1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.737
    Некој скоро да реновирал? Ми треба фирма за реновирање. Сакам да рушам еден/два ѕида и би преѕидала пак 2 пати.
     
  2. @Zaljubena

    @Zaljubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2020
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Ставате ли клуб маса во спална?
    Се мислев да ја ставам на сред соба над тепихот кој ќе биде мал само таму под лустерот.
    Од една страна ко чир ќе ми биде, а од друга пак без неа ко празно.
    Давајте мислењаа
     
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.235
    ја не би у спална маса
     
    На @Zaljubena му/ѝ се допаѓа ова.
  4. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Само маса глупо би било. Нема поента. Меѓутоа, доколу имаш простор, можеш да ставиш две фотелји и мала масичка, па да ти биде како простор за седење.
     
    На @Zaljubena му/ѝ се допаѓа ова.
  5. @Zaljubena

    @Zaljubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2020
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Па нема до толку простор. Онака само на сред соба е малку празно, ама можеби така е најдобро.Ќе ставам тепих и лустер таму и доволно е.
     
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.876
    Допаѓања:
    170.969
    Не разбирам кај ви е спалната ако е на средина празно:?:. Ај нацртај8-|
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    2.816
    Пол:
    Женски
    Многу ме интересира колку м² е собата. Така само клуб маса без нешто за седење нема логика. Подобро некоја голема клупа ко табуретка што е за седење и за складирање ако веќе сакаш да пополниш простор, ама сепак зависи и од распоредот. Ама штом викаш за клуб маса има простор, а за фотеља не, значи и нема толкава празнина не знам.
     
    На cresa-jagoda, Biljarkata и @Zaljubena им се допаѓа ова.
  8. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.530
    Допаѓања:
    15.505
    Ана постов ти е од поодамна ама ако имаш предлог за мајстори за детска соба те молам пиши ми:)
     
  9. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    175
    Феминки ќе ве замолам за совет во мај ќе почнуваме со реновирање на станот кој е некаде околу 90м2, има две спални, дневна, трпезарија, кујна, веце и купатило кои ги разделени со ѕид кој планираме да го рушиме за да ги споиме.
    прашањето ми е дали е поарно машините за перење и сушење да бидат во кујната и да се направи како ова на сликата или пак да ја прошириме повеќе бањата да напоменам нема прозорец додека во кујната има. п.с поактивна ќе бидам овој период на темава
    [​IMG]
     
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Лелеее, ич не е за препорачување нашиот мајстор што ја правеше детската.
    Ем, го чекавме два и пол месеци плус од договореното, ем, ја доправаше уште еден месец потоа :(
     
    На azelea и mira.mira им се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    На толкав стан, јас не би ги ставала машините ниту во вц, а поготово не во кујна. Може да изведете некако да направите посебна соба, нешто како утилити каде што би ги сместиле и машините.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    7.297
    So tek na vreme poradi goleminata ke se iskrivat I teshko ke se dvizat zasto mehanizmite sto gi stavaat ne im se kvalitetni.
     
  13. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    175
    Еве го распоредот на собите, сакаме да го бутнеме ѕидот помеѓу бањата и вц. до вц на тој ѕид, во кујната да бидат машините за перење и сушење,
    [​IMG]
     
  14. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    7.297
    Najpraktichno vo eden stan se dve wc zasto so zgolemivanje na brojot na clenovite sekogash ke se ceka na red.Ako imate moznost dvete mashini edna vrz druga vo banjata da gi stavite e dobro reshenie.Ako gi stavite vo kujna ke nemas dovolno prostor za sadovi, servisi I dr , a isto ke slushash buchava dodeka rabotat.Sprema crtezot spalnata lichi za golema, mozes da stavis roditelska banja no toa e golem gradezen zafat na gotov stan.
     
    На Biljarkata, MilaSs12 и nice-girl им се допаѓа ова.
  15. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    175
    во вц има само вц шолја а во бањата, када и умивалник и нема простор за да се стави вц шолја
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.235
    дупни го ѕидот измеѓу бањата и вц и стави си ги таму мапината и супарата една врз друга
    шо димензии имат бањата и вц
     
  17. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    7.297
    Ova prv pat go slusam bez wc sholja.Podobro izvadi kadi I stavi tush kabina no I wc sholja.
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.637
    Допаѓања:
    18.236
    Пол:
    Женски
    Машина за алишта во кујна ми изгледа грдо. Никогаш не би ставила.
    Влага ако си проветруваш редовно нема да има, то гарантирам. Кај мене вецеата ги затвораме само кога има некој таму и ги користи. Инаку се отворени постојано лето зима.
    Када не ти треба, сруши и фрли. Тој простор искористи го за туш кабина (ѕидана со плочки и стакла параван) и машините една над друга.
    По колку квадрати се?
    Кога реновираш се, прашај некого дали ке може да сместиш шоља и во големото. Ама рачунај дека треба тука да се изведе и канал плус, повеќе работа ке има. Секако и пари плус.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.876
    Допаѓања:
    170.969
    Мене не ми отвора никаков распоред:?:.
    Ништо ново не би имала да додадам, стан со 2 вецеа за фамилија е благодет. Сигурно има простор за креативност, јас во нецели 4 квадрати купатило имам се освен сушара, мада и нејзе би ја пикнала кога би ја имала?
     
  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.249
    Не можам да го отворам ни јас распоредот. Безвезе да има бања без шоља, не знам дали може да додадете таму плус шоља да се врзе на иста канализација на таа од вц-то, некако мислам дека не може. Дали да го срушите ѕидот исто е знак прашање, јас и маж ми истовремено стануваме за на работа, он сака да медитира во вц, а јас да се бањам, па така пре би прифатила шољата да ми е одвоена од кадата, да си завршиме двајцата работа, а не да се чекаме. (освен ако тоа не е пречка за вас:))

    Јас инсталациите за машините ги ставив во бања, поприродно ми беше, а и навиканта сум машината за перење да ми е во бања, а кога е тука едната, зошто да не ја ставам и другата си реков, а башка има прозор бањата. Имам и утилити ама таму нема прозор и нема сифон и исто ми беше страв. Сега малку се каам, многу ми се затвори бањата. Има сушари (оние со топлотна пумпа мислам) кои не прават сауна во просторот и мислам дека немаше да има никаков проблем да се во просотрија со спроведена вентилација без прозор, а сифон немам ни во кујна, а имам машина за садови, така да и тој не влијае...

    Ако ти е голема кујната можеш и таму да ги ставиш, ама затвори ги напред со врата, вака да се гледаат мене не ми се допаѓа. Исто можеш и една врз друга ако имаш простор, како што ти кажале.
     
    Последна измена: 8 февруари 2023
    На nice-girl му/ѝ се допаѓа ова.