1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни поими

Дискусија во 'Образование' започната од biggirlsdontcry, 10 октомври 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  162
  Ја отварам темава за да си ги објасниме меѓусебно стручните поими кои ни се непознати. :)

  Доколку некој би ми одговорил што е можно побрзо би му била благодарна.
  Мене непознато ми е :

  Што се стопански субјекти?
  Примарна работа на стопанските субјекти?  проследено со некој пример за да ми биде појасно,фала. :)
   
 2. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.629
  ПРЕТПРИЈАТИЕТО Е ОСНОВЕН СУБЈЕКТ НА ПАЗАРНОТО РАБОТЕЊЕ

  Носители на стопанска активност се посебни стопански субјекти кои со заедничко име се познати како
  претпријатија

  Претпријатија - се најразлични организациони облици на дејствување на средствата и предметите за работа и работната сила заради остварување на соодветна стопанска активност


  ПРИМАРНА РАБОТА НА СТОПАНСКИОТ СУБЈЕКТ - е претежната дејност за која е регистрирано претпријатието-стопанскиот субјект. (на пр. 49.41 е транспорт на стоки во внатрешниот и надворешниот сообраќај)

  едит- убава тема :)
   
  На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.