1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студенти на ПМФ-Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од milenuska, 14 јули 2010.

  1. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки! Јас сум нова и профилот само ПМФ го направив. Премногу прашања имам. Цел живот ме интересирала Географијата Астрономијата, но од дома секогаш ми велеа само професор можиш да бидиш нема работа ова она ама сигурна сум географија ми е желба и на географија ке се запишам. Матури одбрав англиски математика интерен географија и проектна географија. Дали мислите дека се соодветни? Исто така се двоумам меѓу физичка и наставна географија, со физичка што би можела да работам? И ме интересира на географија одприлика колку се запишуваат?
    Фала ви многу и се извинувам на долгиот коментар
     
  2. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    би сакала да го споделиш твоето досегашно искуство со мене.
     
  3. swizzlec

    swizzlec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Јас сум на ПМФ али не сакам да кажам која струка ради персонални причини. Овака според мене факултетот е ок, има професори што стварно знаат да те заинтересираат за предметот, но има и такви што не ги засега 2% за ништо. Организацијата на студенстски им е катастрофа само тоа ќе кажам, а за друштво мислам дека стварно може да се најде особрно во горната зграда.

    И ја како тебе имам огромна љубов кон географијата, планирав да упишам насока ГИС, но не ме примија али сепак сакам да земам од изборнитр по ној предмет само ми треба некој да ми каже кај кој професори полесно се поминува.
     
  4. reni"

    reni" Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    961
    Пол:
    Женски
    Etnologija na Pmf da se zatvori katedrata ,kadarot od tamu ne moze da se vraboti nikade,eve jas 20 godini sum bez rabota.
     
  5. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Некој запишан на актуарска и финансиска математика да сподели искуство?
     
  6. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.880
    Допаѓања:
    34.227
    Пол:
    Женски
    Бев студент "некогаш"...сега веќе дипломиран проф :D само што не раб по струка
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Дали повторно би се запишала на истото?
     
  8. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.880
    Допаѓања:
    34.227
    Пол:
    Женски
    So ovoj pamet Ne...
    Da sakam biologija no so ogled deka za da rab ko prof treba da imas debeli vrski partiska kniska i da cekas nekoj da se penzionira Ne bi...
     
  9. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Ијас заради истото се двоумам. Ама па ако не географија штоо
     
  10. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Ако има некој што е сега прва година на ПМФ - хемија ако може да ме контактира :)
     
  11. MarlynJ623

    MarlynJ623 Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Здраво пријатели!
    Би сакал да ги слуднам вашите мислења или искуства за смерот Нутриционизам при ПМФ. Во главно ме интересира квалитетот на наставата, пракса и нај главното- можноста за вработување по завршување на факултетот. Исто би ми било од голема корист доколку имате контакт од некој кој веќе студира/предава на факултетот.
    Благодарам! :)
     
    На Nadica1002 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mmmilaaa

    mmmilaaa Нов член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Hiiii, bev na otvoren den na ukim pred nekoe vreme pa doznav za smerot biohemija i fiziologija na pmf i mi deluvase interesno,inaku planirav da idam opsta ama sega sum 50-50.Ako moze nekoj da spodeli iskustvo od smerov na pmf i ako znae nesto poveke za 2ciklus studii-bioloska forenzika(navodno bilo nesto novo ama ne razbrav bas).Thanksssss!!!!!!
     
  13. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Јас имам прашање до сите вие што сте студенти на ПМФ Скопје и не сте биле во студентски дом.
    Каде бевте сместени и како стигавте до факултето
     
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Здраво може некој лп да ми пише многу е итно многи ве молам
     
  15. Sarrra@@

    Sarrra@@ Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Јас завршив на смер биохемија и физиологија, да можам пак да бирам не би го одбрала, смерот е доста тежок, се учат премногу непотребни предмети кои што можат да те заглават со години, за на крај после дипломирање едино што може да работиш во оваа наша вукоје*ина се дијагностичките лаборатории за најмногу 25000ден, фирмите како алкалоид, реплек, скопско, европа, витаминка, џонсон итн им даваат предност на хемичарите преку огласите кои ги објавуваат за работа, или па ти требаат јаки врски.
     
  16. Sarrra@@

    Sarrra@@ Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    3 години седев во Автокоманда, така што за 20мин пеш бев на факс, покрај црквата, низ студентски до факс, и 2 години кај железничка, преку мост, под подвожњак до факс. Се останато до ПМФ би ти било со бус.
     
    На ☆°Night°☆ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Дали лесно се снаоѓаше дека малку одделен е од градот?
     
  18. Sarrra@@

    Sarrra@@ Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Изгледа дека е одделен но не е воопшто, од Автокоманда ги имаш 50ка за до центар, за 10мин се стига, 2ка ја имаш за по партизанска, има безброј линии до транспортен центар од Автокоманда, Бит пазар е исто блиску од факс идевме на кафе некогаш на поголеми паузи. Гледај да си поблиску со живеење до факс,кога ќе ти се шета ќе фаќаш бус
     
  19. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    51.464
    Пол:
    Женски
    Биохемија и физиологија многу за учење а овде навистина нема каде да се имплементира знаењето..сепак за микробиологија земаат кадар од медицински.., биологија-хемија предметни насоки незнам знаете како оди во школствово наше.. е сега би ви препорачала аналитичка биохемија на смер Хемија ... многу повеќе можности и опции..
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Која е разликата меѓу молекуларна биологија и молекуларна биологија со генетика?
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.