1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентскиот живот

Дискусија во 'Образование' започната од Vitorija, 6 јуни 2011.

  1. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Ајде студенти повелете ;)
    Тука како што е напишано и во насловот може да си го дискутираме студентскиот живот.
    Како ви поминува секојдневието, припремите за испит, што е подобро студентски дом или стан, што преферирате, и како се справувате со тоа што некои првпат си одат од дома на студии во друг град.
    Што се предностите а кои се недостатоците со кои се справува денешниот студент според вас, секако предлози што би можело да се подобри се добредојдени.

    Мене на пример не ми беше нешто многу тешко со одвојувањето од дома оти и средно стручно завршив во дру град-Велес (Економија) но она што ми пречи е тоталната неорганизираност во институциите па некогаш мора сам да се снаоѓаш за се, а би можеле да се подобрат условите во студентските домови кои според мене некаде се толку катастрофални и затоа уште на почетокот се одлучива за стан со цимерки :rock:
    Она што ми пречи исто така е што наутро и преку ден се снаоѓаш како знаеш за готвење и храната воопшто :tmi:
     
  2. lovelost

    lovelost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    15

    Јас не сум студент, но ќе бидам од есен :D Планирам да бидам со 2 цимерки под стан и икрено мислам дека нема да ми пречи она готвење сами, сами снаоѓање за разни работи..... Не сум од Скопје и мислам дека нема да ми биде тешко да се одвојам од мојте, баш би сакала малку сама да живеаам , со цимерки....

    Би сакала да знам какво е искуството на другите кога се запишале прва година на факс во почетокот како се снаогале :) :) :)
     
  3. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Секако добредојдени се коментари на идни студенти, и оние кои ги поминале тие денови и нивните сеќавања за тоа :hai:
     
  4. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Јас си го сакам мојот студентски живот, 2 години седев во стан, убаво ми е, си уживам, не се замарам со мајка ми, шетам, спијам до кога сакам, учам кога сакам.. И многу ми е убаво..
    За оваа година завршив со тој живот, па на есен пак убавини... ;)
     
  5. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Јас почнувам од септември со студентски живот...не знам како ќе биде затоа што многу зависи и од цимерките така да искрено се надевам дека ќе ми се погодат... едвај чекам... :)
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Ах шо си го сакам студентскиот живот, убав, слободен, недосаден, планиран и неиспланиран... учиш нови работи, се судираш со секакви лица... стекнуваш искуство шо е најбитно ;) :inlove:
     
  7. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас уште една година ќе го почнам студенскиот живот. И често размислувам за тоа, понекогаш и страв ме фаќа пошто сите се жалат од факултет па добро не одите во пекотол на факултет одите..
     
  8. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    ПЕКОЛОТ*
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Одавј чекав да заминам од дома и тоа ми дојде тоталано освежување. Но, се соочив со ужасни цимерки (во студентки дом). Ајде помина некако, со дечко ми ми беше убаво таму, следна година повторно седев во студентски и беше многу подобро, нови другарки стекнав па и нов дечко, интересни случки, па што се однесува до учењето, во читална не одев, сум учела цела вечер, сум пиела јаки горчливи кафиња и енергетски пијалоци за да останам будна, па од толку неспиење ми се поремети биоритамот и спиев по цели денови, често се успивав за на факултет дури и за денот на колоквиумот, па ме фаќало носталгија за дома и почнувале да ми недостигаат моите, храната, мојата соба, приватност... Да, во студентскиот дом приватноста скоро и да ја немав. Некогаш имав ужасна потреба да останам сама. И оваа година ќе седам во студентски дом, одвај чекам да заминам. :)
     
  10. Boban223305

    Boban223305 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    63
    Здраво на сите. Еве една тема за која се нема зборувано, мислам. Ако има ваква тема, избришете ја.

    Како и самиот наслов на темата: ЖИВОТ НА СТУДЕНТ ВО ДРУГ ГРАД. Дали на Факултет се имате запишано во друг град (најчесто во Скопје на УКИМ, верувам), одите во метропола, а ни С не знаете од Скопје на пример...Додека студирате, живеете сами во стан. Бруцош..Какво е чувството, дали е тешко многу да се разделиш од семејството и да живееш сам во друг голем град? Искуства, совети, итн.? Се надевам разбирзте за што е темава..
     
    На Meddy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    сите шо ми викаа дека факс е полабаво од средно....
    :rofl::rofl::rofl::rofl:после 3 години уште се смеам, смејем се а плаче ми се
    ама преубаво искуство е студенткиот живот, дефинитивно
     
    На Anastasija2001 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.