1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски домови

Дискусија во 'Образование' започната од Unfaithful18, 28 јуни 2010.

  1. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Да бруцош ќе бидам годинава :worried:
    Иначе ќе се запишувам на економски и во план ми беше Пелагонија, ама сега ќе биде Стив најверојатно ....
    Ти сакаш на филолошки, така?
     
  2. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.464
    Пол:
    Женски
    Е па убаво ,со среќа . :)
    Јас да ,на филолошки ќе се запишам и најверојатно здравје Боже во Стив ќе седам.Е можда и цимерки ќе сме ,што знаеш..
    И не се секирај ,се ќе биде добро.Секој почеток е тежок,но ќе се приспособиме. ;)
    :*
     
  3. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Фала исто и на тебе со среќа :)
    Белким ќе не примат и на факс а и во Стив и можда ќе бидеме и цимерки, само што нема да се знаеме :D :D
    Така е, ќе се навикнеме не сме ни први ни последни :) Позз :*
     
  4. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    stiv e najblisku, vo baraki ne mozat da te smestat zosto veke nema sedenje u barakite. zenskata zgrada e dobra. ja 2 godini ziveev u stiv, po 4 se u soba, (bea po 3, pa pocnaa da nosat i 4ta cimerka) najvazno e kako ke se pogodis so cimerkite. imam sedeno i u pelagonija i u kuzman, u stiv mi bea najubavite denovi :))
     
  5. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Ај некој што седел во Стив ако сака да ми каже по колку се плаќа месечно? Фала :)
     
  6. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    3345 od koi 2000den ti se za bonovi, imas 3900 bona, so znaci za smestaj, voda, struja davas 1345den mesecno :)
     
  7. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    A за пелагонија колку е?Лани знам беше околу 3800 ама годива нешто слушнав дека ке било поскапо.
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    3300 денари се плаќа за во женска зграда. Од тие 2000 ти се за хранарина, а останатите 1300 ќе му дојдат за престојот и сметките.
    За во Пелагонија не знам, мисллам дека е поскапо за 500-600 денари.
     
  9. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    OK фала ви ...... :D :*
     
  10. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Јас по се изгледа ќе одам на филолошки и ми кажаа дека стив ми било најблиску до тој факултет, а една другарка изгледа ќе оди на машински и нејзе најблиску и е гоце, ама имам слушнато дека во гоце не примаат бруцоши, точно ли е или па..? и стварно ли во гоце се по 2 во соба?
     
  11. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Девојки, денес бев да го видам Стив бидејќи нели таму планирав да аплицирам дека е најблиску ...... Ама тие условите внатре леле мори мајче, се згрозив :o :tmi: не знам како можат да дозволат овие властиве така студенти, академски граѓани да живеат :tmi: :fubar:
    Велевте дека е заникаде ама додека не види човек, не знае дефинитивно ........ А пак машката зграда леле милина е ...... како само е направена, ламинат имаат по собите јас во дневна како што имам и секоја соба со 3 кревет4иња и посебно веце со туш кабина ....... абе милина! Ама женскиот дел - катастрофа!
    Сега се предомислувам и не сакам таму да аплицирам иако е најблиску до економски и затоа да прашам некој што седел во Кузман да ми каже какви се условите таму, дали е поарно од Стив, какви се собите, знам дека е во центар, ама не знам колку е одалечен од економски и така. Ај некој ако знае да ми каже како е таму и ако не го мрзи нека пише тука или во лп, бидејќи од утре почнува аплицирањето, а јас блага веза немам каде ќе одам :sweat: :worried: Фала :)
     
