1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентскиот живот

Дискусија во 'Образование' започната од Vitorija, 6 јуни 2011.

 1. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Ајде студенти повелете ;)
  Тука како што е напишано и во насловот може да си го дискутираме студентскиот живот.
  Како ви поминува секојдневието, припремите за испит, што е подобро студентски дом или стан, што преферирате, и како се справувате со тоа што некои првпат си одат од дома на студии во друг град.
  Што се предностите а кои се недостатоците со кои се справува денешниот студент според вас, секако предлози што би можело да се подобри се добредојдени.

  Мене на пример не ми беше нешто многу тешко со одвојувањето од дома оти и средно стручно завршив во дру град-Велес (Економија) но она што ми пречи е тоталната неорганизираност во институциите па некогаш мора сам да се снаоѓаш за се, а би можеле да се подобрат условите во студентските домови кои според мене некаде се толку катастрофални и затоа уште на почетокот се одлучива за стан со цимерки :rock:
  Она што ми пречи исто така е што наутро и преку ден се снаоѓаш како знаеш за готвење и храната воопшто :tmi:
   
 2. lovelost

  lovelost Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  15

  Јас не сум студент, но ќе бидам од есен :D Планирам да бидам со 2 цимерки под стан и икрено мислам дека нема да ми пречи она готвење сами, сами снаоѓање за разни работи..... Не сум од Скопје и мислам дека нема да ми биде тешко да се одвојам од мојте, баш би сакала малку сама да живеаам , со цимерки....

  Би сакала да знам какво е искуството на другите кога се запишале прва година на факс во почетокот како се снаогале :) :) :)
   
 3. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Секако добредојдени се коментари на идни студенти, и оние кои ги поминале тие денови и нивните сеќавања за тоа :hai:
   
 4. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Јас си го сакам мојот студентски живот, 2 години седев во стан, убаво ми е, си уживам, не се замарам со мајка ми, шетам, спијам до кога сакам, учам кога сакам.. И многу ми е убаво..
  За оваа година завршив со тој живот, па на есен пак убавини... ;)
   
 5. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  3.223
  Пол:
  Женски
  Јас почнувам од септември со студентски живот...не знам како ќе биде затоа што многу зависи и од цимерките така да искрено се надевам дека ќе ми се погодат... едвај чекам... :)
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Ах шо си го сакам студентскиот живот, убав, слободен, недосаден, планиран и неиспланиран... учиш нови работи, се судираш со секакви лица... стекнуваш искуство шо е најбитно ;) :inlove:
   
 7. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Јас уште една година ќе го почнам студенскиот живот. И често размислувам за тоа, понекогаш и страв ме фаќа пошто сите се жалат од факултет па добро не одите во пекотол на факултет одите..
   
 8. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  ПЕКОЛОТ*
   
 9. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.346
  Допаѓања:
  77.640
  Пол:
  Женски
  Одавј чекав да заминам од дома и тоа ми дојде тоталано освежување. Но, се соочив со ужасни цимерки (во студентки дом). Ајде помина некако, со дечко ми ми беше убаво таму, следна година повторно седев во студентски и беше многу подобро, нови другарки стекнав па и нов дечко, интересни случки, па што се однесува до учењето, во читална не одев, сум учела цела вечер, сум пиела јаки горчливи кафиња и енергетски пијалоци за да останам будна, па од толку неспиење ми се поремети биоритамот и спиев по цели денови, често се успивав за на факултет дури и за денот на колоквиумот, па ме фаќало носталгија за дома и почнувале да ми недостигаат моите, храната, мојата соба, приватност... Да, во студентскиот дом приватноста скоро и да ја немав. Некогаш имав ужасна потреба да останам сама. И оваа година ќе седам во студентски дом, одвај чекам да заминам. :)
   
 10. Boban223305

  Boban223305 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2021
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  69
  Здраво на сите. Еве една тема за која се нема зборувано, мислам. Ако има ваква тема, избришете ја.

  Како и самиот наслов на темата: ЖИВОТ НА СТУДЕНТ ВО ДРУГ ГРАД. Дали на Факултет се имате запишано во друг град (најчесто во Скопје на УКИМ, верувам), одите во метропола, а ни С не знаете од Скопје на пример...Додека студирате, живеете сами во стан. Бруцош..Какво е чувството, дали е тешко многу да се разделиш од семејството и да живееш сам во друг голем град? Искуства, совети, итн.? Се надевам разбирзте за што е темава..
   
  На Meddy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.611
  Допаѓања:
  45.053
  Пол:
  Женски
  сите шо ми викаа дека факс е полабаво од средно....
  :rofl::rofl::rofl::rofl:после 3 години уште се смеам, смејем се а плаче ми се
  ама преубаво искуство е студенткиот живот, дефинитивно
   
  На Anastasija2001 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.