Стручни поими

Дискусија во 'Образование' започната од biggirlsdontcry, 10 октомври 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  160
  Ја отварам темава за да си ги објасниме меѓусебно стручните поими кои ни се непознати. :)

  Доколку некој би ми одговорил што е можно побрзо би му била благодарна.
  Мене непознато ми е :

  Што се стопански субјекти?
  Примарна работа на стопанските субјекти?  проследено со некој пример за да ми биде појасно,фала. :)
   
 2. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.141
  Допаѓања:
  85.533
  ПРЕТПРИЈАТИЕТО Е ОСНОВЕН СУБЈЕКТ НА ПАЗАРНОТО РАБОТЕЊЕ

  Носители на стопанска активност се посебни стопански субјекти кои со заедничко име се познати како
  претпријатија

  Претпријатија - се најразлични организациони облици на дејствување на средствата и предметите за работа и работната сила заради остварување на соодветна стопанска активност


  ПРИМАРНА РАБОТА НА СТОПАНСКИОТ СУБЈЕКТ - е претежната дејност за која е регистрирано претпријатието-стопанскиот субјект. (на пр. 49.41 е транспорт на стоки во внатрешниот и надворешниот сообраќај)

  едит- убава тема :)
   
  На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.