1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.394
    Допаѓања:
    4.755
    Пол:
    Женски
    Просечна цена за проектирање ти е околу 10е од квадрат. Е сега за реализација зависи нели од елементите внатре и тоа дали ќе си бараш сам мајстори и ќе шеташ по салони за мебел или оној кој ќе ти го проектира станот ќе ти понуди и реализација. Втората опција е поскапа, но со помалку нервози.
     
    На Волкот му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Волкот

    Волкот Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    139
    Ти благодарам многу.Дали отприлика би било 10.000 евра вторпат опција... Тоа значи тие бираат сѐ а мене би ме консултирале само дали одобрувам?
     
  3. Lattina

    Lattina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    44
    https://www.facebook.com/woodmark.mk/
     
  4. Finna

    Finna Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Kakov mat medijapan e najdobar izbor za izrabotka na kujna, bez razlika na cena?
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.351
    Допаѓања:
    98.121
    Пол:
    Женски
    Гледај само да е без текстура, само тоа имам како препорака од паталец, не како архитект.
     
    На Finna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Finna

    Finna Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Да да, секако само мат во боја имам идеја.
    Проблемот е што различни мајстори нудат различен тип на медијапан (готов, фарбан, пластифициран) кој го фаворизираат и го предлагаат како најдобар избор па затоа ме интересираше ваше мислење или искуство.
     
  7. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Во суштина фарбан, готов и пластифициран мдф се три различни работи. Доколку сакаш најлесно одржување тогаш е пластифицираниот, потоа е готовиот и на крај е фарбаниот. Јас како инженер за мебел со 10 годишно искуство не би те советувала да ставаш воопшто медијапан фарбан, првин мн лесно се оштетува, а особено матот е ужас за чистење. А готовиот мдф изгледа малтене како иверица, има кант и со минимална разлика во текстурата, а од друга страна е збачително поскап. Пластифицираниот медијапан е старо-нова опција хаха порано мн го форсираа сега па толку и не. Реално освен за естетски момент од практична гледна точка медијапанот и не е правилен избор. Има мн комбинации зашто го нудат ама ќе треба на широко и на дугачко да зборам, еднаш дебатирав на темава хаха и се ова што зборам е од искуство.
     
  8. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Не знам дали прашувам на вистинското место но ајде, куќа од 80м2 да се реновира се од под до кров колку би ме чинело?
     
  9. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Здраво, како може да се испланира тука во овој простор кујна? Имате некоја идеа како би се просирило? Да излегува надвор од тоа коцката а да не личи како исфрлено од вода и плеснато само, што би мозела да направам тука, стубчето е вентилација и не може да се бутне..
     

    Прикачени фајлови:

  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.243
    зависи колкав е кровот?
    зависи шо ке теновираш?
    кошуљица,струја,вода инсталација прозори врати мебел?
     
  11. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    748
    Пол:
    Женски
    А дали омате некое вројче од мајстор за кров?
     
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.243
    од каде си?
    распрашај се у градот кај шо живееш јој го работе тоа
     
  13. _Naumche_

    _Naumche_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    1.196
    Пол:
    Машки
    Колку е голем просторот?
     
  14. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Не се одлучивме за тој стан, само ради кујната, премал беше просторот инаку 4кв така нешто. Гз место :D
     
    На nevermet18 и _Naumche_ им се допаѓа ова.
  15. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    здраво ставаме фасада на куката ама од едната страна мора да влеземе во дворот на комшијата да го направиме. Сопругот разговараше со него и тој одобри за да нарениот ден се предомисл и иги избрка мајсторите од нивниот двор и стана пола сид ненаправен. Сега го бараме за разговро но неможеме да го најдеме. Дали има некое друго решение да ми предложите.
    Исто совет за надворешни скали да се направат а да не се лизгат со што е најдобро. Сопругот сака мермер ама јас не бидјеки уше кога ги гледам како сјае мислам ке се лизга на дожд и на снег..
     
  16. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    748
    Пол:
    Женски
    Баш сега кај сестра ми ставаа исто така и они се мислеа мегутоа сепак за да не се лизга и да изгледа убаво се одлучија за гранитни мкслам се викаа плочките како камен емитацкја што воопшто не се лизгаат и преубаво изгледаат
     
    На delvi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Simovska92

    Simovska92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите :) дали може совет за надворешни метални скали од кој материјал да биде лежиштето. Се мислиме за дрво (даб) но е многу пари и ми е страв да не се оштети брзо додека лим не ми изгледа нај нај... :( дали има некоја варијанта да личи на дрво а да е поефтино и каде да разгледувам
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.351
    Допаѓања:
    98.121
    Пол:
    Женски
    Железо и лепени плочки одозгора. Дрво на отворено, па не ти е најпаметно. Плочки сега имаш какви сакаш дезени.
     
  19. happinnes11

    happinnes11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    Дечки сакам плакар за во спална соба на цел ѕид буквално од горе до доле или така наречените Американски плакари. Колку е отприлика цената од метар квадрат дали знаете?
     
  20. ели67

    ели67 Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво до сите
    Ми треба помош за уредување на станче во близина на Католичка црква. Станчето е во новоградба.
    Би сакала да најмам архитект/дизајнер за ентериер за да го средам станчето. Површината е 50-52м2. Содржи малечок салон, 2 спални соби, дневен простор предвиден за кујна/трпезарија, дневна како и купатило со вц. Има и мал балкон.
    Едната од спалните граничи со дневниот простор и сум на мисла да го срушам ѕидот помеѓу нив за да добијам покомфорен дневен престој. Би сакала целосното осмислување на просторот во станчето да го направи/направат стручни лица за да се дојде до наменско и практично искористување на просторот. Ми се допаѓа скандинавскиот стил на уредување со природни материјали и дрво, чисти, прави линии и висока функционалност. Дали има во Скопје добри архитекти/дизајнери на ентериер кои би можеле да ми ги препорачате?
    Однапред ви благодарам за помошта