  12. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Еве мислење од искусен студент :)
    Имам седено по една година во Пелагонија и Кузман и две години во Стив.
    Пелагонија -
    Добри страни - најнов е, предност е што се има бања посебно на секоја соба, во бонската продавница има работи што ги нема по другите домови, поинтересни и повкусни :)
    Лоши - далеку е од сите факултети, во Кисела вода се наоѓа домот, по 4 се во соба, ако и само една не ти се погоди :worried: и малку гужва е, читалната е релативно мала.
    Кузман -
    Добри страни - Местоположба - во строг центар 8) , по 2 во соба.
    Бањи има на спрат, заеднички, овде пак читалната е убедливо најмала, за време на сесија ако фатиш место дали и ќе можеш да учиш од гужвата, ама па можеш во соба :)
    Стив - мене најубавите моменти ми беа таму, некако најдомаќински е, паркче надвор, клупи, пиење, гитари... Бања пак на спрат, најголема читална.
    Јадењето е секаде исто, не е нешто нај нај, но ке научиш во колку саат што има за јадење во мензата или бифето и си јадеш тогаш.
    Условите не се никаде баш како што треба, но не може ни да се спореди 3340ден месечно од кои 2000ден ти се за јадење, со сметките во стан - 3000ден имаш само кирија, плус 1000 сметки, а каде е јадењето за цел месец :sweat:
    На почеток е малку тешко можеби, но за недела дена се навикнуваш и уживаш во студентскиот живот во вистинска смисла на зборот :)
    Сега пак да сум бруцош, да ми даваат пари не би седела во стан, не е тоа тоа, не признавам студент ако не седел во дом :)
     
    На Ana.Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Прочитај го постот што го напишав, се надевам дека ќе ти помогне, ако нешто плус те интересира слободно прашај ме :)
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мунлајт ти си бруцош па така да не верувам дека ќе примаат во Кузман, освен ако имаш добри врски. Инаку и таму условите не се кој знае што... собите се многу тесни..3-4 луѓе прават гужва. Јадењето во Стив, Кузман и Гоце е исто бидејќи на исто место се готви. Според мене Стив ти е подобра опција. Верувај не е толку лошо како што изгледа... за месец дена ќе се навикнеш и ништо нема да ти претставува проблем ;)
     
  15. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Јадењето е исто, ама не се готви на исто место, се готви посебно во секоја менза и бифе ;)
     
  16. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Заборавив усте нешто :) само во Стив ја има Верка - тетката кај која после 10.30 можеш да си купеш бурек, банички, јогурт, еклери, толумби, некакви кроасани имаше, и се тоа купуваш со боновите кои ги имаш и се по смешни цени :)
    Лично мене Верка многу работа ми бркаше кога навечер че почнат мачки да ми гребат по желудникот, и ми недостигаше кога после 2год во Стив живеев во Кузман :)
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    А не душо, буреците на сабалје, рибата, манџите... сите тие работи се готват во главната кујна, па потоа се распоредуваат по домовите... По мензите се готват само оние ситните работи како скарата на пример. ;)
     
  18. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    За буреците нормално дека нема да ги пецат таму, за скарата фала Богу дека ја печат во бифе, а дека целото друго јадење го носат па и не баш :) Зошто тогаш усте за време на паузата да речеме 4.40 низ цел комплекс мириса на печени компири на пример :)
    Ама не е ни битно, јадењето е такво какво што е, а за толку пари никаде не добиваш толку работи :)
    П.С. Може и се знаеме од некоја менза или бифе :D
     
  19. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Леле девојки со овие буреците, па и скарата ммммммм ми се пријаде :D :D
    Иначе фала за одговорите, имам уште малце време да размислам каде и што ...... Ми разјаснивте мн работи, а како што си бев скисната се расположив малце така да фала ви најмногу :* :*
     
  20. danyela

    danyela Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    zdravo :)
    sakam da prasam nesto posto ne mi ejasno bas.. na toj konkusot so e za studentski domovi veli deka treba da se popolni elektronska prijava... ke mozete li da mi objasnite malku kako odat tie raboti posto i4 ne mi e jasno niss.. gledav tamu na taa stranata 100 pati 4itav i nerazbrav nisto
    fala odnapred <3