1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски домови

Дискусија во 'Образование' започната од Unfaithful18, 28 јуни 2010.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Еве ти ја пријавата http://www.raspredelba.gov.mk/Pages/stu ... i2010.aspx , само треба да пополниш со точните податоци. Внимавај посебно на примањата од родителите, колку ќе напишеш сега во пријавата, до денар треба да ти биде точно потоа кога ќе ги носиш документите. :)
     
  2. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Девојки аплицира ли некој? Јас уште си дремам изгледа утре конечно ќе аплицирам или во среда најкасно .....
     
  3. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    Аплицирав за во Стив...а, Стив се наоѓа во Автокоманда за која што населба слушнав дека вриела од манијаци.
    Можда ќе ви е смешно ,но луѓе сега ме фати страв.Знам дека сегде ги има,но мене ова што го дознав навистина ме уплаши.
    Навистина е точен овој муабет??
     
  4. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    Jas aplicirav za vo studenstki dom... e sega vo prijavava neli stoi prihodi od majka tatko itn. .. pojdov da izvadam smejno materijalno... i kaj majka mi i kaj tatko mi pisuvase prihodi 0(nula) ... a tie vsushnost se vraboteni ... a pisuva prihodi nula ... pa ne znam mi velea od kade sto gi zemav dok. vo aplikacijava da pisam prihod i kaj edniov i kaj drugiov roditel 0(nula) .. i potoa se vadelo potvrda od rab deka zemal plata od nekoja si X-firma..... Sakam da prasam dali mozi da me odbijat zosto aplicirav kako so pisuvase vp toa smejnoto materijalno so prihodi NULA ... a vo potvrdive sto gi zedovme od rab deka zemaat nekoja si X- suma na pari .... ??
     
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Да Елена си направила грешка. За приходи од мајка и татко се пишуваат нивните плати, а се земаат потврди од фирмата каде што работат. Семејно материјално ти се приходи од земјоделска дејност, од имот и имотни права итн.
    Е сега ако си бруцош имаш време, само аплицирај одново и готово... Ама ако веќе си ги однела документите во Кузман тогаш не можеш да сториш ништо, нема да ти дадат место штом не се поклопуваат податоците.
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ах Еленче ама ме насмеа :rofl: :rofl: . Нема зошто да се плашиш. Точно е дека автокоманда е малку по опасна населба, ама не до толку да не можеш да излезеш на улица да прошеташ. Е сега сама ноќно време не би ти препорачала... ама преку ден е раздвижено и не е страшно воопшто. А и лично јас немам видено никаков манијак, само муабети имам слушано.
     
  7. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Жално е што и во сместувањето на студентите политиката замешала прсти :( Ќе се сместиш само ако си член или симпатизер на владеачката гарнитура.
     
  8. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Мора ли ептен точно?Оти мајка ми зема секој месец различна плата,а моментално е на одмор и до среда не работе фирмата и неможеме до тогаш да извадеме потврда.Ке ми прават ли проблеми ако напишам отприлика?
     
  9. Milena.n

    Milena.n Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Мора ли ептен точно?Оти мајка ми зема секој месец различна плата,а моментално е на одмор и до среда не работе фирмата и неможеме до тогаш да извадеме потврда.Ке ми прават ли проблеми ако напишам отприлика?

    Mora da e plata od poslednite 3meseci, nebitno dali e razlicna.Znaci takva potvrda ti treba. A vo formularot za vo studentski napisi ja od posledniot mesec.
     
  10. Milena.n

    Milena.n Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
     
  11. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Oк така ке направам.Фала.Сега само ме нервира што не ми се пишува ништо во полето за адреса уште тоа ми остана а не можам да го потполнам :devil:
     
  12. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746

    Леле и јас се донервирав за таа адресата ........ па не дава да се пишува и на крај бидна некако ми даде да напишам ама пак бројот на куќата никако не ми даваше и не го напишав само улицата. Јас аплицирав во Стив конечно :) и сега ќе чекаме резултати :sweat:
     
  13. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Па напиши ти приближно, а потоа мајка ти нека ги замоли на работа да и ја напишат таа цифра која ти е во пријавата. Сигурно ќе можат. Ама мора да е точно до денар. Лани на цимерката моја за 200 денари што имаше утнато не и дадоа, па мораше од врата на врата да оди да се моли.
     
  14. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Пробај со друг пребарувач,со хром не дава а со мозилата е ок.
    Инаку јас сега аплицирав за Пелагонија и откако ги испратив податоците ми се појави дека е испратено се и мегу другото пишуваше :
    Оваа страна задолжително треба да се ипсечати и да се зачува од страна на кандидатот, која би му служела како доказ дека успешно ја пополнил пријавата.

    Ова мора да се испечати или нема врска?Оти досега никој не спомна ништо.
     
  15. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Јас сум на хромот а мозилата ја манав .... Ај ја пратив а пак тие адреса ке гледаат до толку ..... им ја пишав улицата доста им е
    А инаку ти треба таа пријавата обавезно, тоа ти е доказ дека си аплицирала ....... Ако ти стои уште на неа земај ископирај ја во ворд и после на усб па вади ја ...... мора да имаш таква .....
     
  16. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Имав направено грешка при пријавувањето на интернет за во студентски дом( сите приходи ги напишав нула, а кога вадев семејно материјално од некаде излегоа некои 300 денари од земјоделска дејност). Сега се пријавив повторно, со сите точни податоци, и сега прашањето ми е, дали ќе има некаков проблем што сум пратила две пријави под истото име, и дали навистина ќе ја рачунаат последната :^)
     
  17. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Абе и јас два пати аплицирав ама изглед аке треба и трет пат.Леле стварно се нервирам каквво е па тоа семејно материјално?
     
  18. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    тоа се вади од Управа за јавни приходи, ако имаат твоите некое лозје,нива.. на нивно име и од таму ќе ти напишат колку приход има од тоа
     
  19. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Да прашам - пишува дека треба потврда за редовен студент во документите што треба да се дадат. Тоа треба да го извадам од факултетот кога ќе се запишувам, така?
     
  20. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Да,да, инаку од каде доказ дека навистина си студент :P . А ако имаш брат/сестра што е ученик/студент и од него/неа треба потврда :)