1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студенти на ПМФ-Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од milenuska, 14 јули 2010.

  1. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Дали на ПМФ има катедра, студии по микробиологија и паразитологија? :)
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    ^^
    Конкретно таква нема. Катедрите на институтот биологија се:
    -наставна насока
    -биохемиско-физиолошка
    -еколошка
    -молекуларна биологија
     
  3. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Нема ниедна феминка што би можела да ми каже нешто околу ова ? :/
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Незнам како оди сега ова со полагањето државна матура, но еве го конкурсот и ти пишува све убаво со кои екстерни и интерни предмети можеш да се запишеш тука:

    http://www.fakulteti.mk/Documents/Upisi ... 2-2013.pdf
     
  5. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Благодарам Kitten.. :)
    Иначе ако има некоја феминка што е на биологија - наставна насока и ако може да ми каже дали овде има многу хемија, физика, тешко ли е.. :/ Ја обожавам биологијата ама хемијава, физикава и математикава ме плашат.. :/
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Па јас сум таму :)
    Хемија и физика имаш само во прва година....Хемии се две: органска и неорганска, а физиката е една: биофизика. И математика со биостатистика имаш во прва и информатика.

    Иначе да не те плашам но за разлика од поредметите понатаму, овие општите во прва година се боза. Понатаму имаш доста предмети кои се поврзани со хемија...едноставно неможе биологија без хемија, не е тоа гола наука. Во втора ти е биохемија, па потоа имаш предмети како физиологија на растенија, микробиологија....сите овие имаат доста биохемиски процеси.

    И јас бегав од хемии и математики, но јас тежината ја видов во предметите кои бараа учење систематики (класификации на растенија и животни со латински имиња), значи бубање на памет, а овие со хемииве полесно ги научив и поминав.
     
  7. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Ааа епа добро, не знаев јас.. :D
    Иначе више ме исплаши ! :P Значи како и да е ќе морам да си се дружам повеќе од планираното со грдите хемии физика и математика.. Мене тоа што ке треба да бубам на памет не ме плаши толку ( испраксирана сум јас од средново зашо у правно школо учам :D ) колку претходно споменатите бидејќи немам основа ама ајде ваљда ќе се снаоѓам некако.. :D Надежна сум ! :D
    И фала ти многу, извини што те замарав.. :)
     
  8. Chocolatce

    Chocolatce Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Дали знае некој нешто повеќе за новата насока на ПМФ - Биологија нешто имало за вештачкото оплодување кај луѓето? дали воопшто постои? благодарам однапред. :)
     
  9. milena-94

    milena-94 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ке може ли некој да ми даде информација за смерот молекуларна биологија?
    Ме интересира што може да се работи по дипломирање и колку е возможно да се најде работа.
    запознаена сум со предметите ,ако може нешто повеќе за професорите да ми кажете :)
    И што е разликата меѓу овој смер и смерот за биохемија и физиологија ?
     
  10. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.796
    Пол:
    Женски
    Isabeau морам да те цитирам. Тврдам, значи тврдам и ништо не може да ме побие дека не поминувате полесно од нас. Ова е изгледа вечна расправија меѓу биохемичари и молекуларци.
    Многу добро знам прва година како ја поминаа молекуларците. додека ние се убивавме од учење органска хемија кај фроса, на нив професорот им го прати колоквиумот по маил ( и двете групи на прашања) тие што се со повисок просек ( не сакам да го именувам девојчето ) ги решија прашањата си ги пратија меѓусебно по фб сите си ги научија и извадија високи оцени. Истово беше и по биофика, и по општа и неорганска хемија
    и не се исти испитите од причина што не ни предаваат исти професори, еве прва година имаме исти предмети ама не и исти професори.

    Значи целта не ми е да се расправам, ама ме нервира кога веке не признаваат :D
     
    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sarricka

    sarricka Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    26
    Лабораториски биоинжинер -која е работата всушност,што се работи?прв пат се распрашувам затоа ич незнам ? :$ :lol:
     
  12. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Јас доаѓам од средно-фармација, и до неодамна бев одлучна да продолжам на фармација. Одлична ученичка сум, но не планирам да се убијам од учење за на крај да завршам во аптека. Подосадна работа од тоа, нема. А, за работа во производство за лекови би сакала ама немам многу надеж, затоа што немам врски. Од цела моја наука најмногу ја сакам хемијата, хемија и ќе полагам матур и сакам да продолжам нешто поврзано со неа. Во последно ме влечи аналитичка биохемија, само малку ме плаши математиката. Доколку може некој да ми објасни нешто повеќе, како на пример работни места, минимален просек што се бара за упис,заинтересираност, професори, би му била благодарна.
     
  13. cancer993

    cancer993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите Дали има некој на аналитичка биокемија на хемиски институт и дали ќе сака да ми објасни подетално за некои предмети? сакам да се запишам но се плашам да не е многу тешко :worried:
    Најмногу се плашам од математика, физика и некои такви поврзани предмети а и за хемиските нз баш точно што се учи (дали има многу задачи за решавање пошто јас ја сакам хемијата али задачите некако не ги сакам) ? Ви благодарам однапред :*
     
  14. cancer993

    cancer993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
  15. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    Здраво, ми треба помош

    Дали има некој физичар, студира физика ?
     
  16. cancer993

    cancer993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Ima li nekoj na pmf sto studira ili fakultetot e zatvoren :D
    nikoj nema da odgovori :((... a se blizi vreme za upis..... ajde ANALITICKA BIOHEMIJA kazuvajte kako e ???!!? :sweat: :^) :*
     
  17. QuuenB

    QuuenB Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    здраво феминки јас сум нова на форумов и сакав да ве прашам што може да се работи со завршување на смерот применета хемија??? :geek:
    Благодарам однапред :D :) ;) ;) :$
     
  18. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Има ли некој што е на географија
    да ми кажи што е како е
     
  19. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    За информации од биохемиско-физиолошка насока, повелетее!!!
    Што знам ке ви кажам.

    Eве и страна од институтот за Хемија.
    http://hemija.pmf.ukim.edu.mk/
     
    На FlameFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. cancer993

    cancer993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки