1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    BellaS мислам дека ова на сликата се 4 фотелји споени, едната е 280 €, сите заедно би коштале 1120 €, не знам дали го имаш тоа во предвид, дадената цена е за една фотелја.

    [​IMG]
     
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Да, отпосле видов дека цената била за едно парче, скапичко е реално али многу е добро па ќе видеме со сметките како ќе испадне на крај :)
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Бела не знам зошто ама мене ова воопшто не ми е минималистичко, можеби бојата, на сликава личи на натур бетон :lol: Многу ми е кабасто, ич не ми е суптилно и минималистичко, ова ми е повеќе за некоја дневна со високи тавани, многу детали и со најмалце пет сегменти, вака ми е малечка за со 3 сегменти :D
    За дневната во станот, на тоа и мислев, сепак се работи за мала дневна, додуша нормална, но тој тип на ентериери нема да дојде до израз во овој простор, ти сепак можеш да се одлучиш за таа бела варијанта но нема да го добиеш тој ефект кој го сакаш ;)
     
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Почитувани феминки, при изработка на кујна ако е во форма на Г дали при распоредот на елементите е возмножно плотната и фурната да се постават на косо баш на аголото баш на кошето. Незнам дали појаснив убаво :$ Значи дали е така функционално, зошто кујната е многу малецка, па ова ми изгледа како најрационално решение за да се искористи просторот. Само незнам дали воопшто е возможна таква коса положба на фурната и плотната.
    фала
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.811
    Допаѓања:
    38.283
    Пол:
    Женски
    На плотната е возможна, а мислам дека може и фурна, само што не те разбирам многу, мислиш на вака нешто [​IMG]?
    Зошто за фурна е малку комлицирано, мислам дека нема да може да се отвора функционално, но може на ваков агол да ставите чешма како на сликата или само вратички.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Се самоцитирам затоа што сакам да додадам слика за да го појаснам моето прашање. Сликата ја најдов случајно на интернет во оглас за издавање станови :) во случај некој да си ја препознае. Значи прашањето ми е дали може да ја поставам плотната така косо како на сликата, но под неа да се наоѓа и фурната. Инаку останата поставеност на апаратите и елементите воопшто не е како на сликата.Односно лево од плотната би дошле машина, па мијалник и фрижидер, а десно фиоки
    Фала ви
     

    Прикачени фајлови:

    • ImageHandler.jpg
      ImageHandler.jpg
      Големина на фајлот:
      29,8 KB
      Прегледи:
      295
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Можеш, но имај едно нешто на ум, ако се работи за мала кујна и мал простор знај дека уште повеќе ќе ја смалиш, ќе те кошта само елементот со фурната и плотната колку пола кујна бидејќи плотната за такви агли е многу скапа, само тој дел кошта околу 300 евра, а кога ќе го исфрлиш делот кај плочата од шпоретот нема да ти остане ништо а пак си дал куп пари. Ако немаш заб како на сликава јас би одела со плотна над машината за садови, нешто помала машина во тој случај ќе си земеш и фурна фисока, најлево, така ќе имаш многу простор за складирање и многу убаво ќе ти дојде кујната, цела ќе биде функционална.
     
