1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни средни училишта

Дискусија во 'Образование' започната од Ivanny, 11 ноември 2010.

  1. cecka1

    cecka1 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Има ли некој што ке оди на сообраќајно во Битола ? xD
     
  2. Pepa12

    Pepa12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    16
    Има ли некој што учи во СГГУ „Здравко Цветковски“ на архитектонскиот смер? :)
     
  3. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Средно стручно училиште

    Веќе помина првото полугодие од осмо а јас сеуште поима немам каде во средно... малку помош за средните учичлишта во Македонија? немам никакви посебни желби, освен што не сакам гимназија и медицина... какви струки има? кои мислите дека се најдобар избор за мене?
    инаку ќе имам околу 72 поена.
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Избор за тебе не можеме ние да ти кажеме, туку само опции.
    Имаш средно економско и правно училиште, средноветеринарно училиште, музичко, средно училиште за физичка култура, средно уметничко, средно училиште (за козметичарка, фризерка и сл) кај нас во Скопје се вика Димитар Влахов".
    Во главно тоа ти е изборот, заедно со тие што ги наброја ти, па види што те влече најмногу.
     
  5. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Леле ај некој нека помогне....Од една стр сакам нешто медицина или хемија.Најмногу за општ лекар ама за тоа треба да одам во Штип,Битола или Скопје.Мајка ми некако не е баш за оти сум била мала,па не и се пуштало само двојче...А ако останам во родниот крај треба да одам општа па после 3 и 4 хемија и биологија...А тука ми се и курсовите а и гитарата ќе треба да ја оствам....Да не има у Велес за општ лекар...? Или воопшто да не знае некој шо смерови има поврзано со тоа?
     
  6. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Да прашам јас колку години се учи за автомеханичар? И што предмети се изучуваат,ако има некаде да се види?
    Овој мој брат ништо не го интересира,па мора јас да барам :D
     
  7. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    3г се учи за автомеханичар ,во ск има школо http://mk.wikipedia.org/wiki/АСУЦ_„Боро_Петрушевски“_-_Скопје
     
  8. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Благодарам ;)
    Туку не најдов што предмети се учат,од потешките би требало само математика и физика?
     
  9. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Ќе се запишува ли некој во "Јовче Тесличков"- економско во Велес?
     
  10. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Средно нема за лекар :D . Лекар може да станеш откако ќе завршиш факултет Медицина, па после да специјализираш тоа.
    Можеш да се запишеш гимназија, па после тоа да си бираш на кој факултет сакаш-хемија, медицина, биохемија итн.
     
  11. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Мислев да не е нешто како смер или посебно(на пр фармација,физиотерапевт или лаборант)....oпшта медецина(тука така го викаат :^) )..Денеска разбрав и дека имало во Прилеп и било доста добро.
     
  12. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Колку поени треба да имаш за да се запишеш средно медицинско? Конкретно за медицинска сестра?

    Јас сум осмо сега, и но лани поминав со 4ка (имав околу 5-6 четворки) :( Другите години сум со скоро сите 5ки....
     
  13. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    за медицинско ти требаат 70 поени. Би требало да те примат. Е сега бараат и оцени од Биологија и незнам уште кој предмет, но пресметај си ги поените па ќе видиш. поздрав :)
     
  14. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Како оцени по биологија? Да имаш 5ки биологија треба? Инаку би требало да имам околу 90-95 поени ако сум одлична до крајот на годинава(како што тргнало, мислам дека ќе бидам :$ )
     
  15. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    како тоа 90 сигурно ли ги пресмета како што треба? јас во петто и шесто бев одлична ( во петто со 3 четворки, а во шесто со 1 четворка), додека во седмо имав мешани ( т.е. мн. добра). сега пак ми се мешани, но на крај би требало да имам 70-72. ако сакаш пиши ми л.п. да ти објаснам како се пресметуваат поените. :call:
     
  16. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    За запишување во средно максималниот број на поени е 75 ако си 5.00 сите 4 години. Плус во пресметувањето за средно медицина се рачунаат оценките по биологија и хемија бидејќи се најважни од основното за таа струка.

    Инаку Лајтинг ти чим имаш 4 четворки од 5то и 6то плус мн. добра си била во 7мо и сега ти се мешани- не можепш да имаш толку поени. Јас имав 73 поени со вкупно 4 четворки од петто до осмо (2 во петто, 2 во седмо) кога се запишував медицина ама биологија и хемија ми беа 5ки и затоа имав поголем просек.
    Тие што беа со под 70 поени на прв уписен рок не ги примаа, туку на втор ги примаа ако имаше место и тоа на смеровите за лаборанти пошто се најслаби. Другите смерови посебно сестра се поплнува уште на 1 уписен рок со мн јака конкуренција.
     
  17. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Дечки,има некое средно училиште во скопје за Туристички водич освен „Лазар Танев“ :P
    не прашувам за мене :wasntme:
     
  18. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    WaffleGirl-мислам дека нема како што знам јас распрашај се пак ти :) :*
     
    На WaffleGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AngelinaJoliee

    AngelinaJoliee Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски



    Ме интересирa дaли е мнoгу тешкo фaрмaцијa и дaли би ми билo пoдoбрo дa се зaпишaм прaвнo?
     
  20. male

    male Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Дали некој од средно стручно прва година (најверојатно градежно, илу емуц можеби) ја има книгата Техничко цртање од 2004 година,ми треба да ја фотокопирам од некаде...па ако може нека ми пише пп или тука фала најмногу