1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Струмички карневал

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од QueenN, 18 јануари 2012.

 1. QueenN

  QueenN Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  Епа драги феминки, разгледав по категоријава и видов тема за маски за Први април, за Вевчанскиот карневал, но никаде не сретнав за Струмичкиот. Струмичкиот Карневал е вековна традиција на градот под Царевите кули и е директно поврзан со верскиот празник Тримери . Единствена манифестација од таков вид во Република Македонија , посветена на армасаните (верени) девојки .
  Датумот на одржување се менува во зависност од Велигден и секогаш е во вторник после чист понеделник . Во текот на празнувањето после одржувањето на карневалската поворка , маскираните групи одат во куќите на армасаните девојки каде меѓу маскираните девојките треба да го препознаат својот вереник .
  Струмичкиот Карневал е многу стара традиција и први пишувани извори се од турскиот патеписец Евлија Челебија . Oваа година е променета датата на главната вечер односно наместо во вторник ќе се одржи во сабота. Па ме интересира дали ви се допаѓа промената на традицијата или не? Дали имате присуствувано на овој карневал? Дали се маскирате?

  (ако темава е дупла или не поттикнува дискусија, слободно канта :) )
   
 2. bubili61

  bubili61 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Ке видиме како ке фумкционира промената на денот...Јас сум оптимист,се надевам на поголемо присуство на гости кои ќе се забавуваат,а при тоа немора да брзаат да се вратат дома.....Мислам дека во вторник вечер на плоштадот ќе се доделуваат наградите на наградените маски,пак ќе има забава,а армасаните ќе си ја остварат средбата со армасниците....значи традицијата си продолжува....Повелете на Струмичкиот карневал....ќе биде лудо и незаборавно ви ветуваме (25.02.2012)-сабота....Почеток 18 ч
   

  Прикачени фајлови:

  • Strum.karn..jpg
   Strum.karn..jpg
   Големина на фајлот:
   78,8 KB
   Прегледи:
   476
  На QueenN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Youlen

  Youlen Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  194
  Дали ќе одите на Карневалите во Струмица?

  Ај на нога струмичане, госте ни се соберале :D

  http://www.youtube.com/watch?v=8J1ER9gYhhE

  Не дозволувајте да ви раскажуваат! ;)
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Дали ќе одите на Карневалите во Струмица?

  Нема да одам, и да сакам снегов не ми дава :o
   
 5. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  481
  Дали ќе одите на Карневалите во Струмица?

  Би сакала,ама незнам уште се мислам :?:
   
 6. Saxobeat

  Saxobeat Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  99
  Оваа година се паѓа за викенд сабота 25 Февруари ќе биде супер ве очекуваме....
   
 7. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Секако не го испуштам нашиот Струмички карневал! :D

  Тоа е нешто што не смеете да си дозволите да ви биде раскажувано повелет,ние Струмичане убаво ќе ве пречекаме и угостиме ;) ;)

  И секако од химната песна на Струмичкиот карневал :

  Ај на нога Струмичане,госте ни се соберале,егиди бре мале мале идат ного карневале
  Ехееее :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl:
   
 8. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.565
  Пол:
  Женски
  Планиравме да одиме, ама ништо од планот...баш ми се одеше:(
   
 9. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.342
  И мене ми е многу криво што ќе го испуштам карневалот оваа година, ама ете не е до мене :(
  Ставајте слики и кажувајте како сте си поминале :)
   
 10. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  Девојки ај кажете ми утре од колку е дефилето на маските јас ќе одам па несакам тоа да го пропуштам
   
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.399
  Допаѓања:
  143.809
  Дефилето мислам дека ќе започне во 17 часот
   
  На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.644
  Еве слики од Струмичкиот карневал
   

  Прикачени фајлови:

  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.644
  Ииии Султан Сулејман и неговата Хурем
   

  Прикачени фајлови:

  На duffi и mamma им се допаѓа ова.
 14. QueenN

  QueenN Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  http://www.facebook.com/RadioStrumicaNet -еве ви линк каде можете да ги видите маските на маскенбалот во Сириус :) Инаку еве ме мене во улогата на лудиот шапкар од Алиса во земјата на чудата, на средношколскиот маскенбал кој се одржа во четвртокот :)
   
  На duffi, The.Crab и miljkovic им се допаѓа ова.
 15. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  200
  Ехх колку сакам да одам, имаме куќа во Струмица, ама од глупото школо ни еднаш не сум била :devil: ....
   
 16. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.399
  Допаѓања:
  143.809
  [​IMG]
  Ова ќе бидат принцот и принцезата на карневалот. :)

  Инаку струмичани времето ни се погоди... Конечно топол карневал. :rofl:
   
  На The.Crab му/ѝ се допаѓа ова.
 17. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Од мала си го сакам карневалчето. Ми предизвикува интересна, позитивна еуфорија. Одвај чекам да одам и оваа година, верувам дека ќе има маски за паметење :angel: . Се надевам дека ќе успеам да погледнам барем дел од дефилето (ако не повеќе). Лично, јас, овој пат не се маскирам, но ќе уживам во глетката и забавата која ни претстои :party: :dance: :rock: :makeup: :* .
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Ќе биде јакоо!! :rock: :party:
  Сите ве чекаме :D
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. K0ST0VA

  K0ST0VA Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  58
  Немам присуствувано на ваков карневал а баш би сакала да одам. Добро ќе беше во секој град да имаше така. Ама ајде на кој ќе му текне де. :(
   
 20. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Aууф најубав помин....ма сичко трештеше...Струмичанки мои и вие драги феминки што бевте присутни сношти знаете за што ви зборувам ;) :lol: :dance: :party:

  И едно :clap: за сите маски што беа :D
   
  На delvi, QueenN, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.