1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студенти на ПМФ-Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од milenuska, 14 јули 2010.

  1. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Нормално запишување 210
    прво презапишување 420
    второ презапишување 840

    Барем на мојот смер е така. (различни бројќи али се дуплираат на ист начин)
     
  2. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    некој жив студент од ПМФ на смер наставна математика има?
     
    На lilipod му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cancer993

    cancer993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Значи освен партиципацијата од 100/200 euro се плаќа додатно и за секој предмет по 210? :o
    Ова го нема мислам никаде освен на ПМФ

    А зошто е ова вака само пари да земаат ништо повеќе!!!
     
  4. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Да не знаете кога ќе има резултати од вториот уписен рок? Нели требаше денес, ама слабо некако. :^)
     
  5. StillChild

    StillChild Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4

    аааааааааах јас сакааав
     
  6. StillChild

    StillChild Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4

    аааааааааах јас сакааав
     
  7. StillChild

    StillChild Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    сега сум бруцош прв семестер и сум на феит, значи имам математика 1, физика1, електротехника , програмирање и англ....ме интересира ако одлучам да се презапишам на наставна математика-физика , таму исто имам предмети математика 1 и физика 1од прв семестер, дали ке можат да почнам од втор семестер и паралелно да ги положам и останатите 3 од прв од таа насока или ќе морам се од почеток од на есен???? ве молам одговор ( се јавив во пмф, ме изигнорираа малку така да ако иам некој информација мн ќе ми помогни ) . HELP
     
  8. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    како е страшно е?? пиши ми лп матура што полагаше(интерно,екстерно проектна, се пиши ми)
     
  9. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Девојки има некоја некакво известување дали утре ке се одржат предавања/вежби на факултетов?
    ми спомнаа дека наводно и утре е неработен ден
     
  10. Petar90

    Petar90 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Здраво.. Јас сум 4 год.гимназија заинтересиран сум за студиите на ПМФ конкретно за био-хемија дали е толку тешко како што кажуваат, кои од предметите се потешки и која е разликата меѓу био-хемија и аналитичка био-хемија :)
     
  11. M.t

    M.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    11
    решена сум да се запишам на наставна математика... можее да ме упатите малце :) :) :)
     
  12. Petar90

    Petar90 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Anyone ?!
     
  13. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Студенти дали случајно некој од вас знае каде би можела да купам епрувети и сталак за епрувети? Фала многу :)
     
  14. inei

    inei Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Ај и во оваа тема истото прашање да го поставам :) дали имам шанси да студирам биохемија со овој избор на предмети за матура : македонски,англиски и филозофија како екстерни а интерен ми е биологија и проектна задача биологија а просекот за сите 4 год ми е 4 ? некои велат сум требала биологија да го ставам за трет екстерен..знам дека веќе е доцна и неможе да се смени распоредот на преметите ама не е битно биднало што биднало тоа е...Во друга тема на овој форум добив одговор дека не е битно и историја да сум избрала на пмф нема многу студенти па ќе ме примат ..не мислам дека е баш така но ајде... :^)
     
  15. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    ти одговорив на темата кај што праша, ме мрзеше да објаснувам ама очигледно не си ме сватила
    1.
    http://www.pmf.ukim.edu.mk/web/pages/studies
    како што гледаш тие што ти викаат добро ти викаат ама касно ти викаат ти веќе имаш избрано предмети и ништо ама башништо неможеш да направиш за да ги смениш, но што е тука е, списоците веќе се пратени во министерство, ние за некој ден и проектни ќе почнеме да браниме а не допрва да менуваме предмети
    2.
    и покрај ова на пмф се запишуваат мн мал број на стиуденти сега веќе се тргнати списоците од лани а баш сакав да ти си прикачам да видиш примаат и со по 60 бода што значи едвај положена матура, а камо ли да зборуваме за погодени-не погодени предмети, значи доволно ќе е да ги извадиш 5ки
    оди на калкулаторот на страната на финки и пресметај си колку поени ке имаш и ќе видиш дека и со овие ако си одлична ќе имаш околу 90, а како што ти реков на пмф лани примаа и со 60...
    не зборам на памет и сама ќе одма на пмф само на математика, затоа и сум во тек со сите случувања и состојби на факултетов

    нејсе ова беше тоа што сакав да ти го кажам ако сакаш верувај ако не не и онака ништо неможеш да смениш освен нели да се потрудиш одбраните предмети да ги извадиш 5ки за да имаш мах можни поени со несоодветни предмети(околу 90 ) за да бидеш сигурна дека си направила се што си можела, иако и сама ќе видиш кога ќе се запишуваме дека непотребно си кревала паника...
     
  16. inei

    inei Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Jasno mi e odamna deka nemozam nisto da smenam samo onaka prasav za da si znam a proektnata ja izrabotiv uste vo oktomvri i prva ja predadov.... ;)
     
  17. Lovely000

    Lovely000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,
    има ли некоја што студира туризам ?? да ми кажете нешто повеќе за тоа..
    Да ли е многу тежок ? - знам дека секој факултет е тежок ако не се учи..
    Ако има некоја што студира да ми каже како е ?


    Поздрав :)
     
  18. herbaaa

    herbaaa Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Феминкиии, ми треба помош. Сега завршив трета година гимназија, но си размислувам за факултет и сакав да се запишам на ПМФ - Молекуларна биологија, затоа што биологијата си ја сакам многу и не можам да се замислам во друга професија. Но забележав дека годинава молекуларна биологија е во мирување. Зошто е тоа така и дали ќе остане така знае некој? :(
     
  19. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Јас колку што знам, таа насока ја укинуваат. Нема веќе да постои.
     
  20. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Бев решена за биохемиско-физиолошка насока, ама прочитав некои мислења за практичниот дел ( врз животни ) и сметам дека тоа не го можам :| . Налетав на смер форензичка физика ( што ми изгледа привлечно бидејќи сакав на постдипломски да одам за форензика независно од смерот кој ќе го завршам на додипломски ), али физиката не ми оди баш. Ќе ми помогне било какво искуство или информации кои ги имате со овие две насоки :?: :)