1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.892
    Допаѓања:
    7.505
    Мајстор што работи со гипс картон, ти фалат места за лепење прашина? Лајсниве се магнет за прашина собирање, а пошо се гипс и фарбани не можеш да ги бришеш со ништо освен прашко и сува крпа. Моментален тренд е, не би ти препорачала.
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    2.578
    Пол:
    Женски
    Вакви лајсни има да си ги купиш 100-200 денари 3м ептен ефтино да си ги залепиш и да се окречи
     
  3. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Во другата тема не добив одговор,можеби тука ќе ми даде некој мислење за монтажните куќи?
     
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.232
    имав напишано таму мислење
    може си го видела може си го игнорирала
    пред да почнам да градам куќа се изформирав читав и постетував куќи монтажни
    Тоа шо го видов воопѓто не ме бендиса па се одлуив за тврда градба
    ем скапи ем за ниакде квалитет
    шупа права шупа за стока
    а 500 е квадрат
     
    На AneSk и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  5. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски

    Не сум го видела коментарот….хмммм а колку се убави на лик…..
    Цврста градба ѕидана куќа,колку е цена по м2 дали знаеш?
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.232
    180 е карабина
    450-500 е клуч на рака
     
  7. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    174
    Феминки ми треба мислење за гранитни подни плочки , дали се лесни за одржување и дали се лизгаат ?
     
  8. Irimiri

    Irimiri Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2021
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Јас имам подни гранитни плочки. Не се лизгаат ама моите се некоја светла крем боја и многу тешко се чистат.
     
    На nice-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    5.852
    Ќе се цитирам тука во случај да не добијам одговор во другите теми:
     
  10. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.394
    Допаѓања:
    4.755
    Пол:
    Женски
    Барај ги како флекери. На фб има доста онлајн страници што нудат.
     
    На Осе и pdb123 им се допаѓа ова.
  11. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.891
    Пол:
    Женски
    Знаете ли некој бравар кој би можел да ми направи железна винарија?
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.351
    Допаѓања:
    98.118
    Пол:
    Женски
    На фб, Ажур мислам се викаше фирмата, од Волково, имаат и летни и зимски.
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    5.852
    Треба да одберам под и врати за стан во изградба. Имам (според мене) многу ограничен избор, и особено не можам да се одлучам која боја на под би била најдобра за тоа што ќе го сакам понатаму.

    Овие трите се изборот што го имам, со тоа што таа најдесно не е баш таква нијанса, туку е многу специфична боја, некоја комбинација од портокалово и жолто. Можеби на другите слики подолу ќе се гледа подобро.
    received_1446233576154228.jpeg

    Не дека се разбирам нешто од дизајн, ама претпоставувам дека сепак подот треба да си одговара, односно да е складен со вратите.

    Еве ги подовите спрема изборот на врати:
    IMG_20230817_201112.jpg

    Оваа врата е она што јас би го избрала во идеален свет, ама не ми одговара со ниеден од подовите. Ја ставив сликата ем за да кажам кон кои нијанси на дрво тежнеам, ем затоа што се гледаат подовите во различна светлина.

    IMG_20230817_201142.jpg
    (и левата и десната врата можат да се изберат, меѓутоа мене лично не ми се допаѓа десната врата)

    Вратата лево не е баш бела, туку е бела со светло сиво. Најмногу ми одговара со сивиот под, иако мислам дека може да се искомбинира и со кафеавиот под (тој во средина). Што мислите вие?

    IMG_20230810_171833.jpg

    Класична бела врата, одговара со сѐ (десно од неа е првата врата, малку поинаку изгледа бојата од овој агол - вака и повеќе ми се допаѓа, не е толку светла како што изгледа на првата слика). Најголем страв имам за чистење, затоа повеќе тежнеам кон другата сиво-бела врата која не е баш чисто бело. Од друга страна, можеби оваа е сепак подобра за чистење, односно кај сиво-белата можеби полесно би се познавало некакво оштетување после чистење, или?

    Е сега, да дадам контекст зошто ми е тешко да изберам под, а со тоа и врата. Сѐ уште немам детална замисла како би изгледал стилот на дневниот простор (дневна + трпезарија + кујна), меѓутоа знам дека сакам пример комодата кај телевизорот, масите во дневната и трпезаријата да имаат изглед на дрво, односно да не се во некоја боја, или барем не целосно (вратничките на комодата секако може да се прошарани со некоја боја). Нешто како првата врата, може и малку потемно. Мислам, не сум фиксирана толку на една боја, само кажувам дека не би сакала дрвото да е темно кафеаво, ептен рустично или пак пребледо крем. Сакам простори кои даваат „огнена светлина“, како навечер во кабина со камин на филм, не знам како поинаку да објаснам :D.

