1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. Balerina90

    Balerina90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Сакаме да менуваме плочки во ходникот и скалите. Дали треба исти плочки или може и различни да се стават. Внатрешни скали во склоп на ходникот се.
     
    На Takeasmile му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Како е е подобро,прво лакирање патос па кречење ѕидови или обратно?
     
  3. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    обратно оти кречиш ќе ти капне и имаш ногу поглема работа можиш да го изгребиш а ти е пресно лакиран патос најаено е откако ќе искречиш
     
    На hristinan12 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    По згради прво лакираат па тогаш кречат ѕидови финално.
    Патосот секогаш можеш да го заштитиш со најлони или картони. Плус ти ке кречиш редовно, секоја или секоја втора година, па можеш да го оштетиш.
     
    На thelittle17, Majra и IRBBB им се допаѓа ова.
  5. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ќе биде сабајле стругање на патос,па одма потоа кречење и задутре лакирање на патос, мислам вака најдобро за да се сушат двете истовремено,бидејќи од 1ви ќе се вселиме ако не мириса многу секако.
     
  6. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ке мириса. Барем една недела ке има мирис. Кај нас мирисаше малку ама сепак го има тој мирис.
    Една рака ке лакираат само?
     
    На hristinan12 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Најверојатно да,ќе видиме како ќе биде.. ќе ги оставам прозорците отворени цело време и ноќе,се надевам после 3 4 дена ќе се седи,нема да има јак мирис, а и гледав некои лакови кои биле без мирис ,ако има таков ќе земеме..
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Здраво ,правиме нова кујна. Сакаме да ставиме керок на работниот простор и островото. Дали имате искуство со овој вид на материјал,во однос на дамки, топлина,трајност и слично ?
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Ако ти е во рамки на буџетот да не се размислуваш за керокот.. Една од подобрите опции според мене..
     
  10. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    3.215
    Пол:
    Женски
    Имам отворен концепт кујна, трпезарија и дневна со тоа што дневната е помала, стеснета во однос на другиве две. Во таа дневна сакам да ставам аголна, клуб масичка и тв. Како можам да го изведам тоа? Маж ми е повеќе за опција кујна, па во средината на собата да биде дневната па во крајот трпезариската маса ама мене така воопшто не ми се допаѓа да е кујната на еден ќош, трпезарија на друг. Имате ли некои предлози кои би ми помигнале да ја средам таа соба без оставање со мажот?
     
  11. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Стави цртеж од тоа како изгледа собата.
    Имаш аголни гарнитури со секакви димензии, а тв комода можеш да ставиш висечка, мала, 180x30×40 ке заштедиш простор на тој начин.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    Јас имам исто и го користам за шминкерница. Ич не сум задоволна, ама ајде не е многу време поминато таму. за често користење дефинитивно не
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jassum23

    Jassum23 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дечки подолго време барам вакви летвички и мајстор за нив, некој да сподели искуство? Фала

    [​IMG]
     
  14. Majra

    Majra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Ве молам, дали некој знае од каде може да се порачаат навлаки за мебел, по мерка?
     
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.275
    Ај мислење
    Ако ставиме темни собни врати и темен под а ѕидовите бидат бели да не ке биде многу мрачно?
     
  16. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Овакви летвички нема да ги најдеш како готов производ. Доколку ти требаат баш вака како на сликата - ѕидна облога можат да бидат изработени од иверица, медијапан или масив. Доколку сакаш да бидат во простор пример како дивајдер тпгаш мора да бидат од масив. Во врска со првата варијанта баш како на сликата - од иверица се прават сп тоа што бираш боја и дебелина. Макс дебелина може да биде 36mm и тоа да се изработува дуплекс, па да се искрантира. Или од некои дезени и бои има и дебелина 25mm. Доколку сакаш да биде медијапан - ќе треба да се фарба со боја по избор и тоа во финиш мат, дебелината е горе доле како иверицата.За масивните се изработуваат со минимална дебелина од 25x40mm. Јас имам мајстори што ги прават доколку сакаш можем контакт во лична порака да ти пратам. Исто и слики од изведба од сите три материјали во различни позиции и варијанти.
     
    На Jassum23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mia...Mia

    Mia...Mia Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Добар ден и од мене.За во спална соба нарачав плакар дел со огледало е дел во резева-циклама боја.
    Сакам да ставам мала тапета над лежајот меѓутоа да биде во иста шара со завесата.
    Каде би можела да најдам тапети и завеси по нарачка во иста шара???
     
  18. Majjja

    Majjja Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво. Не најдов ваква тема па би сакала да ми препорачате некоја фирма што изработува 3Д проекти, изведува и израбoтува мебел (по пристапна цена )
     
  19. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Jas ne bi ti preporacala temni vrati, mislam deka ke bide mnogu mracno, najubavo beli vrati. Kaj nas doma vratite se temni a parhetot e svetol pa pak mi e mracno.
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.275
    20210529_231709.jpg

    за овој модел мислам
    просторот ми е голем и осветлен со многу прозори и врати