1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Жени, сакам да правам кујна без рачки. Искуства во врска со други начини на отворање на долните и горните елементи? Повеќето долни елементи ги сакам на извлекување ама не знам колку би било практично и како може да се изведат за да немаат рачки? Гледав нешто во икеа сигурно нашиве мајстори користат други но чисто механизмот ме интересираше на притискање или во некои салони како шо го нарекуваат нa "touch". Имате некоја нешто вакво по дома и дали е само подобро за око или вистина практично и нормално трајно решение (мене ми е страв да не се расипи механизмот за мн брзо па да не затвораат по некое време). Гледав и некои лајсни ги ставаат наместо рачки и тоа не ми е јасно оти никој што го познавам нема нешто поинакво од стандардниве шо се користат во повеќето кујни. Се ова или на гугл или во салон ми е видено. Ај ве молам помагајте. Фала ви :*
     
    Последна измена: 19 јуни 2018
  2. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Ќе ве замолам ако знае некој да пообјасни како да израчунам димензии на скица моја нацртана за куќа , поточно вака знам колку на колку ќ бидат соби и дневна , трпезарија , кујна , гаража , бањата и котларницата ама надворешно нели за столбовите колку на колку и плочата колкави да бидат ..
    Дајте ми совет како да го прерачунам тоа , архитект премногу пари ни бара за да ни го направи тоа компјутерски .
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Нема што ти самостојно да рачунаш колкави да бидат столбовите, плочата и општо носивиот систем. Тоа е сериозна работа и си го рачуна статичар кој е стручен за такви проблематики.
    Архитектот ти црта само скица врз база на претходно дадени податоци и увид на локација. Совет барај кај статичар.
     
    На crimson и danichap им се допаѓа ова.
  4. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Па тоа ми беше муабетот само не знаев како да го пишам не ми текна и пишав архитектот ама ни бара за да ни одреди се тоа компјутерски 9000 денари од квадрат , а премногу е дека кај нас не е урбанизирано и не ни треба дозвола за градба и слични процедури па затоа скицата од општина ни кажаа сами да си нацртаме и како и колку сакаме , скица имаме само димензии пнето и пбруто немаме .
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Еве види си за кои објекти не е потребно одобрение за градба.
    https://www.pravdiko.mk/za-koi-gradbi-ne-e-potrebno-odobrenie-za-graden-e/

    За сите други и тоа како е потребно, инаку ти се води како дивоградба.

    Сама можеш да си кажеш и да си скицираш каков да ти биде распоредот на собите по катови - иако и тоа е дискутабилно.
    Ама дека ќе можеш да си пресметаш статички точно колку треба да ти биде носивиот систем - не би се согласила.
    Јас не би ризикувала, ти како сакаш.
     
    На ❤️Sneze❤️, danichap и crimson им се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Не можеш сама, можеш само глупост да направиш.
    Распрашај се на повеќе места ако тоа ти се видело скапо. И не знам како тоа компјутерски го замислуваш правењето на проект за куќа, ама покомплицирано е од што мислиш и многу параметри играат улога.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Мажми е градежник и кај него во фирма ги праша архитектот и статичарот па толку му побараа и отиде во општина да праша се што ни е потребно за да почнеме со градба и одговор добивме дека не ни треба ништо друго освен материјал за до декември да се направи да се поднесе за легализација , тоа цело место кај нас се води како земјоделско дека е село и нема многу куќи исто ни канализации и комуналии па затоа имаме само обавеза приклучок за струја 700 евра да платиме , и затоа со маж ми сакавме да израчунаме сами колку и како испаѓа за градба .
     
  8. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Разбирам, ама тоа што го бараш сепак мора да го пресмета статичар или барем консултирајте архитект. Ризично е сами да си пресметувате и да импровизирате со носив систем.
     
  9. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Taка е во право си , ќе прашаме повторно но , на друго место да не избрзаме толку многу да даваме кај статичарот што им е од фирма .
    Ви благодарам и на двете за советот .
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Screenshot_20180619_224456.jpg
    Ova e podot od dnevna. Dajte sovet za boja na garnitura. Kujnata e Bela mat so crn mermen odozgore. Inaku kujnata e zatvorena I ne se a mnogu
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Можеби не е за овде мислењево. Преместете го слободно.

    Сакаме со сопругот да направиме еден ќош или катче за медалите ,дипломите и сертификатите. Па сакаме идеи и предлози.

    Сакаме паркет. Кујната са е од медијапан со сјај ама да биде нежна и да не биде нападна боја. Во дневната кај што ќе ни е печката сакаме да биде имитација на камин затоа што местото некако не ни одговара. Или кај што ќе е тв. Да има тапет имитација на тули/камен. Во секој случај сакам кремаста боја и некоја друга нежна и прикладна. Затоа што украсите и пердињата и тепихот ќе имаат драч боја контра нешто на целиот мебел.
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.192
    Допаѓања:
    123.809
    За првото... И ние имаме многу медали и пехари па размислуваме во работната соба да правиме дел само за нив. Вака нешто

    Screenshot_20180907-114524_Chrome.jpg

    Screenshot_20180907-114824_Chrome.jpg
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    @crimson и остали кои ќе прочитаат, дали во дуплекс стан можеме горе да допуштаме 2 вециња плус?
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.192
    Допаѓања:
    123.809
    предлог слики за уредување двор од 500 кв, со детско катче со лулашки и песок или камчиња, патека до влез на куќа ќ, дела за седење со маса и она троседот на лулање, и дрва околу двор, квадрат е? Секој предлог е добредојден
     
  15. Berguzar

    Berguzar Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    7.314
    Ако некоја знае да ми каже каде се изработува мебел по мерка, конкретно ми требаат столови малку повисоки од стандардната висина.
     
  16. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    4.368
    Пол:
    Женски
    Не можам да ти пишам лп, пиши ми ти да ти пратам линк за да не правам реклами јавно. :)
     
  17. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Некој за помош околу екстериер,уредување дворно место,боја,материјали,исто и фасада -изолација,материјали,боја?

    Малку касниме временски, се надевам временските услови ќе дозволат.
    Не можеме баш да се одлучиме околу боја,пошто колку и да звучи глупо и банално пошто пребојуваме ограда/гаража,менување врата и уредуваме двор, фасада и има малку проблем околу цело вклопување на бои и материјали.

    Ако е расположен некој за совет или има познавање,ако може ЛП и би испратила слики секако од сегашната состојба.
     
    Последна измена: 25 октомври 2018
  18. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    2.467
    Пол:
    Женски
    Ми треба аголна гарнитура со малку по специфични димензии. Дали е можно негде по салониве да може да се корегираат димензиите? Или некој што изработува мебел по мерка ?
     
  19. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    Јас имам аголна гарнитура Флорида Мебел од Тетово таму ја купив,дојдоа измерија како сакаме спрема просторот и супер ни иаспадна.Сигурно има и во други салони што ќе ти направат по мерка.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.241
    Слушнав дека Каслов мебел правеле по мерка.Ако познаваш некој од Кавадарци, нека се распраша.И цените многу пристапни биле.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.