1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски индекс

Дискусија во 'Образование' започната од Sanja991, 16 декември 2010.

 1. Sanja991

  Sanja991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Дечки знаете кои се последиците од изгубен индекс, што треба да се направи???
   
 2. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Мислам ама не сум сигурна дека треба да го пријавиш во службен весник, ќе извадиш нов и треба да ги собереш пописите од сите професори и плус да ти ги најдат пријавите, за да ти ги пишат оценките. Ако си во приватна квота подобро е да се префрлиш вонредно, па така мислам дека нема да треба да земаш потписи, а ако си редовна во државна квота, тогаш ќе треба да ги земеш и потписите.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Eдна другарка го изгуби индексот. Се изнадава пари додека извади нов. Мислам дека е таа процедурата Среќичка што ја кажа. А која година си?
  И како индекс да изгубиш? Па тоа јас го чувам како очите во главата :x
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.594
  Најголем страв и траума ми беше да не си го изгубам индексот додека студирав. :x
  Моето сочуство.

  Се пријавува во службен весник дека ти е изгубен, ама мислам дека сите потписи не ги собираш.
  Пишуваат на тие места дека индексот е нов, т.е. дека стариот ти е изгубен и продолжуваш да собираш потписи до кај што си застанала.
  А оценките мораш да ги собереш сите, со помош на пријавите од студентски прашања.
  Ако некоја недај Боже ти фали, тука е драмата, некои проф. имаат евиденција кој како полагал, а некои абер немаат од организација, па може да ти мрчат.

  Како и да е, биднало веќе, без нервоза и со среќа, ќе се среди. ;)
   
 5. Sanja991

  Sanja991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  не го изгубив јас, колега еден ми го изгуби, требаше да земепотпис, во сета збрка и мешаница на економскиот ... мојот индекс исчезнал... ќе одам утре на факултет, ако може да го најдам, може некој по грешка ми го зел
   
 6. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Оди на студентски и прашај, изгубените индекси таму ги оставаат ;)
   
 7. Sanja991

  Sanja991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Ќе одам утре, обавезно :0 лоша е работава многу...
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Кој и да го зел, ако е по грешка ќе го врати. Не верувам дека има студент. што или да земе по грешка или да најде индекс, не би го вратил. Секој си знае како би му било да си го изгуби индексот :)
   
 9. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  425
  Девојки, која е процедурава за изгубен индекс? Дали некој знае како иде со објавувањево во службен весник, каде треба да се обрати и сл? Ве молам пишете итно е!
   
 10. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  Ако си од Скопје тамо во Буњаковец се пријавува на едно место, 500 денари мислам дека е. После вадиш нов и почнуваш да збираш оценки одново :(
   
 11. Milenagg

  Milenagg Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  го изгубив пред две недели пријавив дека е изгубен од која книжарница да одам да го купам??? на кирил и методиј сум
   
 12. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.244
  Допаѓања:
  21.649
  Пол:
  Женски
  Дечко ми го изгуби индексот, и тоа сега на крајот од факултетот! Има уште 3испити до крајот, ги имаше собрано сите потписи и оценки. Ама индексот како земја да го голтна. :@

  Прашањето ми е, дали тој ќе може да ја искористи студентската легитимација како документ за да на пример си извади потврда за редовен студент, наместо индексот?
   
 13. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  Не знам на кој универзитет студира, еве за УГД конкретно не ти бараат индекс, само бројот ти го бараат.
   
 14. Tanja111

  Tanja111 Нов член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Процедура за изгубен индекс

  Дали некој знае каква е процедурата за нов индекс...?
   
 15. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Го пријавуваш во службен весник дека е изгубен , па од тука со потврдата на студентски од таму ќе те упатат што треба
   
 16. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.354
  Допаѓања:
  8.477
  Како што имаат споменато и другите феминки, најпрво објавуваш дека ти е изгубен индексот во Службен весник, а потоа ќе си купиш нов, околу 500 денари е.
  Инаку За УГД не знам како е точно процедурата, ама во Ск бараат во новиот индекс повторно да ги собираш потписите и оцените од претходните семестри, што е многу комплицирано..
   
 17. Tanja111

  Tanja111 Нов член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ахам фала ногу средив а за потписите и на угд треба повторно да се збираат..само незнам како ке биде со тие професори со веке не се на угд.
   
 18. Natasha22

  Natasha22 Нов член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,
  ве молам за помош.

  Студентска сум на УГД, го загубив индексот... Како земја да го голтнала. Кажете доколку некој бил во иста ситуација, што треба да направам.

  Се мрднав од нервоза овие неколку дена.
   
 19. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  mnogu mi e strav da ne izgubam indeks
   
 20. YoungandBeautiful

  YoungandBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  1.338
  Допаѓања:
  7.618
  Пол:
  Женски
  Погоре имаат членките објаснето, прочитај.