврток има маскенбал за средношколци и петок продолжува општо за сите и од еден потесен круг се бираат крал и кралица на карневалот кои ја отвараат следната вечер.
  Во недела е прочка и утрото се маскираат мали дечиња и шетаат.

  Според традиција треба да си биде во вторник, и долки години беше така. Го сменија во сабота заради поголема посетеност, тогаш луѓето се послободни.
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Па за сабота и јас зборев, ама мислев дека 28ми е сабота. :rofl:
   
  На Ambitious му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  1.065
  Допаѓања:
  4.134
  Пол:
  Женски
  Се сеќавам како мали не носеа со сестра ми на детскиот карневал во Струмица преку денот. Ама бевме среќни :) Додека ги гледавме сите учесници потајно ни беше криво и си посакувавме и ние да сме дел од маските, а вечерта гледавме пренос во живо на телевизија од главната карневалска вечер :D
  Како средношколка одев, ама мислам дека имаше поинтересни забави од сега. Сега не би отишла бидејќи го нема тој дух и радост околу случувањата. Возрасните одбегнуваат гужви и излегувања од дома, децата веќе не се радуваат на тоа и имаат други интереси.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.