    Значи, најсветлиот под да изгледаше како на скроз првата слика можеби ќе беше и идеално, ама како што гледате од другите слики (барем се надевам се познава), има некоја посебна боја што не знам со каков мебел потоа би одговарал, ама не верувам дека со таква нијанса каква што би сакала, можеби е премногу „дреч“.

    Сивиот под ми дава „канцелариски“ вајб. Мислам, гледав слики на интернет, не велам дека нема добри решенија за дневен простор, ама мислам дека примерите што ги гледам се малку спротивни од вајбот што го сакам :D.

    Што нѐ доведува до кафеавиот под. Не е темен под како што има изразено темни кафеави подови, повеќе го доживувам како избледен кафеав под со темен поттон, ако прави некаква смисла :D Никако не можам да најдам пример на интернет со ваков под, сите се или претемни, или имаат друг поттон, па не знам како би се вклопило со мојата замисла, односно мојата желба за мебел, не знам дали ќе одговара.

    Во суштина, сфаќам дека што и да одберам, нешто ќе жртвувам, само не знам со кој под „штетата“ ќе е најмала :sweat:.

    Се чувствувам како докторска дисертација да направив за 3 бои под и 2 скоро исти бои на врати, ама размислувам со денови и никако не можам да одлучам, затоа и се решив да пишам тука, може ќе се најде некој поискусен да ми каже :D. Во план сум да ангажирам дизајнер/архитект, ама тоа е нов поход сам по себе за кој ќе се консултирам со вас подоцна, сега немам толку време :D.
     
    Последна измена: 17 август 2023
    На marta993, macka91 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  14. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.249
    Ако планираш да ангажираш дизајнер на ентериери направи го тоа пред да го одбереш подот и вратите.
    Од подовите види дали можеш да го најдеш моделот и на интернет да видиш слики од големи површини како изгледа. Не сум архитект ама мое искуство вика дека се што сум видела на мал примерок на поголема површина доаѓа посветло.
    Лично јас сивиот под ни под разно не би го гледаа пошто сиво, а исто и за вратата. Другиве два не можам да доловам што нијанси се иако се од различни агли и светла сликани. На првата слика десниот примерок личи загасен и ми се свиѓа, на другиве ми дречи портокалово.
    За вратите исто не сакам дрво или сиво, би одбрала бела, не е дека се прља повеќе или дека се чисти почесто. Мислам дека дрвениве дезени на врати многу ограничуваат и дека брзо ќе излезат од мода, за да ги вклопиш бар по мој критериум треба да го направи тоа дизајнер и да биде дизанерски складно и пак мислам дека за 10 години ќе се смени стил, а и ако не ги вклопиш добро може кич да изгледа.
    За да не направиш грешка барај си 3д модели некој нека ти изработи за да го доловиш просторот со боиве, многу значи.
     
    На IRBBB и pdb123 им се допаѓа ова.
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.232
    Јас мислам дека би ти било најскладно бела врата со најсветлиот под
    Т.е врата да е бела а подот како или сивиот или тој светло кафениот
    Тој жолт портокалов не
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    2.011
    Пол:
    Женски
    Вратата на првата слика ми одговара со подот на средина. Иста боја се само подот е малку потемна нијанса. Белата врата на втората слика ми одговара со сите три, само што јас не би го избрала најсветлиот. Портокалово жолтиот под на прв поглед изгледа лошо, меѓутоа ако дома ти е повеќе на бело ќе даде топлина во просторот. И јас сакав кај мене да е бело со сиво и не се каам што го оставив паркетот со таква боја. Некако се вклопи.
    Ако комбинираш елементи со дрво запази да е секаде исто дрво, само играј со нијансите.
    Третата врата јас не би ја одбрала
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dionisija7

    Dionisija7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали може на вакви панели да се стави големо огледало? Ќе држи?
     
  18. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    714
    Пол:
    Машки
    Ќе држи.
    Само ова тешко дека ке го најдеш во продажба, треба да ти го изработи некој
     
    На Dionisija7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dionisija7

    Dionisija7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Фала ти.
    Инаку, за панелите мислиш тешко се наоѓаат или тешко е да се залепи огледалото?
     
  20. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    714
    Пол:
    Машки
    Тешко дека ке најдеш готови направени.
    Инаку, огледалото многу лесно може да се залепи
     
    На Dionisija7 му/ѝ се допаѓа ова.