1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручен испит за матичар

Дискусија во 'На работното место' започната од UnderTheSun, 24 јануари 2013.

  1. UnderTheSun

    UnderTheSun Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Ако може некој да појасни нешто повеќе околу ова? Кој степен на образование треба да го има поединецот,кој факултет да го има завршено,колку време работен стаж итн. Каков е процесот на станување матичар?Ако некој има информација може да пише и колку изнесува платата на матичарот.Го пребарав форумот но не можев да најдам ништо околу ова ако е дупла правец во канта :)
     
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Ти кажувам само пример, инаку потребно образование и процедури не знам. Една моја познаничка ја примаа на работно место матичар со средно медицинско. Да, со средно медицинско :x Што се не прават партиските врски :D Така што, ако имаш врски - образование не ти треба :D
     
  3. UnderTheSun

    UnderTheSun Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Кај што има сила нема правдина нели ;) :D Така било и ќе биде за жал.Туку ме интересираше како оди процедурата за нас обичните смртници пошто стварно не сум запознаена а ме интересира На интернет ова го најдов за во Србија
    ПОСЕБАН СТРУЧНИ ИСПИТ ЗА МАТИЧАРА
    Закон о матичним књигама
    Законом о матичним књигама („Службени гласник РС", број 20/09) уређено је да матичар, односно заменик матичара (у даљем тексту: матичар) може бити лице које има високо образовање стечено на студијама другог степена (дипломске академске студије - мастер, специјалистичке академске студије, специјалистичке струковне студије) у образовно-научном пољу Друштвено-хуманистичких наука, односно на основним студијама у трајању од најмање четири године друштвеног смера, положен посебан стручни испит за матичара и овлашћење за обављање послова матичара (члан 11).
    па ме интересираше дали е исто и кај нас ако имаме некој матичар на форумов би му била благодарна да напише нешто околу ова :)
     
  4. Faggoty

    Faggoty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Интересно :) Надлежноста за склучување бракови ја има Управата за водење матични книги при Министерството за правда. Значи треба да бидеш вработена таму. На настанот присуствуваат и членови на совет на општината. И не, немој да сакаш да станеш матичар, оти не даваат пари. Ке работиш сабота и недела и динар не ти плаќаат. Можеш и со средно образование да бидеш.