1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Ако имаш простор за отварање на вратите само замени ги со вратички во боја на иверица која ќе ти се допадне. Белата иверка е малку трики она знае да личи cheap ама тоа е ради финишот ќе си одбереш со убав финиш/текстура и тенка кант трака. Ќе си ставиш убави рачки и топ ќе излезе. Кога правиш од нелизгачки плакар во лизгачки ќе треба да се прави оквир за да се заштрафи горната шина и да допираат вратите странично зборам ако не ти е помеѓу ѕидови или во долап. Не дека ова е страшно туку некои 8-10cm ќе имаш во длабочина плус за шините и вратите. Јас лично не сакам лизгачки плакари премногу се полнат со прашина и покрај гумите и четките, после треба внимателно да искомбинираш дали ќе ги искористиш сите делови да ги бидат достапни нели сега иде од постоечки и највеќе што е како недостаток на лигачките врати е мора да бидат со дебелоѕиден профил врамени и да имаат укрутувачи за да не се искриват...
     
    На ALISA0000 и Angelceto им се допаѓа ова.
  2. Simovska92

    Simovska92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, барав низ темиве но не можам да најдам баш одговор првото прашање ми е следново сакаме да уредуваме спрат од куќа поткровје да ги затвориме внатрешните скали и да извадиме надворешни со цел да добиеме на соби дали би знаеле ваков зафат дали се исплати и дали е издржлив и која би била сумата отприлика. Следно прашање ми е бидејќи на спратот има само две соби преградени другото е се бетон, би сакала да ангажираме лице за да ни направи распоред на собите со мерки (бидејќи нема) и сл. без внатрешен ентериер само распоред на соби и колку тоа би чинело. Ви благодарам многу. Поздрав
     
  3. M.B.

    M.B. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Пред 11 години ние ги затворивме внатрешните скали со панел, направивме нови надворешни и сме многу задоволни. Си добивме приватност и комплетно нов спрат. Сами си одлучивме за распоред кој најмногу ни одговара, а архитектот според нашите желби направи нацрт. Во однос на цените, цел овој зафат не чинеше околу 8000 евра, но секако цената зависи од многу околности. Мој совет е да побарате мислење од повеќе градежни фирми, тие најдобро ќе ви кажат.
     
    На Nikolina35, Simovska92 и Ula им се допаѓа ова.
  4. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    11.224
    Да се надоврзам со плакарот, јас пак имам голем плакар со темна боја што не ми се допаѓа.
    Сакам да биде бела или кремаста.
    Да ги заменам предните вратички колку може да ме чини?

    Лепење со фолија не доаѓа во предвид, не сме доволно стручни да го изведеме тоа професионално.
    Расмислував за боење, ама дали е изводливо, сепак е кантирана иверка.
     
  5. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Хм зависи каква иверица ќе избереш, има иверици со цена од 2700 до 7700. Покрај цената на иверицата треба да го имаш во предвид искористувањето на таблата, пример ако е дезен треба да се крои во една насока или пратење на шари. Не дека е ова страшно, исто и димензиите имаат удел на вратите. За менување на вратички мислам најдобро е да отидете до фирмите што продаваат репроматеријал и прават комплет услуги како на пр Продизајн, Новомак, Солопром, Мегатехна и да ви пресметаат точно колку ќе ве чини, вие само треба секоја вратичка да ја измерите. Они покрај материјалот ќе ви пресметаат и кроење и кантирање и пример бушење за шарки. И на овој начин мислам дека и сами ќе можете да си ги смените вратите, бидејки на мајстор ќе му се чини малку работа.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Здраво, ве молам за ваше мислење за столчево. Колку е издржливо?
    Ногарките се споени со метално делче и на мисла ми е колку би издржале.

    F4D09D18-47AB-4492-AE17-6506550630C1.jpeg Дали некој има искуство со ваков модел на столче?
     
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    20210410_105056.jpg
    Блокови ли се овие?
    И каде ги има вакви и како им се движи цената некој ако знае
     
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.804
    блокови се по стовариштата ги има цена точно не им знам над 70 ден парче беше
    не се баш ефтини
     
  9. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Слично столче има познаничка, само без тој шизичкиот метален дел. Многу незадоволна е од квалитетот. А слично ми личи ова, дури и понестабилно. Но ако некој има искуство со конкретниов модел, нека каже поубаво.
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам не сум од Скопје не сум сретнала во мојот град вакви затоа прашав
     
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.804
    распрашај се по стовариштата ги има
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.575
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Значи..НЕ..

    Без металните делови е ОК..ама само ОК.. Стабилно донекаде..
    Со металниве е нестабилно.. мислев ќе треснам на земја..
    Баш пред 2 дена седев во една чекална на вакво само црвено..
    Биг ноу..
    А и јас сакав вакви ама без металот..
    Одамна се предомислив.. џабе ми е скандинавски стил кога се нефункционални..
     
    На boomsleng и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  13. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Столицата е многу популарно дизајнерско парче, има одлична ергономија и квалитет, црните метални делови се за подобрување на конструктивноста на ногарите. Оваа столица претпоставувам дека кошта над 500 долари оригинал Витра. Проблемот е заради големата популарност копирана е насекаде во светот, кај нас се среќаваат кинески и турски копии и најразлични варијации на истите со лош квалитет кои немаат врска со оригиналот во однос на издржливост и убавина. Јас би советувала да одберет друг тип столица ако ви е важна издржливоста, од копиите кај нас што се среќаваат нема да го добиете тоа.
     
    На Biljarkata, Ivonan@, boomsleng и 2 други им се допаѓа ова.
  14. **prcla**

    **prcla** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    636
    Пол:
    Женски
    Nasata ograda e vakva ama nie imame Roseville blokovi I gi kupivme po 40den a za stubovite kockastite sto se bloke I po 80 denari I toe izgledaat ubavo
     
    На aleksandrajaneska му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Едно кратко прашање!
    Гледав завеси на страна на фејсбук и им пишав за цена на едни драпери, ми кажаа ова пано е 3м на 3м. Сега не ми е јасно што е пано... Дали така ги викаат драперите?
     
    На **prcla** му/ѝ се допаѓа ова.
  16. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    1.211
    Пол:
    Женски
    Здраво ,дали некој знае која е најевтина цена на теписони,или да предложи друга евтина варијанта за покривање на стар паркет,со тоа што да не биде ламинат или слично,бидејќи се работи за изнајмена куќа.
     
  17. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Kolku ste zadovolni od gletuvan zid. Sakame da gi gleduvame zidovite pa me interesira vase mislenje pozz
     
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.804
    ако е нова градба глетувајте слободно
    ако е стара градба не
     
    На motheron2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  19. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Gradeno e pred 15 god, a izmackano e pred 3 god
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.804
    слободно глетувајте