    На irena.1 и 1209 им се допаѓа ова.
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу за мислењето. Ова дека ќе кошта многу највеќе ме одврати од идејава :D ќе кошта многу,а реално ништо не си добил. Кујната всушност е мала ниша во склоп со трепезаријата и дневната и е долга само 240. Мислам дека ќе се задржиме на стандардот од лево на десно фрижидер, фиокички, мал мијалник, машина исто помала и на крај плотната со фурната. Твојата идеја за плотната да стои врз машината многу ми се засвиѓа (посебно затоа што се добива повеќе простор за складирање), ама па така нема да имаме никаква работна површина, знаеш за сецкање, спремање или па можеби тоа нема врска затоа што трепезариската маса е многу блиску?! :^)
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Па ако навистина ти е блиску можеш да идеш на таа варијанта слободно, и вака нема да имаш нешто многу простор а и простор за складирање нема да имаш многу и како и да се свртиш исто ти е. Препрашај си за опцијата плотна врз машина за садови, дали е изводливо, мада мислам дека е, всушност сум правела таков ентериер и мислам дека нема да биде проблем. За простор за сецкање мене многу ми се свиѓа опција мобилна масичка, како столче високо без наслон, можеш да ја пикнеш во некој ќош кога не ти треба, да ја ставиш како масиче некаде без да ти смета, а многу практично е, можеш да си ја носиш со тебе, на тркалца, не мора да носиш во раце па да ти капа од храна насекаде, само повлечи ја и готово, а не би требало да кошта многу да се направи. Јас дефинитивно ќе направам таква една за мојата кујна, а и секаде препорачувам, многу е практично ;)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Абе на секој коментар ми даваш по некоја идеја :) ова со мобилнова масичка ептен е добро и практично.
    Само за изработката односно фирмата за изработка незнам кој би бил добар избор. Значи фирма асална за кујна, ама да не ме одере? Нешто ем-дизајн на саемов за мебел ми се издвоија, па незнам.
     
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Абе на секој коментар ми даваш по некоја идеја :) ова со мобилнова масичка ептен е добро и практично.
    Само за изработката односно фирмата за изработка незнам кој би бил добар избор. Значи фирма асална за кујна, ама да не ме одере? Нешто ем-дизајн на саемов за мебел ми се издвоија, па незнам.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам право порано препорачував фирми за мебел ама на неколку наврати зезнав неколку луѓе и не сакам повеќе така да препорачувам. Побарај на нет слика од тоа што сакаш или објасни им на мајсторите па нека ти дадат цени, собери повеќе цени, види нешто што работеле и одбери си ;) Иначе јас сум многу за вакви мобилни елементи. Во еден ентериер морав да додадам некако работна плотна а никаде немаше место, дури ни за вакво мобилно масиче, под плотната им ставив плотна на извлекување, како кај компјутерските масички што се полиците за тастатура, на извлекување, супер дојде, скоро на сите работни маси ставивме и многу спаси место. Во друг случај направивме исто вакво мобилно масиче, со повеќе плотни на извлекување, а луѓето немаа купено машина за садови па супер им се вклопи под плотната на место на машината за садови и они никогаш мислам дека не купија машина бидејќи супер им дојде ова :D Они го правеа тогаш од алуминиумски профили масичево со плотни од чисто дрво, многу добро излезе. Штета што ми рикна компјутерот и немам више слики, супер ќе беше да ти покажев нешто :|
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Во право си за ова со препораките. Ми се има и мене случено да сакам да услужам, да помогнам и на крај крива да испаднам. Да ти кажам на саемот за мебел одев со ливчето со димензии од еден до друг и општо се испоразочарав. Имам впечаток дека изведувачиве прво гледаат како да испазарат, нешто многу не се замараа со тоа што го имав како барање, тераат некој шаблон. Сега без оглед ако јас сум нестручна сепак имам некој побарувања па ако не штимаат нека ми кажат. Конкретно сакам горните елементи да бидат до горе (што како ќе се изведе јас тоа незнам) и на неколку штанда добивав сличен одговор Зошто?? :^) ама знаеш дека тоа повеќе ќе те кошта.
    Ама здравје, сега ќе почнам друга тактика. Како одам по гости ќе прашувам кој им ја правел кујната, ако ме бендисува :D.
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да си прашам нешто. :$
    Ова готовиве биро конструкции што се, значи ногарки заедно со тој делот помеѓу, каде освен во Солопром може да се најдат? Прашував во Солопром, ама скапи ми се видоа, а нам ни требаат две бироа? Хелп.
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Ан-на не знам за што збориш ама можам да ти препорачам да си побараш по другиве за иверки што се, стрикно Мимако во Ѓорче го знам како поефтин, кај Кокта стадионот, побарај само плотна и купи ногарки од БитПазар, оние што се како ступчиња, со Л профили за на зид ќе те фати поефтино ;) Инаку цените на иверките не се разликуваат многу многу ;)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EDNAEMAJKA

    EDNAEMAJKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    да замолам за стручен совет
    кујната ни е темно виолетово со светло крем , останатиот мебел е дрво и мебел кафенкаст .
    што најмногу одговара за завеси , преривки нна мебелот крем или темно виолетово?
    и дали во пракса се покажуваат подобро вариолајтот или новите ден и нок(зебра) завеси ?за повеке задржување светлина, одржување, од надвор да не се гледа ,попрактчно ?
    и што е модерно сега да се става на масите?стакло? подстакло што? ако можи некоја слика
    Ви благодарам?
     
  17. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.811
    Допаѓања:
    38.283
    Пол:
    Женски
    Самото тоа што имаш вилолетова боја на кујната е доста од виолетова боја, зошто таа самата по себе е нападна и ладна боја.Кремава нијанса(по можност како онаа на кујната) прекривки би биле идеални, зошто темните прекривки како виолетови многу би го затвориле просторот, може да додадеш пeрнички во различни нијанси на виолетова(лаванда и други потемни нијанси).Ако е убава гарнитурата немој да ја прекриваш цела, само на оној дел за седење.Јас никогаш не сум ги сакала прекривките кои се ставени на убава гарнитура, секако дека е попрактично од аспект што можеш да ги вадиш и переш, ама толку добри гарнитури има денес што штета е да бидат покриени.Но тоа е личен избор.
    Е сега во никој случај немој да ставиш темно виолетови завеси.Јас во пракса не знам кои се подобри, ама мене лично за око подобри ми се ден и ноќ, а и нови се, спој од модерно и функционално.Тие секако и ја пропуштаат и ја задржуваат светлината зошто се составени од провиден дел, мрежа и непровиден дел,полиестер.
    Инаку за стаклото, не знам дали само мене, ама стаклото ми е релативно непрактично решение за маса.Може затоа што сум трапава па ниски маси со стакло нозете ми ги имаат напавено лом од белези, па одбивни ми се.А и постојано остануваат флеки, од прсти, од чаши од чинии, а посебно ако имаш мали деца, ужас.Мене дрвените масички или од друг материјал, не е битно, ми се милион пати поријатни за око и попрактични, а и не е толку опасно дека стаклото ќе се скрши, па беља работа имаш.
    Е сега јас не сум искусна, имам само факултетско образование и мала пракса, ама еве сигурно и AngelOfArh ќе ти даде совет таа е стручна, па ќе можеш да си споредиш и да си го најдеш соодветното решение.
     
    На EDNAEMAJKA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Eci0327

    Eci0327 Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    17
    Здраво, би сакала да ве прашам за совет, мометално реновираме дома и би сакала да ве прашам кои бои да ги искористам за кујната трпезарија и дневната, претходно се ни беше црно бело па некако се заситив од тоа и таа комбинација отпаѓа :D нешто ме влече црвената боја ама не би сакала таа да преовладува, со која друга боја најдобро би ја искомбинирала црвената,или дајте ми вие некој совет за комбинација со кои бои просторот би изгледал посветол и потопол :D поздрав
     
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.811
    Допаѓања:
    38.283
    Пол:
    Женски
    Со црвена боја воопшто нема да биде посветло, таа го за твора просторот.Зависи мебелот каков е, кујната исто така.Светли бои кои добро личат на дневна се кремава, лимон зелена или жолта.Црвената инаку добро би изгледала со кремава, посветла.Ама како ш то реков дај ни повеќе инфо за остаткот од домот.
     
  20. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    ако баш планираш да користиш црвена боја нека биде само еден дел.црвената боја е јака боја , топла ама ако е се црвено ќе се затвори просторот.