1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Пак јас:lol:...на исти ,,маки,, сме и ги следам овие теми, кој што искуство има:lol:

    На реклама5 има истакнато телефони и огласи.
    Јас на неколку се имам јавено и им имам пратено слика од тоа што го сакам и ми израчунаа колку би ме чинело.
    Срамота-несрамота, немав поим колку би чинело, па морав така
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Мене за гардероба ми побараа 1000 еу. Ваква слика испратив Screenshot_20180430-090526.png

    И мислам дека е прескапо. Не може шкаф лизгачки да е 500 еу а јас без врати барам и да е исто. Затоа барам поевтин некој.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    мене за шкафче 30смХ200смХ90см 10 евра ми побараа.
    Мислам дека горе-доле реална е цената од 1000 евра
     
    Последна измена: 30 април 2018
  4. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.389
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
    Ние 1/4 од ова со лизгачки врати сами го направивме за 350 евра. Мислам дека 1000 не е скапо.
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Не би требало без врати да е поевтино?
     
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да ама зависи внатре што ќе имаш и со кој квалитет ќе биде, колку фиоки итн. Тие ептен се разликуваат во цена, механизмите можат да се од 80 денари до над 100 евра од фиока.
     
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.389
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
    Не многу. Нас механизмите за вратите не чинеа некаде околу 100 евра, а се за отприлика 3м должина.
     
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Аха јас нема да имам ни механизими, само рафтови. Значи минус рафтови и минус механизми. Неколку фиоки со едноставно затворање.
    Предлог од каде да најдам мајстор?
     
  9. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    @Cka za tie pari od IKEA ke si kupis so najdobri mehanizmi ever, jas kunjata ke ja pravev taka po merka ,koga ni kaza majstorot kolku e,rekov nema sansi , zatoa sto tukasnite matrijali nikogas ne bi gi sporedila so tie sto se vo ikea kade ima garancija od 20-30 godini .Eve kokretno na kunjata 25 god garancija mi davaat.Mene kunjata od ikea mi e .A za otvoreni plakari imas vo ikea(posebna serija se tie nameneti za soba plakar) bez vrati toa sto tebe ti treba , i jas imam soba plakar znam sto konkretno ti treba.
     
    На Glasna и Cka им се допаѓа ова.
  10. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Сакаме да направиме плакар на балкон, па ни треба совет од каков материјал да го направиме?
    Еден дел од денот плакарот го пече сонце, а и ако заврне, постои можност странично и да го натопи. Ни викаат да не го правиме од иверка туку од медијапан, дека медијапанот бил поиздржлив како материјал.

    Побаравме понуди од фирми што изработуваат мебел, за плакар од 185см *65см од оплеменета иверка ни побараа 750 евра, а за од медијапан ни побараа 900 евра. Не се малце ненормални цениве?!?!?! :^) :@
     
  11. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Cka цената е таа, многу материјал има, затоа и толку пари бараат. Можеби ке најдеш некој за 900 евра да го направи, ама не очекувај помалку од тоа.

    @MIA-SK јас не би ставила дрвен плакар на тераса, ниту иверица, ниту медијапан. Правиме муабет за дрво, а ако го пече сонце или го фати дожд, ке треба да правиш нов плакар за година- две.

    Колку за ориентација,
    Плакар (200x130x80) + работна маса (100x130x80) + ноќна масичка (80x60x50) + полица (две даски од 200x20 и две даски од 100x16 кои сами ги монтиравме) не чинеа 500 евра (оплеменета иверица).
    П.С: Димензииве ги пишувам од ракав (не се сеќавам на точни димензии, значи 10 сm +/-).
    Ние отидовме со цртежи со точни димензии и избравме иверица, мислам дека беа готови за еден месец.
     
  12. Jas!

    Jas! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    @Cka на вграден плакар со лизгачки врати го немаш внатрешниот материјал за обложување на ѕидовите и тој ти крева на цена. Во вградениот плакар, држачите (барем кај мене) се прицврстени на ѕидовите.
    @MIA-SK прашај цена на шприцан медијапан, ама да ти ја направи со боја за автомобили, барем делот што ти е изложен на надворешни влијанија, иако е препорачливо да го заштитиш цел.
     
  13. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R и @Jas! фала за одговорите. Знам дека не се најсоодветни материјали иверка и медијапан за плакар што ќе биде изложен на дожд и сонце. :( Ама плакар на тераса ни е неопходен, во него ќе го ставиме и ладилникот.
    Стварно не знам од каков материјал да го направиме? @AngelOfArh некоја идеја?
     
    На Jas! и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    Cka татко ми изработива мебел по мерка, доста е познат во нашиот крај и има досега многу домови уредено и по другите градови, јас сум дизајнер и ги работам плановите и цртежите. Ако си заинтересирана пиши лп ќе ти објаснам подетално и ќе сподеалам изработки.
     
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    Пластифициран или фарбанмедијапан со водоотпорна боја. Иверица никако. Мојот елемент за во купатило е од фарбан, исто и кујната, места каде што водата нон-стоп ќе има влијание. Штом татко ми рече дека е ок за таму значи и за тераса ќе е во ред. Еве слики да видиш како изгледа. IMG_20180425_110918.jpg IMG_20180415_131159.jpg
     
    На duffi, Oneo, Jas! и 3 други им се допаѓа ова.
  16. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Фала многу за одговорот! И нашата кујна и купатило се од фарбан медијапан.
    Со оглед на тоа што плакарот ќе биде изложен на сонце и дожд, искрено некако не ни се даваат 900 евра за толку мал плакар за на балкон. Па уште ако се упропасти и ако треба за 2-3 години да го менуваме како што сите ни викаат :@
     
    На Rebecca_R и 1209 им се допаѓа ова.
  17. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Дали вреди за во кујна да се стават шарки со меко затварање Blum или и шарки со не-меко затварање ќе завршат работа? Има ли голема разлика во квалитет, затоа што во цена има огромна разлика.
     
  18. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Во Тамасо оков има квалитетни шарки со меко затварање GTV, околу 70 ден. е шарка.
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Каде можам да најдам плочки за скали налик дрво, ама целосни? 30 широки 150 долги? Се превртев....
     
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.389
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
    Јас во Бриколаж гледав такви големи плочки, ама не знам дали имаат дрво дезен. Исто така до Форма Нова во истиот влез има продавница за плочки, таму исто имам гледано.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.