1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. Mr. Scratch

    Mr. Scratch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    3.927
    Вреди ли да се доплати 700-800 евра плус за фарбан мат медијапан или да одам со готов? Голема ми се чини разликава сепак :D
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.228
    Не вреди
     
    На Mr. Scratch му/ѝ се допаѓа ова.
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Дали кај нас може да се најдат вакви даскички за ѕид?
    Сакам ѕидот да го направам ваков и да го исфарбам.

    [​IMG]
     
  4. Sugamama11

    Sugamama11 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2022
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Секоја препорака, газдата е еден млад дечко, се вика Мартин, премногу е ангажиран за работата и дава предобри совети како нештото да е подобро. Битно е да има на крај убав збор за него, па затоа се труди премногу. Соработува со многу од продавниците тука, и точно знае што каде има, и сам може да каже каде нештото е поефтино за од таму да се набави. Плус што работат брзо и ептен се профи!
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    6.676
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, ќе ве молам за мислење.

    *Боја на внатрешни врати, дилемата е меѓу црни и бели. Бели имам моментално,но размислувам дали овој пат да одам на црно, не знам дали многу ќе се познава прашина, прсти и дали се потешки за одржување?

    *Мислење за под, плочки во комбинација со подно греење или ламинат? Општо што е подобро за одржување? Ако е ламинат, дали само делот во кујната и ходникот да бидат со плочки или и кујната да е ламинат?

    *Ѕидови, глет или абриб? Глет повеќе ми се допаѓа, подобро ми изгледа во друга боја, но лесно се валка. Абриб многу потешко се оштетува ама бојата не лежи исто како на глет. Сепак што е подобро земајќи во предвид мали дечиња? Дали комбинација би имало смисла?
     
  6. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.366
    Допаѓања:
    7.829
    Пол:
    Женски
    Ќе ти споделам мое мислење, ама не сум архитект.

    Врати: Знам дека дилемата ти е црна или бела, ама ако ти одговара дома размисли си и за крем. Кај што живеам моментално привремено, а и каде што реновирам и ќе се селам ставивме крем и ич не се познава ако се извалка. А ако веќе си одлучена за црно или бело, јас би ставила црна од практични причини.

    Под: Зависи колку ти е буџетот, подното греење е релативно скапа работа и за инсталација и за понатаму за сметки. Ако ставаш ламинат, стави си сегде освен во кујна и ходник од хигиенски причини. Подот во кујната особено сметам дека е важно да е плочка.

    Ѕидови: Мислам дека глет и бои ти се најдобра одлука. Абрибот ќе ти се познава под бојата. Обично го ставаат на балкони и кров во тоалети, барем кај мене е така.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.