Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. Butterflywomen

    Butterflywomen Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG] Ми треба помош :) Каде можам да најдам вакви за изработка на climbing wall за во детска?
     
  2. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    6.676
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Имам проблем со наоѓање на материјал за изработка на шанк/остров. Конкретно ми кажаа дека за горниот и страничниот дел на шанкот ставаат работни плочи од истите што се за во кујна, и тоа ми е целта да биде комплет, меѓутоа само од дрвените има поголеми димензии. Би сакала да најдам нешто како мермер, да биде квалитетно за да се користи во склоп на кујната, не само за изглед. Предлози?
     
  3. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.248
    Компакт плочи, ламинам, ама се поскапи материјали.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    6.676
    Пол:
    Женски
    Предлог од каде можат да се набават? фала ти.
     
  5. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.248
    Компакт има по сите салони за плочест материјал. Јас конкретно од мегатехна земав пошто они даваа и половини. А за ламинам прашував кај некој по гоогле што ги најдов ама немам искуство.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    1.708
    Пол:
    Женски
    Женски споделете искуство со стаклени паравани во бања, директно ставени на плочки, дали изработуваат по мерка и како ги одржувате :)
     
  7. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    6.676
    Пол:
    Женски
    Нема нешто поубаво и попрактично. Се поставува на лајсна долу на подот и на зидот од едната страна. Има и со готови димензии ама изработуваат и по мерка скоро сите. За одржување се многу едноставни, можеш со било какво средство да го чистиш стаклото и после тоа го одржуваш после секое бањање со оние што се за тргање вода, не знам дали имаат име, ќе ставам слика. Од мене голема препорака, никогаш не би заменила со нешто друго.
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      8,3 KB
      Прегледи:
      59
    На Mia Fuentes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    1.708
    Пол:
    Женски
    Фала за исцрпниот одговор :) Ние имавме голема када и ја тргнавме мачна беше за одржување, сега ми треба време да се навикнам на новиот простор :lol:
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    10.817
    Пол:
    Женски
    Женски, дајте предлог што можам да сторам на ѕид што се протега низ цела дневна и цела трпезарија. Бел е, неглетуван и во должина отприлика 6-7м. Голем простор е некако и слики уметнички би се изгубиле мислам, освен ако не се поголем формат, а таквите ми се скапи. Некоја по буџет френдли опција барам што ќе ми го оплемени просторот, оти ваков празен личи како сеуште да сме во градба.

    Прашањево можда е повеке за ентериер, отколку за архитектура, ама сигурно и вие би имале убави идеји.
     
  10. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.637
    Допаѓања:
    18.236
    Пол:
    Женски
    Зависи од остантиот ентериер има опции.
    Слики ако си за нешто апстрактно не се прескапи. IMG_0024.png IMG_0025.png IMG_0026.png IMG_0027.png IMG_0029.png IMG_0028.png
     
    На DaisyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    10.817
    Пол:
    Женски
    Одлични идеи.
    Посебно полициве. Јесте дека гледам да намалам на површина за бришење :D, ама ваквите не се захтевни многу.
    Не сум многу по апстрактна содржина и да земам такво нешто колку да ми пополни простор нема да ми е по ќеиф и ќе ме нервира.
    Фала ти!
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.101
    Допаѓања:
    8.647
    Пол:
    Машки
    Ако сакаш да продолжиш со опцијата слики, можеш да поминеш многу поефтино а визуелно да добиеш убави ефекти така што ќе си нарачаш нарачаш да ти испечатат слики во било која од маливе печатници, со дизајн, односно слики што ти ги сакаш. Само треба да се потрудиш да најдеш високи резолуции.
    Лично би одел со што поминималистички фотографии со што до израз ќе дојде и самата форма на паноата и просторот ќе добие малку 3Д ефект.

    Слично ко тука (зборам за сликите на ѕид, не другите ситници) IMG_20240104_200335.jpg

    Печатењето не би било повеќе од 50е.

    Друга опција се било какви дрвени вертикални структури во комбинација со позадинско осветлување.
    Ама ова е веќе подолгорочно решение и секако поскапо.
    Оттука и третата опција, да си играш со осветлување на ѕидот (што преку ден само по себе се губи како ефект).

    И на крај ко што е спомнато пред мене, некаква метална структура со минимални полици (и ова не е ефтина верзија).

    Така да зависи колку долгорочно сакаш да ти е решението...
     
  13. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    10.817
    Пол:
    Женски
    Гледав и вакви како колажи слики, да. Би ми завршиле доста работа, во смисол ќе има нешто на ѕидот, ама ич не ми лежат само заради тоа што немаат рамка. Не сум сигурна како би изгледале со рамка ваквите слики на делови, ама вака ми изгледаат недовршени.
    Моментално имам еден принт купен некои си 1500 денари, ама ми немаше длабочина никаква, па јас шлакав со темперни да го направам порелјефен. Немам талент и нормално, изгледа лошо :D. Поентата ми беше да минам што е можно поефтино и со помалце мајстори и прашини по дома.

    Оние вертикални дрва, медијапани, некако сум презаситена од нив, и нив ги имав предвид некој период сѐ додека не почнав да ги гледам насекаде, ординации, влезови на згради...

    Полициве ми се најприфатливи во моментов, ама со иверица нема да се вклопи ич. Во близина имам шанкче од орев, а на спротивниот ѕид имам полици исто така од орев.
    Да биде полицата комбинација метал орев, ќе ме чини бааги.

    А и сакам да ми е решен проблемот еднаш засекогаш, не планирам пак да му ја мислам за 1-2 години.

    Вакво нешто ми се допаѓа, веројатно не би била многу скапа опција.
    Screenshot_2024-01-04-21-39-33-609_com.miui.gallery.jpg

    Фала ти многу на одговорот, сѐ ќе имам во предвид.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.822
    Сега имаш и релјефни медијапани, скоро секое дрво го имитираат. Може да прашаш со такво нешто колку би чинеле полички :)
     
    На DaisyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.248
    На толкав ѕид не ставај мали детали, како овие мали слики или група од слики. Подобро испринтај било каква графика и урами ја, нема да кошта многу.

    Јас визуелно би ги одделила, можеби големо огледало во делот кај трепезаријата и некоја минималистичка комода за пијачки под/пред него, а во дневната голема слика со некое високо саксиско цвеќе од страна.
     
    На DaisyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. cipiripi432

    cipiripi432 Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали има некој искуство со СС студио? Дали може да предложите дизајнерско студио за уредување на домот?
     
  17. cipiripi432

    cipiripi432 Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали имал некој искуство со СС студио и дали може да препорачате некој за целосен проект од цртање до изведба?
     
  18. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми некој архитект кој ке ми направи нацрт план за нова градба на внатрешноста без внатрешно уредување и план за изведба на истиот.
    И дали некок во скоро правел и која е цената од метар квадратен
     
  19. Lightdark

    Lightdark Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2023
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво.Ми треба малце помош,не можам да најдам конкретна тема за прашањево па пишам тука.Да ми кажи некој искуства со плакари,дали се подобри тие на лизгање или пак тие што се отвораат со обичен механизам со врати,сум слушнала различни мислења ама не можам да се одлучам.
     
  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    4.248
    Ствар на вкус е. Шината за лизгачот зафаќа малку повеќе место па ако е кнап просторот тоа едино може да ти направи разлика. Убави дизајни има и со двата, и двата може да ги направат и квалитетно и не квалитетно. Мене лизгачот само ми се покажа како не функционален пошто постојано ми ја оставаа вратата отворена.