1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студенти на ПМФ-Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од milenuska, 14 јули 2010.

  1. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    Смер има само молекуларна биологија, горната зграда е. Јас студирам Биологија наставна, имаме повеќе предмети заедно со молекуларна. Ако ти треба нешто, прашај :)
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ke ti pisam sega :)
     
  3. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.769
    Пол:
    Женски
    Имаш и смер молекуларна биологија само,и молекуларна биологија со генетика.Разлика има во предметите нешто,но не којзнае колкава.Молекуларна биологија со генетика е од 2018 акредитација,така да нов е смерот.
     
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Може да ти пишам лп да ми кажеш нешто повеќе за смеров? Никој не познавам што е на пмф немам од каде да се имформирам
     
  5. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.769
    Пол:
    Женски
    Слободно :)
     
  6. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,4та сум и уште се мислам што понатака. Моментално се мислам ПМФ биохемија и Технолошки прехрамбена и биотехнологија. Знам дека не се поврзани, освен што има хемија на двата и има релативно различни опции за работа, ама сакам да прашам кој факултет е потежок според вас?За ПМФ знам викаат дека е тешко, ама во последно време истото го зборат и за Технолошки и многу е мал бројот на студенти таму. Ќе може некој да ми каже мислење?
     
  7. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.769
    Пол:
    Женски
    Кога збориш за биохемија,мислиш на биохемија и физиологија или аналитичка биохемија?
     
  8. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    На аналитичка биохемија
     
  9. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Јас не сум на хемија ама сестра ми студира аналитичка биохемија па затоа ќе ти кажам мое мислење. Имаат доста хемија и мора да имаш некое предзнаење од истата. Прва година имаа и математика и физика така што и тие треба да ти одат колку толку. На ПМФ немаме колоквиумска недела, се случува секоја недела да имаш полагање, а некогаш и две полагања. Имаат премногу лаб вежби и се на факултет буквално од 8 до 5-6. Покрај испитите полагаат и лаб вежби. Сé на сé, тежок e факултетот, но доколку имаш желба се е полесно.
    Се надевам дека ти помогнав некако :)
     
    На idktbh му/ѝ се допаѓа ова.
  10. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Фала многу, така и очекував да е или барем така ми збореа и мене. Не знам само на Технолошки дали е полесно
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.769
    Пол:
    Женски
    Искрено слично е,ама ПМФ како ПМФ особено на хемиски институт бара премногу хемија.Не дека и на ПМФ има многу студенти,верувам и на технолошки нема.Ама сепак е потешко на хемиски
     
    На idktbh му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    480
    Пол:
    Женски
    Дечки некој да не знае што со полагањата, како, кога ќе се одржуваат?
     
  13. Sarrra@@

    Sarrra@@ Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ако бираш ПМФ оди на хемиски, многу повеќе се ценети и имаат поголеми шанси за работа после дипломирање, на огласи се нив ги бараат, за тежок е тежок но не е неоствраливо, другарка моја ср запиша и заврши хемија без никакво предзнаење, со труд се си бива. Технолошки е полесен од ПМФ.
     
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Јас да сум сега ќе се запишам на Медицина или Аналитичка Биохемија. Имам дипломирано на Молекуларна и не може да си најдам работа иако имам 95% исти предмети како Биохемиско-Физиолошка. Доколку сакате да работите во лабораторија со Молекуларна, 300 врати треба да поминете за дозвола од Фондот за здравство
     
  15. MitMax

    MitMax Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Машки
    Дали го препорачувате факултетот.Дали е добар? И дали со некои од смеровите (Аналитичка Биохемија,Биохемија и Физиологија,Биологија,Хемија) може да се "навлезе во Медицината?
     
  16. Sofche696

    Sofche696 Нов член

    Се зачлени на:
    26 април 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам дали е тешко (знам дека нема лесни факултети но сепак прашувам) на нутриционизам смерот на ПМФ. Некој да сподели информации што како, дали е добар факултетот.. Ти треба ли многу предзнаење од биологија..? Фала однапред!
     
    На Nadica1002 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nadica1002

    Nadica1002 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    И мене ми требаат информации за тој смер :)
     
  18. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.769
    Пол:
    Женски
    Прва година нутриционизам имаат во глобала слични предмети со биохемиска и молекуларна.Смерот е предобар искрено.И да ти треба предзнаење како од биологија така и од хемија
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. munchmallow96

    munchmallow96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    mozes li mene da mi kazes podetalno za kako e na nastavna biologija, dali e tesko,kolku se bara i slicno?
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    Имаме многу зафркнати професори и многу бараат. Повеќе се обрнува внимание на градбата на животните, имаме Инвертебрата-безрбетници, Вертебрата-рбетници, Кормофита, Биохемија...овие предмети сите се по 10 кредити и се потешки.
    Идете на google...
    Напишете институт за биологија и ќе ви излезе страната. Ги имате сите податоци и плус предметите од сите насоки и имате видео за нутриционизам:l: